DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Dr. Mesut Cerit
Dr. Mesut Cerit
Giriş Tarihi : 07-03-2017 12:30

Maraton Koşuları Kalp Krizini Tetikler mi?

Geçtiğimiz haftasonu Antalya’da organize edilen Runatolia marathon koşusunda yaşanan elim bir olay tüm sporseverleri derinden etkiledi ve üzdü. Genç bir sporcu kardeşimiz yarışın bitimine çok az kala kalp krizi geçirerek ne yazık ki yaşamını yitirdi. Onun ve geçtiğimiz sene yaptığı egzersiz sırasında yine beklenmedik şekilde aramızdan ayrılan ülkemizin en değerli isimlerinden Mustafa KOÇ’un bu beklenmedik kayıpları; ister istemez spor yaparken doğabilecek olumsuz sonuçları ve  riskleri tartışmalarını  gün yüzüne çıkarmıştır.

           

            Öncelikle şunu altını çizerek söylemek gerekir ki egzersiz bilinçli ve kontrol altında yapıldığında, sağlık için asla bir risk oluşturmaz; bilakis insan bedeni ve ruhu için neredeyse her derde deva doğal bir ilaç etkisi gösterir. Ancak, egzersiz ya da antrenmanlar bir yaşam biçimi değil de geçici, dönemsel bir aktivite olarak algılanıp; bir yarışa, bir kovalamacaya  dönüşürse akıbetlerini az çok kestirebileceğimiz üzücü olaylarla karşılaşmak da  kaçınılmaz olur.

 

            Koşular esnasında yaşanan ölüm olaylarının bir çok sebebi olabilir; yetersiz altyapı, aşırı yüklenme, performans artırıcı yasaklı ilaçlar, tecrübesizlik, fizyolojik uyumsuzluk, bilgisiz ve tecrübesiz eğitmenler vb. birçok neden sayabiliriz. Ama söz konusu faktörlerden en önde gelen ve dikkat çeken şüphesiz limitlerin üzerinde kontrolsüz yüklenme ve ilaç kullanımıdır.

 

            Son günlerde sosyal medyada steroidlerin nasıl kullanıldığını, performansın kısa sürede nasıl yükseltilebileceğini ifade eden paylaşımlara sık sık rastlamaya başladık. Fitness salonları her gün, özellikle genç yaş grubundaki erkeklerin kontrolsüz bir şekilde yasaklı madde kullanarak kas yapmak ve gösterişli bir vücuda sahip olmak için birbirleriyle yaptıkları kıran kırana mücadelelere sahne oluyor ne yazık ki…

 

            Sağlıklı spor yapabilmenin kuralları açıktır; eğer yasaklı madde kullanmak gibi kuralları çiğner yada atlayarak giderseniz istenmeyen üzücü neticelerle karşılaşırsınız. En ideal egzersiz programları deneyimli antrenörler tarafından yüklenmeler ve bireysel farklılıklar gözönünde bulundurularak hazırlanandır ki bunlar sporcu için hiç bir risk içermez. Görüldüğü gibi bu konuda kilit  faktör antrenördür. Ancak, şu unutulmamalıdır; spora derin ilgi duymak, sporu sevmek ya da uzun yıllar spor yapmak, kişiye antrenörlük yapabilecek yeterliliği vermez. Ehil bir antrenör olabilmek ve bunun devamlılığını sağlayabilmek; mesleki ve bilimsel açıdan yüksek seviyede donanım ve inovasyon gerektirir. Kendisini sürekli yenileyemeyen ya da bilimsel odaklı çalışmayanlar standart reçete programları tercih etmek zorunda kalırlar.

 

            Egzersiz ya da antrenman planlaması çoklu disiplinlerin bir araya gelmesiyle gerçekleştirilir. Sadece teknik ya da hareketleri öğrenerek veya üç veya beş günlük eğitim kursları ile alınmış belgelerle sağlıklı bir program hazırlamak mantık sınırlarını zorlayan bir durumdur.

 

            Antrenman ya da egzersiz yüklenmeleri birçok parametreyi gözönünde bulundurarak kişiye özel olarak hazırlanan oldukça detaylı bir uygulamadır. Bireyin özelliklerini (antrenman geçmişi, genetik uygunluğu, yaş, cinsiyet, yüklenmelerin şiddeti ve yoğunluğu vb.) gözönüne almadan reçete ya da şablon programlarla planlama yapılamaz. Nasıl ki bir başkasının elbisesi size olmuyorsa, sizin egzersiz programınız da bir başkasına olmaz.

 

            Özellike son yıllarda ülkemizde yapılan maraton organizasyonlarının sayısının arttığını memnuniyetle görüyoruz, bu fevkalade olumlu bir gelişmedir; ancak dikkat edilmesi gereken organizasyonların sayısı veya nasıl yapıldığı değil; organizasyonlara katılan bireylerin yarışmalara hangi şartlarda ve nasıl hazırlandığıdır.

 

            Yediden yetmişe herkes koşabilir, ama herkes maraton koşamaz. Uzun mesafe koşuları özel antrenman gerektirir. İnsanlar düzenli olarak yaptıkları hafif yüklenmeli koşularla uzun mesafeleri koşabilirler. Bu tip koşuların şiddeti oldukça düşüktür. Düşük tempolu koşular kalbin ve dolaşım sisteminin işleyişinde herhangi bir sorun yaratmaz.

 (Bir önceki yazımda bahsettiğim gibi doğuştan koşucu insanlar yaşlandıkları için koşmayı bırakmazlar, koşmayı bıraktıkları için yaşlanırlar.)

 

            Ancak maraton koşularında dikkat edilmesi gereken en önemli parametre  bireyin fizyolojik ya da genetiksel yatkınlığıdır. Eğer uzun mesafeli koşulara genetik olarak uyumlu değilseniz, maraton yarışları sizin için keyif değil, adeta işkencedir. Maraton oksijenli solunum ile yapılan ve kan laktad değerlerini normalin üstüne çok fazla taşırmadan yapılan ritimli koşudur.

 

            Maksimum performans elde etmek isterseniz, yılda bunu ancak bir ya da iki kere yapabilirsiniz. Her ay bir maraton veya benzer bir koşuya bütün eforunuzla katılıyorsanız, bir süre sonra uyumlu bile olsanız ya sürantrene olur ya da başka problemlerle karşılaşırsınız.

 

            Bu yüzden  sporsever arkadaşlarıma buradan seslenmek istiyorum; lütfen limitlerinizi zorlamayın. Olimpik atletler bile yılda en fazla iki kere en iyi derecelerini yapabilirler. Ayrıca, daha da önemlisi kuvvet sporları ile ilgileniyor ve uzun süre kas kuvveti geliştirici, şiddeti yüksek antrenmanlar yapıyorsanız, evet uzun süreli koşabilirsiniz ama yarışamazssınız.

 

            Bu tip yarışmaları size kendinizi mutlu hissettirecek eğlenceler haline getirin, yarış içerisinde olmayın, yarışınızı kendinizle yapın!!! Yeni insanlar, yeni dostlar edinin, paylaşımcı olun ama asla ve asla sınırlarınızı zorlamayın.

 

                         İletişim Bilgileri:

                          Dr.Mesut CERİT, Bireysel Spor Danışmanı,

                          e-mail:mesutcerit@yahoo.commc@perfectlife.com.tr/ mesutcerit67@gmail.com

                          instagram:  mesutcerit_perfectlife

                          Mobil: 0505 764 64 01 / 0(312) 286 05 06

                          Web Adresi: http://www.mesutcerit.com; www.perfectlife.com.tr; www.cherrywood.gen.tr  

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA