DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Seçil Günay Avcı
Seçil Günay Avcı
Giriş Tarihi : 16-05-2016 15:55

DIŞ GEBELİK NEDİR?

Gebelik oluşurken, erkek üreme hücresi olan sperm, rahim ağzından içeriye rahim boşluğuna geçer. Buradan tüplere doğru ilerler, yumurtalıktan karın boşluğuna atılmış döllenmeyi bekleyen yumurtaya doğru yol alır. Yumurtayı bulur, döllenme gerçekleşir. Anne ve babanın üreme hücreleri birleşerek artık yeni bir canlıyı oluşturmuştur. Zigot(yeni canlı),  tüplerden tekrar geçerek rahim içine yerleşmek üzere yoluna devam eder. Normal şartlarda döllendikten sonraki 5. gün rahim içine geri dönerek yerleşir. Bir süre sonra da rahim içine yerleşen gebelik ultrasonla görünür hale gelir.

 Adet gecikmesi ve gebelik olduğunun testlerle tespitine rağmen ultrasonda rahim içinde gebelik görünmüyorsa bu gebelik rahmin dışında bir gebeliktir. DIŞ GEBELİKTİR.

 Dış gebelikler tüm gebeliklerin %1 idir. Genelde tüplerde kalıp rahmin içine girememesi şeklinde olur.Gebelik rahmin dışında tüpte, rahim ağzında veya annenin karnının içinde yer alırsa, olmaması gereken yerde olduğundan anne hayatını riske sokar. Gebeliğin ilk 3 ayındaki anne ölümlerinin en sık sebebi dış gebeliklerdir.

   Gebeliğin rahim dışında yerleşmesinin sebepleri geçirilmiş hasarlardır. Rahmin içinde bir hasar veya bir rahim içi araç (spiral) olması ya da tüplerde geçirilmiş enfeksiyonlar veya doğuştan şekil bozuklukları kaynaklı hasar varlığı temel sebeplerdendir. Tüpü bir kanal gibi düşünürsek, embryoyu da bu kanalda yuvarlanan kartopu gibi düşünün. Kartopu gibi yuvarlandıkça büyüdüğünü ve geliştiğini hayal edin. Eğer bu kartopunu iten kuvvet azalırsa tüplerde kalan embryo orada büyür ve gelişir. Daha fazla büyüdükçe yer dar olduğu için çevredeki damarlara hasar verir ve kanamalara yol açar. İçeriye olan bu kanamayı farketmekte gecikilirse  anne hayatının sonu olabilir.

Adet gecikmesine ve gebelik testi pozitif çıkmasına karşın şiddetli ağrı, kanama varsa ve utrasonla rahim içine yerleşmiş bir gebelik görünmüyorsa dış gebelik düşünülmelidir.

Tanı için, 2 günde bir bakılınca 2 katının üstüne çıkan kanda gebelik hormonu testi (BhCG), kanda bakılan ve 25 ng/ml altındaki progesteron değerleri gerekebilir.

 Tedavisi, tabii ki olmaması gereken yerde oluşan bu gebeliğin anneye zarar vermeden sonlandırılmasıdır. Bunun için erken dönemde anneye yapılabilecek kalça içi enjeksiyonla ilaç (metotrexate) verilebilir. Metotrexate plasentanın (eşi) erken dönem oluşumunu engelleyerek gebeliğin doku içine doğru ilerlemesini engeller. Böylece gebelik giderek küçülür ve yok olur. Kanda gebelik hormonuna seri şekilde bakılarak hormon değerleri sıfırlanana kadar beklenir. Eğer böyle bir tedavi seçeneği yoksa tek yol laparaskopik veya açık cerrahi ile batına girilerek gebeliğin anne dokularına zarar verilmeden alınmasıdır.

   Bir kez dış gebelik geçiren kişinin tekrarında yeni bir dış gebelik geçirme olasılığı, hiç dış gebelik geçirmeyene göre daha yüksektir. O yüzden geçirilmiş dış gebelik bilgisi kadın doğum doktorlarına mutlaka iletilmelidir. Geçirilmiş dış gebelikten sonra en azından 40-45 gün, 2 aya kadar kanda gebelik hormonları sıfırlanana kadar, gebelikten korunmak ve sakınmak gerekir.

Rahim ağzı gebelikleri de bir çeşit dış gebelik olup, şiddetli kanamalara sebep olabilir. Görülme sıklığı onsekiz binde birdir.

Heterotopik gebelik ise eş zamanlı hem rahim içinde hem de rahim dışında gebeliğin olma halidir. O yüzden erken dönemde jinekologların vaginal ultrasonla yumurtalık bölgelerine de bakması, bu bölgelerde yerleşebilecek dış gebeliklerin görünmesini sağlayarak bazen hayat kurtarıcıdır.

Dış gebelikten korunmak için cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak, spirale dikkat etmek, geçirilmiş rahim içi işlemler konusunda hekimleri bilgilendirmek önemlidir. Günümüzde artan tüp bebek işlemleri nedeniyle de hem tanısını koymak kolaylaşmış hem de görülme sıklığı artmıştır.

Kalın sağlıcakla.  

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA