DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Seçil Günay Avcı
Seçil Günay Avcı
Giriş Tarihi : 15-05-2016 01:45

Jinekologdan

Sevgili okuyucu,

bir kadının sağlığında kadın hastalıkları ve doğum uzmanının rolü nedir? Niçin jinekoloğa gidilir?

Ne sıklıkla gitmek gerekir? Gitmezsek ne olur?

    Küçücük bir kız çocuğunda  temizlik ve anatominin bilinmesi,

genç kız olduğunda adetlerinin düzeni ile karın yağı ve akne arasındaki ilişki,

evlendiğinde nasıl doğum kontrolu yapması ve kendisini cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve kalıcı hasarlardan koruması gerektiği,

hamilelikte sağlıklı ve rahat bir hamileleik ve mutlu bir bebeğin varlığı,

menopozda kemik erimesinin önlenip  cinselliğin rahat ve sağlıklı devamını sağlayan jinekologlardır. Kadın hastalıkları hakkında sizi bilgilendirip bilinçlendirerek korurken, doğumla ilgili her sorununuzu da çözebilen kişilerdir. Kadın hayatının her evresinde kılavuzluk sağlarlar.

    Jinekologlara sadece sorun olunca mı gidilir? Hayır. Hiçbir sorununuz olmasa da senede bir kez, adet görenler için adetinizin tamamen bittiğinden emin olduktan sonrasında, adet görmeyenler için kendinizin belirlediği bir zamanda; yıllık olağan kontrolunuz gerekir. Doktorunuz gerekli görürse de Pap smear testi için gitmelisiniz. Hamilelikte düzenli olarak hekiminizin belirlediği aralıklarda ve mümkünse her seferinde aynı hekime kontrollerinizi yaptırmanız doğrusu olacaktır.

     Koruyucu hekimlik, yani hastalıkların ortaya çıkma olasılıklarının hesap edilerek önlem alınması veya erken dönemde rastladığınız hastalıkların kolay ve kısa yoldan çözümleri ancak düzenli kontrollerle olur. Eğer siz düzenli aralıklarla smear yaptırmazsanız rahim ağzı kanserini erken evrede yakalayıp sadece takip edilme olasılığınız azalırken, ameliyatla rahim ağzı veya rahim alınması olasılığınız artar. Yani aslında ameliyatsız kurtulabileceğiniz bir durum varken bir organınızdan olabilirsiniz. Hamilelikte testlerinizi belli zamanlarda yaptırmazsanız sonra yaptırma şansınız yoktur. Menopozun ilk iki yılı damar sertliği ve kemik erimesinin en hızlı olduğu yıllardır. Bu yıllarda hekimle görüşememiş ve tavsiye alamamışsanız sonraki yıllarda kemikde oluşan erimeyi telafi edebilecek bir yol, ilaç, metod yoktur. Her sene kendinize bir sağlık haftası ayırarak sonradan size daha fazla yük olacak pek çok sorundan kurtulabilirsiniz. Yeter ki bunu planlayın.

 

                                                                                                                   Kalın sağlıcakla,

                                                                                                             Jin. Op. Dr. Seçil Günay Avcı

 

Not: sonraki konu, jinekolojik muayeneye hazırlık nasıl olmalıdır.

   

 

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA