DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Seçil Günay Avcı
Seçil Günay Avcı
Giriş Tarihi : 15-05-2016 01:49

Jinekolojik muayene neden gereklidir?

Biz kadın doğum uzmanları, hastamıza  muayene için buyrun hazırlanın dediğimizde son zamanlarda giderek artan bir soruyla  sıkça karşılaşır olduk. ''ALTTAN mı bakacaksınız?''

  Jinekolojik muayenenin halk arasında yaygın olarak kullanılan ismi bu olduğu için bundan sonra  bu yazıda ben de bu ifadeyi kullanacağım.

  Dünyanın hiçbir yerinde ve hiçbir sağlık politikasında sadece üstten ultrason yapılarak kadın hastalıkları muayenesi olamaz. Öyle olsaydı adı jinekolojik muayene değil sadece ultrason olurdu. Hali hazırda bunu yapanlara da radyoloji uzmanı diyoruz. Onlar da muayene yapmazlar sadece bir tanı yöntemidir yani tetkik aracıdır ultrason. Ultrasonlu muayene bile içinde ayrıca bir muayene terimi içerir ki bu da tanı amaçlı kullandığımız ve çok değerli bilgiler elde ettiğimiz ultrasonun bazı noktalarda yetersiz olduğunu anlatmak içindir. Örneğin;

   Ultrason sizin perine bölgenizi göremez. Perine neresidir? Bir kadını bacaklarını açarak muayene masasına yatırdığınızda görünen iki bacak arasındaki bölgedir kabaca. Bu bölge makata doğru uzanan kısmı da içerir. Hekim baktığında burada görülebilecek sorunlar nelerdir?

   Basur (hemoroid), idrar yaptığınız bölgede oluşan ve kanlı idrara sebep olarak herkesin tümör veya taş zannetmesini sağlayacak bir kanamalı polip veya damar ağı( üretral karünkül), değişime girmiş ama sizin görüş açınızda olmayan bir ben (malign melanom), varisler, siğiller (condylom), yaralar ( Behçet, herpes)) vulva  kanserleri gibi pek çok dışta oluşmaya uygun bozukluk.

   Ultrason başka nereyi göremez?

   Vagina girişi ve iç bölgesini. Sarkmış idrar torbanız (sistosel) veya gevşemiş vagina arka duvarı (rektosel), sarkmış rahim (descensus uteri), vagina içindeki kütleler (myom, lipom), perdelenmiş kızlık zarı (septalı hymen).  Daha aklınıza gelebilecek bir sürü problemi anlamak için uzman bir hekimin bir dakikadan daha kısa sürede bile bakması yeterlidir.

    Ultrason daha başka neleri göremez?

   Muayenede kullandığımız özel aletler (spekulum) kendi üstüne katlanarak kısmen kapalı gibi duran vaginanın ön ve arka duvarını birbirinden ayrırarak hem vagina kenarlarını hem de arkasında uzanan rahim ağzının- boynu (serviks)  görüntülenmesini sağlar. Rahim ağzında neler vardır?

    Rahim ağzı, özellikle menopoz öncesinde görülen kadın kanserleri içinde  memeyi saymazsak, en sık karşılaştığımız, ama en erken tanıyabildiğimiz, en kolay tedavi edebildiğimiz kanserleri içerir. Yeter ki birileri oraya baksın veya oradan senede bir düzgün koşullarda yapılmış, doğru patoloğa gönderilmiş, doğru yorumlanabilen bir sürüntü (smear)  alsın.

    Alttan muayene olan bir kadında kaç kanser hakkında erkenden bilgi edinebildik o zaman.

 Vulva, vagina, serviks. Yani en az 3 kanserin tanısı için gerekli. Basur, kaın barsağın son kısmı, benler, diğer yaraları saymazsak...

     Alttan muayene gebeye yapılmaz, bebek düşer. Ya da ilk 3 ay yapılmaz.Bebek düşer.

 YANLIŞ!

     Hamile bir kadına, jinekolojik muayene yapılarak düşük olsaydı, ultrason icat edilene kadar düşükler nedeniyle ürememizin durması gerekirdi. Düşünsenize alttan muayene olan her kadın düşük yapıyor ve ultrasonun olmadığı dönemler. İnsan neslinin sonu olurdu.

      Alttan muayene olanın gebeliği bu yüzden sonlansaydı, kürtaj gereği ortadan kalkardı.Kimsenin gebelikten korunmasına gerek olmazdı. Hayal edebiliyor musunuz?

'' Doktora gidin alttan muayene ile düşer, spirale gerek yok ''.

 Doğrusu nedir? İlk 3 ayda neredeyse her 3 gebeden biri gebeliğini kaybedebilir. Bu gebelik genelde çok da sağlam olmayan bir gebelik olduğu için rahim tarafından kabul görmemiş ve vücut tarafından atılmıştır aslında. Ne yatmak ne de üstten muayene kurtarıcıdır.

     Hamile kadından smear alınmaz! YANLIŞ!

    Rahim ağzı kanseri ile korunmasız cinsellik arasında kuvvetli bir ilişki vardır. Ayrıca  hamilelikte savunma sistemi hızla düşerek virüsler için çok uygun bir ortamı hazırlar. O yüzden son 1 yıl içinde Pap smear testi yaptırmamış bir hamile ile karşı karşıya ise her doktor  bu testi yaptırmayı önerecektir. Süreler hekimin gördüğü gerekliliğe göre hastasına göre değişebilir. Bilinmesi gereken bu testin bebeğe ve hamileye herhangi bir zararı olmadığıdır.

                   İyi muayeneler.

Not: Bir sonraki yazı jinekolojik muayene nasıl yapılır?

                                                                                                  Kalın sağlıcakla,

                                                                                     Jin. Op. Dr.  Seçil Günay Avcı.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3266
 • 2Trabzonspor3262
 • 3Sivasspor3257
 • 4Beşiktaş3256
 • 5Galatasaray3252
 • 6Alanyaspor3251
 • 7Fenerbahçe3250
 • 8Gaziantep FK3242
 • 9Antalyaspor3241
 • 10Göztepe3239
 • 11Kasımpaşa3239
 • 12Gençlerbirliği3236
 • 13Denizlispor3235
 • 14Konyaspor3233
 • 15Yeni Malatyaspor3232
 • 16Çaykur Rizespor3232
 • 17Kayserispor3232
 • 18MKE Ankaragücü3229
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA