DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Seçil Günay Avcı
Seçil Günay Avcı
Giriş Tarihi : 15-05-2016 01:57

DOĞUM NORMAL Mİ SEZARYEN Mİ?

Gebelik, son gördüğünüz adetin olduğu ay atılan yumurtanın döllenmesi ile oluşur. Ve bu döllenme sonucunda adet görmezsiniz ve bebek rahim içine yerleşir. Artık hamilesinizdir. Her hamilenin kafasını meşgul eden sorulardan birisi de doğum şeklidir.

Doğumu etkileyen koşullar oldukça değişkendir. Her koşul normal gerçekleştiği halde bebeğin başının görüldüğü noktada bile hekimin sezaryen yaparak anne ve bebek hayatını kurtarması gereken durumlar vardır. Bu durumları bilmek, son anda sezaryen olan bir anne adayının hayal kırıklığı yaşamasını engeller. Yeni annenin kendisini yetersiz veya beceriksiz hissetme duygusunu azaltır. Lohusalığa geçişi kolaylaştırır. Emzirmeye başlarken, sezaryenle sütün gelişi arasında negatif bir ilişki olmadığını bilmek olumsuz duyguları bebeğe geçirmeyi engeller. Bebeğin emme uyarısı ile gebelikte yükselerek memeleri hazırlayan süt hormonu sütün gelişini sağlar. Ancak ilk günlerde, henüz emme refleksi gelişmemiş yeni doğan bebek için, süt az miktarda ve yenidoğanın  emme gücüne paralel gelir. Böylece bebeğin yoğun gelen sütle boğulması engellenir. Bazen bu durumu sezaryene bağlayan ve ''sezaryeni olanın sütü gelmez'' yanlış fikrini, zaten hassas ve alıngan olan lohusaya uyarlayan hasta yakınları ile karşılaşmıyor değiliz.

   Doğumun normal olamayacağı bazı durumlarda baştan  bellidir.

Annede doğum yolunu etkileyen hastalıklar varsa:

Doğuştan kalça çıkığı, 

Sonradan hastalıklar veya trafik kazaları ile oluşmuş kalça hasarları,

Vagina içinde aktif herpes,

Anne adayında belirgin çıkım darlığı,

Bebekte normal doğum halinde sorun yaratabilecek durumlar varsa:

Anne karnında bebeğin doğumdaki süre ve yorgunluğu kaldıramayacağının tespit edilmiş olması

bebeğin kalp atışlarının ağrı olmadan veya ağrıyla düşmesi veya bozulması,

ağır rahim içi gelişme gerilikleri, ileri derecede azalmış amniyos suyu, bebekte tespit edilmiş ağır kalp anomalileri, anne karnında tespit edilmiş göğüs kafesi anomalileri, dayanıksız ve çabuk kırılmayla karakteriz kemik anomalileri, )

Bebeğin kafa veya karın kısmını aşırı büyütmesi nedeniyle sağlam çıkarılma güçlüğü olabilen durumlar:

 Gastroşizis, omfalosel, hidrosefali, iki taraflı böbrek anomalileri, karaciğer kistleri veya büyümeleri, kan uyuşmazlıklarına bağlı veya kan uyuşmazlıkları ile ilgisi olmayan bebeğin karnının içinde sıvı artışları (assit),

Bebeğin anne karnında normalden iri olması (normal kadınlarda 4500 gr, diabeti yaşayan anne adaylarında 4000 gr). Bebeğin orantısız yağlanmasının olması.(karın çevresinin diğer ölçülerinden 3 hafta önde olduğundan emin olmak)

Bebeğin geliş yanlışlıkları:

Doğum zamanında bebeğin başı haricinde gelmesi. Makat (poposu), el, ayak, alın veya çene gelişleri

Bebekten önce gelmemesi gereken kısımların öne geçmesi:

Plasentanın önde yerleşmesi ve bebeğin çıkış yerini kapatması,

Kordonun (göbek bağı) bebeğin başı gelmeden dışarıya sarkıp, sıkışması (acil durumdur)

Annenin doğumun süresi ve yorgunluğunu kaldıramayacağı durumlar:

Annede önceden varolan veya gebelikte beliren kalp hastalıkları,

Annede ağır anemi,

Annede kontrol edilemeyen kanama veya kanamaya meyil,

Annede nefes almasını kısıtlayan ağır astım,

Annede kontrolsuz epilepsi,

Annede psikiyatrik rahatsızlıklar ve ağır depresyon,

Annede varolan ve güçsüzlük yaratan kas hastalıkları

Annede daha önceden sezaryen veya myom çıkarılması gibi rahminde kesi ve dikiş olan durumlar.

        Her doğum kendine özel şartları barındırır. Aynı kadının ilk bebeği normalken normal doğum yapmıştır. Ama 2. bebeği iridir veya ters gelmiştir sezaryen olmuştur. Veya çıkım(bebeğin en sonunda geçmesi gereken kemik yapı) darlığı mevcut bir gebenin mutlaka sezaryen olması gerekmeyebilir. Bebeği normal kilonun alt sınırında ise, düzgün bir şekilde sona kadar ilerlerse tabii ki normal doğurabilme şansı olur.

       Doğuma yakın bebeğin tahmini kilosu ve  annenin çatı muayenesiyle birlikte bir karar verilir. O yüzden çoğu kadının eğer gebelik öncesi bu yönde yapılmış bir pelvik (çatı) değerlendirmesi yoksa , bebeğin kafasının çıkması planlanan kısmın yeterince uygun olup olmadığına  karar vermek de mümkün olmayacaktır.  Gebeliğin ortasında hatta bazen başında bize gebenin nasıl doğuracağı sorulur . Son halinin ne olacağını bilmediğiniz bir bebek ve kemik darlığı olup olmadığını bilmediğiniz bir gebeye normal doğuracağını söylemek tabii ki gerçekçi olmayacaktır.

Hamile bir kadını nelerle karşılaşacağını bilmeden mutlaka normal doğuma şartlandırmak, hiç deneme şansı vermeden, korkutarak direkt ve sadece sezaryen yapmak kadar kabul edilemez.

Güzel doğumlar iyi incelenmiş risk faktörleri, risk durumuna göre çizilmiş akılcı çözüm haritalarıyla mümkündür.

Kalın sağlıcakla....

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA