DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Dr. Mesut Cerit
Dr. Mesut Cerit
Giriş Tarihi : 23-04-2017 15:07

Doğuştan Dopingliler!!

        “Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA)’nın listesinde yer alan yasaklı ilaçların bir çoğunun eczanelerden satın alınabileceği” olgusu söz konusu ilaçların kullanımının insan sağlığını olumsuz etkileyeceği gerçeğini değiştirmiyor ne yazık ki… Bu tip ilaçlar ya da özel hazırlanmış ilaç kürleri ciddi sağlık sorunları olan insanlar içindir; normal ve sağlıklı bireyler için değildir.

        Sağlıklı olarak nitelendirilen doğal ürünlerin (örneğin, aminoasitler, protein tozları, enerji içecekleri vb.) içerisinde bile sakıncalı maddeler olabilir ve siz bunu hiçbir zaman bilemezsiniz. Satın almış olduğumuz ürünlerin etiketlerinde yazılanlara hiç bir zaman tam anlamıyla güvenemeyiz. Bilindiği üzere tüm ilaçların o veya bu şekilde yan etkileri vardır. Eğer vücudumuzun ihtiyacı olmayan maddeleri alıyorsak, ciddi yan etkilerle de yüzleşmemiz kaçınılmaz olacaktır.

        Anabolik steroidleri (performans artırıcılar) kullandığımızda ne olur?

        Steroidler kaslarımızı büyütüp güçlü yapabilir, fakat diğer taraftan sportif performansımızı artırmak maksadıyla kullanmaya başladığımız anabolik steroidlere bağımlı olmakla kalmaz, aynı zamanda hastalık riskimizi de artırırız (akne, kellik, karaciğer ve kardiyovaskülar hastalıklar, ruhsal çöküntü, saldırganlık, intihar eğilimi, testislerin küçülmesi, göğüs büyümesi, cinsel arzu isteksizliği, sperm üretimi azlığı, ses kalınlaşması, tüylenmede artış, anormal menstrual döngü vb). Bu tip anabolik steroidlerin uzun süreli kullanımı ne yazık ki kanser gibi ölümcül hastalıklarla son bulacaktır.

        Bazı sporcuların genetik yapıları itibariyle kullanmış oldukları yasaklı ilaçlara rağmen girmiş oldukları doping testlerinden temiz çıktıklarını biliyor muydunuz? Yapılan bilimsel araştırmalarda sporcuların genetiksel farklılıklarından dolayı idrarlarında değişik miktarlarda steroid artığı olduğu gözlenmiştir.

        Testesteron kullanımını tespit eden anti-doping testleri epitestesteronun (E) testesterona (T) oranıyla (T/E), vücut tarafından üretilen testesteron glucuronide ve epitestesterone glucuronide metabolitlerinin ölçümü ile yapılmaktadır. Sporculardan müsabaka öncesinde veya sonrasında alınan doping numunelerinin (T/E) oranı 1/4ü geçerse, testesteron kullanıp kullanmadığına ilişkin bir sonraki teste yönlendirilir. Sporcunun test sonuçları pozitif çıkarsa yarışmadan men edilir. Sporcudan alınan örnek söz konusu oranın üstüne çıkmazsa sporcunun temiz olduğu kabul edilir.

        Atlet geni “uridine diphosphote-glucuronosyl transferase 2B17” değişkeni doping testlerinde alınan sonuçların pozitif ya da negatif olmasını etkileyebilmektedir.  Atlet geni olan sporcular diğerleriyle aynı dozajda testesteron kullansalar dahi yapılan doping testlerine takılmadan tıpkı hiç yasaklı madde kullanmayan sporcular gibi kürsüde yer alabilmektedirler. Aralarındaki tek fark genlerindeki değişimlerden (insertion/deletion) kaynaklanmaktadır.

        Bazı ülkelerdeki sporcuların ortalama % 50’sinin anabolik steroid kullanım testlerinde pozitif çıkmadığı bilinmektedir Bu şu anlama gelir: Şimdiye kadar olimpik madalya alan sporcuların bazıları yapılan testlerde temiz çıkarken bazıları da dopingli olarak tescillenmektedir. Bu durumda bazı ülkelerin  sporcu seçimlerinde  genetik avantajları göz önünde bulundurdukları muhtemeldir. Çünkü bu sporcular performans artırıcı ilaçlar kullanmalarına rağmen doping testlerinin radarlarını atlatabilmektedirler.

        Bugün bir çoğumuzun başarılarını hayranlıkla takip ettiği tanınmış sporcuların gerçekten birer altın adam mı yoksa atlet genine sahip doğuştan dopingliler mi olduklarını ne yazık ki asla bilemeyiz…

        Sağlıklı ve Fit kalın.

        Alıntılar:

  • Schulze, J., ve ark. “Doping Test Results Dependent on Genotype of Uridine Diohospho-Glucuronosyl Transferase 2B17, The Major Enzyme for Testesterone Glucuronidation. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism Vol.93, No. 7 2500-2506.
  •  www.wada-ama.org
  • Cerit, M.,Erkek ve fit yaşantı.,2016.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA