DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Burcu Aral
Burcu Aral
Giriş Tarihi : 07-02-2018 15:41

Lütfedin de, Gençler Siyaset Yapsın!

36. Olağan Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayı onlarca olaya gebe bir kurultay olarak tarihe geçmese de hafızalarımızda uzun yıllar yer alacak gibi görünüyor.

Arena’nın bayraklanmasından tutunda, 49 mükerrer imza konusuna ve salon hakimiyeti ile delegenin oyları arasında uçurum olmasına kadar kurultay hakkında çok şey yazıldı çizildi.

Basının görevinin kamuoyunu aydınlatmak ve kamuoyunun sesi olmak bilinciyle hareket eden birkaç basın mensubu dışında, sanki ülkede 4. Kuvvet değilmiş gibi sorumluluğun farkında olmadan Türkiye’nin tarihine sübjektif yorumlarıyla kara bir leke olan, kalemini birilerinin isteği doğrultusunda oynatan basın mensuplarının boynundaki ağır vebali hatırlatmadan geçemeyeceğim.

Benim ise çok söyleyeceğim şey olsa da velhasıl kelam Ahmet Kaya’nın çok sevdiğim bir şarkı sözü ile kurultayı özetlemek isterim: “…Nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan…”

***

Cumhuriyet Gazetesi…

Bu gazeteye dair yazacak o kadar şey var ki, nerden başlasam diye düşünüyorum.

Belki de binlerce gazetecinin bu mesleği seçmesinde etkili olmuş bir gazetedir diyebilirim, benim gibi…

Uğur Mumcu’nun, Ahmet Tanerkışlalı’nın yazılarında kendimizi bulup, onları örnek alarak bu 4. Kuvvetin içinde kelamda biz edelim, edelim ki halkın sesini dile getiren, halk için yazan basın mensuplarının nesli ilelebet devam etsin diye yazın hayatımıza başladık.

Fakat üzülerek söylüyorum ki Cumhuriyet Gazetesi maalesef bizlere örnek olan duruşundan vazgeçmiştir.

Cumhuriyet tarihi ile özdeşleşmiş bir gazete, Cumhuriyet’i bize kazandıran Mustafa Kemal Atatürk’ün “bütün ümidim gençliktedir.” sözleri ile gençlere verdiği değeri göz ardı edip kurultay sonrası “Umudun Listesi”nden Parti Meclisi için yarışan Sinan Çiftçi isimli gencin, aylar önce yaşanan twitter olayını ısıtıp ısıtıp gündeme getirerek yeni bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

Köşe yazısında yazar, istediği konuyu istediği biçimde ele alabilir, tabii ahlaki ve eleştiri boyutunu aşmadan, ancak haber farklı bir boyuttur amacı kamuoyunu aydınlatmak, halkın haber alma özgürlüğüne katkıda bulunmaktır. Ben, maalesef ki bu haberde öyle bir amaç göremiyorum.

Cumhuriyet gazetesi internet sitesinde, 06 Şubat 2018 Salı, 10.28 tarih ve saatinde

“Muharrem İnce'nin listesinden Burhan Kuzu'nun danışmanı çıktı” başlıklı haber, kişinin manevi haklarına zarar verdiği gibi “Gazetecilik Kişisel Çıkarlara Hizmet Edemez” basın meslek ilkesiyle de ters düşmektedir.

Türkiye’nin yaş ortalamasının 23 olmasına rağmen, siyasetle ilgilenenlerin yaş ortalamasına baktığımızda 50’lerde olduğunu gördüğümüz bir ortamda genç yaşına rağmen ülke meselelerine gönül vermiş bir gencin yıpratılmasını doğru bulmuyorum.

Sevgili Sinan Çiftçi ile, bu konuyu görüştüğümde böyle bir haber nedeniyle Muharrem İnce’nin yıpratılmak istendiğini söyledi ve üzgün olduğunu belirtti. Kendisi tekzip metnini gazetenin mail adresine göndermiş.

Memlekette siyasetle ilgilenen bir avuç gencimiz var, onların üzerinden çıkarcı politikalar izlenmemesi gerektiğini düşünerek sizlerle metni paylaşıyorum:

06 Şubat 2018 Salı, 10.28 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nin şahsımla ilgili yaptığı habere yönelik cevap hakkımı kullanmak istiyorum. Aynı şekilde Yayınlayacağınızı umuyorum

 

23 yaşında Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Kurultay Delegesi seçildim. “CHP’de değişim, Türkiye’de iktidar” diyerek Genel Başkan Adayımız Sayın Muharrem İnce’ye aday olması için ilk imzayı ben verdim. Bu benim için bir şeref madalyasıdır. Muharrem İnce’ye imza ve destek verdikten sonra birçok baskı ve tehditle karşı karşıya kaldım. Hiçbirine pabuç bırakmadan sonuna kadar destek verdim bundan sonra da destek vermeye devam edeceğim.

 

23 yaşında bir genç olarak, partimin %25’lik bir çeyrek parti olmasını istemiyorum. Ben iktidar istiyorum. Mutlu azınlıklardan değilim. Gençlik kotalarının lafta kaldığı ve uygulanmadığı bir CHP istemiyorum. Sayın Muharrem İnce’ye destek verdiğim için temsil ettiğim Bursa örgütümden, Türkiye’nin dört bir yanından CHP üyelerinden tebrik mesajları alıyorum. Sokağa çıkıp bakkala gidiyorum, taksiye biniyorum, berbere gidiyorum herkes Muharrem İnce diyor. Sayın Muharrem İnce, parti tabanında ve halkın gönlünde CHP Genel Başkanı olmuştur. Er ya da geç Kurultay delegelerimizin gönlünde de olacaktır. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir.

 

Pazar günü yapılan Parti Meclisi seçiminde, Sayın Muharrem İnce ve ekibi tarafından kendisinin anahtar listesi olan Umudun Listesi’nde 398 aday numaram ile yer aldım. Hiçbir çalışma yapmadan, küçümsenmeyecek bir oy aldım. Sıfır oy almış bile olsam, Muharrem İnce’nin listesinde yer almak benim için en büyük onurdur. Biz siyasette yola çıktıklarımızı, yolda bulduklarımıza değişmeyiz. Biz bir ekibiz.

 

Cumhuriyet Gazetesi’nin bugünkü haberinin amacı ne yazık ki, benim üzerimden Sayın Muharrem İnce’yi yıpratmaktır. Muharrem İnce’nin Türkiye’nin her yerinde yükselen ivmesini düşürmektir. Bu bir algı operasyonudur. Geçmişte yapılmış bir haberi ısıtıp ısıtıp yeniden gündeme getirmenin tek amacı, CHP’deki değişim rüzgarını durdurmaktır.  Muharrem İnce yerine Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verseydim İnanın böyle bir haber yapılmazdı.

 

Daha önce atmış olduğum bir tweetin aynısını, hem Sayın Kılıçdaroğlu hem de Sayın Burhan Kuzu paylaşmıştır. Şehit öğretmenimize başsağlığı dileyen bir tweeti bu şekilde gündeme getirmek vicdansızlıktır. Hiç kimsenin danışmanı da değilim, özgür bir kurultay delegesi olarak kimsenin kapı kulu da değilim. Kuru gürültüye asla pabuç bırakmam. Çiğ yemediğim için karın ağrım da yok. Mustafa Kemal’in bir askeri olarak, gücünü Gençliğe Hitabe ve Bursa Nutkundan alan bir genç olarak, karalama kampanyalarına teslim olmam.

 

Bu tür konularda oldukça hassas olduğunu düşündüğüm Cumhuriyet Gazetesi’nin,

Melih Gökçek ile inşaat işi yapan ve AKP’li birçok belediyeden ihale takibi yapan CHP Genel Başkan Yardımcılarının isimlerini ve yaptıkları kirli işleri de açıklayacağını umuyorum.

CHP Genel Merkezi’nin resmî yayın organı olan Cumhuriyet Gazetesi değil, Nadir Nadi’nin İlhan Selçuk’un Uğur Mumcu’nun Cumhuriyet Gazetesi’ni özlüyoruz.

Ne yaparsanız yapın, CHP’deki değişim ve iktidar rüzgarını engellemeyeceksiniz. Halkın umudu, örgütün lideri olan Muharrem İnce’nin yolculuğunun önünü kesemeyeceksiniz.

Sevgi ve saygılarımla

SİNAN ÇİFTÇİ

Cevap verme hakkının sevgili Çiftçi’den esirgemeyeceklerini düşünüyorum zira bu bir lütuf değil yasal haktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA