DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Dr. Mesut Cerit
Dr. Mesut Cerit
Giriş Tarihi : 04-05-2017 15:52

Neden Pilates?

Bazı insanlar pilatesin fitness seviyelerini artırmak ve korumak için en ideal egzersiz olduğunu ifade ederken, bazıları da pilates egzersizlerinin özellikle kilo vermede yetersiz kaldığını ve beklentileri karşılayacak bir çalışma yöntemi olmadığını düşünmektedir.

        Pilates, kas kuvveti ve genel fitness gelişiminin yanı sıra özellikle de core (gövde ve gövde iskeletini ayakta tutan büyük kas grupları) kasları çalıştıran etkili bir egzersizdir.

        Tıpkı diğer kassal gelişim sağlayan egzersiz tiplerinde olduğu gibi pilates çalışmaları da kasların tonusunu artırırken, vücudun dengesini ve esnekliğini geliştirmektedir. Özelikle spora yeni başlayanlar için kolay ve uygulanabilir bir yöntemdir. Performans sporu yapan üst düzey sporcularda da eklem hareket bütünlüğünün sağlanmasına yardımcı olurken, kas yaralanması sonrasında sakatlanan bölgenin tedavisi ya da iyileştirilmesi maksadıyla da kullanılabilmektedir. Aynı şekilde, pilates egzersizleri eklem rahatsızlığı (özellikle diz eklemi) veya eklem hareket sınırlaması olan bireylerin de kolaylıkla yapabileceği etkin bir çalışma yöntemidir.

        Anaerobik bir egzersiz tipi olan pilates kuvvet antrenmanları kadar olmasa da belirli oranda kazanılmış olan kas kütlesi sayesinde gün içerisinde yakılan kalori miktarını artırabilmesine mukabil, kassal (kuvvet antrenmanları) ve dolaşımsal (tempolu koşular) gelişimin kombine edildiği orta ve yüksek şiddette uygulanan fonksiyonel fitness antrenmanlarının (birden fazla eklemin aktiviteye katıldığı) kilo verme verimliliğine sahip değildir.

        Beklentileriniz seçmiş olduğunuz aktivite tipini de etkilemektedir. Pilates daha çok kadınların tercih ettiği bir egzersiz tipidir, erkekler daha fazla kas büyüklüğü gerektiren aktivitelere yönelmektedir. Sadece belirli kas gruplarının gelişimini hedef alırsanız pilates egzersizleri ideal bir seçim olabilir. Eğer bütün vücudu çalıştıracak egzersizleri (çoklu eklem hareketleri) tercih ederseniz, fonksiyonel fitness egzersiz programlarını veya yoga ve pilates karışımı kombine egzersizleri tercih etmelisiniz.

        Sağlıklı ve Fit Kalın.

Alıntılar:

Cerit, M.,“Kadın ve Fit Yaşantı”., 2016.

http://fitnesshealthzone.com/exercises/pilates-the-pros-and-cons/

https://www.symptomfind.com/healthy-living/yoga-vs-pilates/

http://boards.straightdope.com/sdmb/showthread.

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/functional-fitness/art

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA