DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Dr. Mesut Cerit
Dr. Mesut Cerit
Giriş Tarihi : 27-02-2017 09:24

Yaşlanmayı Geciktirebilir miyiz?

 

“Düzenli egzersiz alışkanlığı ve hareketli bir yaşam; vücudumuzdaki fazlalıklardan kurtularak bizleri hep hayalini kurduğumuz fit bir görünüme kavuşturur.”  Evet, bu günümüzde artık hepimizce bilinen bir gerçekliktir ama egzersizin biz insanoğluna  kazandırdıkları açısından eksik bir bilgidir.

Düzenli yapılan egzersizler genetik şifrelerin beden içerisindeki durumlarına etki ederek genetik ve yaşam biçiminin tetiklediği kanser, tansiyon, diyabet vb. hastalıklara yakalanma riskini azaltırken, yaşlanma hızını da yavaşlatmaktadır. Genleri iade etme şansımız olmasa da işlevlerini değiştirme gücümüz vardır. Egzersiz, egzersiz ve egzersiz…

             Vücudumuzun düzenli egzersizle birlikte besinleri yakarak elde ettiği enerji           % 100 verimli değildir. Enerji ve besinin yaklaşık % 40’ı verimli kullanılır. Yanmayan şekerin bir kısmı sızar ve serbest radikalleri oluşturur ki bunlar özellikle de hücrelerin enerji merkezlerinde (mitokondri) oldukça fazla tahribat yaparlar. Eğer kalori alımını      % 40 oranında azaltırsak, serbest radikal oluşumunu da aynı oranlarda düşürmüş oluruz. Serbest radikallerin az olması vücudumuzun enerji merkezlerine verilen hasar düzeyini azaltırken, kalori kısıtlamasıyla birlikte hücre yenilenmesini tetikleyen sirtuin genini de aktif hale getirmiş oluruz. İşte tüm bu bileşenler yaşlanma hızımızı yarı yarıya yavaşlatır.

            Yaşam biçimi olarak benimsediğimiz egzersiz programları ve kalori alımını azaltmak hücre yenilenmesini tetikleyerek, genç kalmamızı ve fit görünmemizi sağlar. Yani görüldüğü üzere aslında yaşlanma önleyici en etkin ilaç; kalorileri sınırlamak ve kuvvetimizi artırmaktır ( kaliteli bir uykunun payını da unutmayalım).

             Gelin bu gerçekliği son derece önemli ve bir o kadar da aydınlatıcı bulduğum  bir deneyle daha net ortaya koyalım.

Bilim adamları fareler üzerinde yaptıkları bir araştırma sırasında, farelere verdikleri kalori oranını her gün % 30 oranında azaltmayı denemişler ve sonrasında farelerin ilk reaksiyonlarının üremeyi durdurmak olduğunu gözlemlemişlerdir. Fiziksel aktiviteyi azaltarak enerjilerini tamamen hayatta kalmaya odaklayan fareler kısa bir süre sonra yağları yakıt olarak kullanmaya başlamış ve daha az kalori ile eskisinden daha enerjik ve aktif hale gelmişlerdir. Sonuçta üremeye harcadıkları enerjiyi verimli kullanarak daha uzun yaşamayı hedeflemişlerdir.  

 

 

 

 

Bu aydınlatıcı deneyden yola çıkarsak, besin alımında % 15’lik bir kısıtlamanın bile yaşlanma hızımızı yavaşlatarak genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşmamızı sağlayacağını söyleyebiliriz. Tabii yaşam kalitemizi artıran egzersizi hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmemiz gerektiğini de unutmamak gerek… Çünkü egzersiz programlarını ancak sistemli, planlı ve devamlı bir şekilde yaptığımız takdirde maksimum fayda sağlayabiliriz. Zira egzersize verilen uzun süreli aralar pozitif etkilerin kısa zamanda kaybolmasına neden olur. İşte bu yüzden egzersiz alışkanlığını sürdürmemiz sağlıklı ve nitelikli bir yaşamın olmazsa olmazıdır.

Daha genç ve sağlıklı görünmek ve yaşlanmaya meydan okuyabilmek için; yeni beceriler edinelim, kendimizi ve bilgilerimizi sürekli güncelleyerek beynimizin paslanmasına engel olalım, kas kütlemizi korumak ve yaşlılıkta oluşacak yağlanmayı önlemek için haftada 4 gün uzun süreli yürüyüş veya hafif tempolu koşular yapalım, bunların yanında haftanın 2 ya da 3 gününü de direnç egzersizlerine (30-45 dk) zaman ayırmayı da ihmal etmeyelim!!!

Yeni bir haftaya başlarken siz değerli okurlarıma, gençliğinde sırf daha çok para kazanabilmek için sağlıklarını; yaşlılıklarındaysa sağlıklarını kazanabilmek için paralarını harcayanlar arasında olmamanız temennisiyle, sağlıklı ve bol egzersizli günler diliyorum.

 

 

 

             

           

           

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA