DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Dr. Mesut Cerit
Dr. Mesut Cerit
Giriş Tarihi : 22-03-2017 17:20

Dilediğini Ye, İçine de Chia Karıştır

Değerli okuyucularım bu haftaki yazımda sosyal medyada oldukça fazla yer tutan ve hemen hemen hepimizi fazlasıyla ilgilendiren sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü hakkında farkındalığınızı bir parça olsun artırabilmek maksadıyla kısa ama önemli detaylardan bahsetmek istiyorum.  

Gün içerisinde harcadığımız enerjiyi tekrar yerine koyabilmemiz yaşam fonksiyonlarımız devam ettirebilmemiz açısından elzemdir, ancak besinlerden aldığımız enerji günlük ihtiyacımızın üstünde ise bu fazla miktar vücudumuzda yağ olarak depolanmaktadır. Enerji ihtiyacımız fiziksel aktivite seviyesi ve vücut büyüklüğü ile doğrudan orantılıdır.

Yaş ilerledikçe aktivite düzeyinin düşmesine bağlı olarak ihtiyaç duyulan enerji miktarı da düşer, eğer aynı beslenme alışkanlığınızı sürdürürseniz zamanla kilo almaya başlamanız kaçınılmaz olacaktır. Günde 350 kilo kalori fazla enerji aldığınızda, vücudunuz on günde yarım kilo yağ depolamaya başlar. Bu da yaklaşık olarak bir kilogram yağ depolanması için 7000 kilo kalori enerji alımı demektir. Almış olduğunuz 7000 kaloriyi ya da ilave bir kilogram yağı azaltabilmek için en az iki hafta 45 dakikalık hafif tempolu koşu ya da yüksek tempolu 45-60 dakikalık yürüyüşler yapmanız gerekmektedir.

Obesitenin yalnızca aşırı beslenme ile ilgili olmadığı, başta hareketlilik olmak üzere bir dizi faktörün önemli rol oynadığı aşikârdır. Yapılması gereken, kalori kısıtlamasıyla birlikte hareketli bir yaşam biçimine yönelerek, fiziksel aktivitelere daha çok yer verebilmektir.

Son yıllarda sağlıklı yaşam ve fit bir yaşantı için uygulanan farklı zayıflama diyet tarifelerine gerek görsel ve yazılı basında, gerekse sosyal medyada fazlasıyla yer verilmektedir. İşte size bir örnek, “Dilediğini ye, içine de Chia karıştır". Gün içinde bu bitkinin tohumlarını yediğimiz şeylere karıştırınca doyana kadar yemek yiyebiliyor muşuz!!!! Öyle güçlü ki yağ yakımını da ivmelendiriyormuş. Bir de tokluk hissi var ki kuş kadar yiyince doyuyormuş insan. Nasıl yani? İnanalım mı? Şaka gibi...

Hiç bir besin sizi fit ve sağlıklı yapmaz, fit olmak için hareket etmek ve ihtiyacınız olan kadar besin tüketmek zorundasınız. Kulağınıza hoş gelen Chia ve Kinao gibi bitki tohumları, enteresan bitkisel karışımlar, zayıflatıcı kremler vb. sosyal medyada reklam amacıyla tanıtımı yapılan ürünler ile egzersiz yapmaktan korktuğunuz ya da bir an önce sonuca gitmenin daha kolay olacağını düşündüğünüz yağ aldırmalar (liposuction) ve mide küçültmeler gibi cerrahi müdahalelerden (bu tip cerrahi müdahalelerin zamanla metabolizmada yaratabileceği yan etkileri tahmin etmek mümkün değildir)  de özellikle uzak durmalısınız.

Sağlıklı ve fit kalabilmek için ne zaman acıkırsanız o zaman yemek yemelisiniz. Açlık hissetmediğiniz takdirde herhangi bir şey yemeyin. Bireysel farklılıkları göz önünde bulundurarak ve sınırları aşmamak kaydı ile istediğinizi yiyebilirsiniz, önemli olan günlük kalori ihtiyacınız doğrultusunda beslenme alışkanlığı edinebilmenizdir. Karbonhidratlı ya da yüksek yağlı veya protein yoğunluklu bir diyete ihtiyacınız yok, önemli olan vücudun ihtiyaç duyduğu kalori miktarı kadar gıda tüketmektir, yağ oranı yüksekliğinin veya protein içeriğinin fazla olmasının bir önemi yoktur, önemli olan aşırıya kaçmadan sağlıklı ve dengeli beslenebilmektir. 

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA