DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Ali Çelebi
Mehmet Ali Çelebi
Giriş Tarihi : 14-05-2016 03:53

Atatürkçü Düşüncenin Bugünü

Atatürkçü düşünce, tarihin büyük fikirlerini bir araya getiren bir fikir hattının çekilmesidir. Laiklik, eşitlik ve yurttaşlık fikirleri günümüzün de en değerli fikirleri olmaya devam etmektedir.  Tüm mesele bu fikir hattının Türkiye ve dünya koşullarını gözeterek nasıl güçlendirilebileceği ve yenilenebileceği ile ilgilidir. Burada yaşam deneyimi, yeni kavrayışlar, yeni bilim, sanat ve fikir eserleri bize yol gösterecek mihenk taşlarıdır.

Fikir hattının yeni, belirli ve somut yaşam deneyimleri tarafından her daim teftiş edilmesi yaşamın tarihsel akışının diyalektik bir ilkesidir. Bir fikir hattının büyüklüğünü ve güncelliğini, o fikir hattının ruhuna sadık yeni fikirler, kaynaşmalar, kıvrımlar, esneklikler ve birleşmeler belirlemektedir. Burada mesele harfi harfine, körü körüne bir hattın çizgisine bağlı kalarak ideolojinin donmuş ve bağnaz bir takipçisi olmak değildir. Mesele yenilikçi ve devrimci bir fikir hattının, iyi bir yaşamın nasıl çizildiğini devralmak ve aktarmaktır. Mustafa Kemal kültürü bu donmuşluğu aşmanın, yaşamı yenileyecek sıçramalar oluşturmanın ta kendisidir.

Örneğin bir binayı/yapıyı korumak kadar önemli olan, hatta ondan daha önemli olanın o binanın büyüklüğünü ve ahengini sağlayan mimari yasalarını devralmak ve o yasaları yeni deneyimlerle birleştirerek yeni yapıtlar üretmek olduğu aşikardır. Politik hayat ve fikirler dünyası da bu örneğin sunduğu çerçevenin içinde kalarak açıklanabilir: Atatürkçü düşünce, düşünülmüş ilkelerin donmuş suretlerine değil yeni düşüncelere uzanan, yeni deneyimlerle yaşamı iyileştiren devrimci bir bilimsel ve politik kavrayış, özgür bir yaşam-oluşturma-tekniği olarak okunmalıdır.

Özünde bu düşüncenin hedefi insanların özgür ve refah içinde yaşadığı bir yurda sahip olmalarıdır. Bu hedef doğrultusunda çizilecek her fikir hattı kendine cumhuriyetin muasır medeniyetler idealini örnek almalıdır.  Atatürkçü düşüncenin nihai varış noktası, onun aslında başlangıcında potansiyel olarak verilidir: bağımsız, özgür bir uygarlığın temellerini Anadolu’da atmak.

Günümüzde etkilerine giderek artıran gericileşme öbeklerine karşı laiklik, eşitlik ve özgürlük fikirlerini hiçbir istisnaya yer bırakmayacak şekilde savunmak hayatidir. Cumhuriyet ve demokrasi bu hattın somut politik ifadesi olarak açılmış en büyük mevzidir.  Bu mevziyi beklerken, aynı zamanda mücadele ettiklerimizin elinde, aklında, yüreğinde, ruhunda bulunmayan yeni biçimler, fikirler, ürünler üretmek de başka bir mevzi olarak açılmaktadır. Görünen savaş cephede verilmekteyken, uzun vadede savaşın galibini dolaşıma sokulacak fikirlerin ve yeni yaşam anlayışlarının belirleyeceği asla unutulmamalıdır.

Öte yandan gerçekliğin aciliyetleri büyük bir baskı unsuru olarak dikkatlerimizi şimdiye çekmektedir. Türkiye’nin manzarası giderek karanlık bir hal almakta ve zifiri karanlıkta ışığın varışına dualar edilmektedir. Atatürkçü düşünce hattı doğrultusunda, teknolojik ve eleştirel aklın dünyasını kat eden ve Anadolu insaniyetini tüm boyutlarında yeniden keşfeden bir eylem alanı açılmalıdır. Başka bir deyişle zamanın ruhunu anlarken, zamanın ruhunu bizzat Anadolu’da oluşturacak bir örgütlenme modeli kurulmalıdır. Gezi Olayı bu eylemliliğe ve örgütlenemeye yönelik deneylemelerin ilkiydi. Sivilliğin, özgürlüğün ve yaratıcılığın eşsiz bir bileşkesi olan Gezi Olayı, Atatürkçü düşünce açısından gençlerin hayatlarına ve özgürlüklerine sahip çıktığı ve yeni bir yaşam iddiası ortaya attığı devrimci bir patlamadır. Bu patlama özgün bir deneyim olarak Atatürkçü düşüncede ve bu düşüncenin takipçilerinde de etkiler yaratmıştır. Bu etkilere kapalı olmak değil, açık olarak etkileşmek ve gelişmek her zaman hayatın temel ilkesidir.  

Bizim şimdiki görevimiz Atatürkçü düşüncenin yeni sorularını sormak ve yeni ufuklarını çizmektir.

NELER SÖYLENDİ?
@
Mehmet Ali Çelebi

Mehmet Ali Çelebi

DİĞER YAZILARI
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
ABD'nin yeni başkanı Donald Trump oldu: İşte sosyal medyadan gülümseten paylaşımlar
ARŞİV ARAMA
Mp3 indir dur