Seçil Günay Avcı
Seçil Günay Avcı
Giriş Tarihi : 23-05-2016 15:00

ERKEN MENAPOZ VAR MIDIR?

Son yıllarda, 40 yaşına gelmeden menapoza girmiş kadın görmeyen kadın doğum uzmanı, kalmadı.  Herbirimiz ya 40 yaşına gelmeden adetten kesilmiş, buram buram yanan kadınlar görüyoruz ya da menapoza girmiş olduğu söylenmiş 40 'lı yaşların başlarında hamile kalmış şaşkın ailelere menapozda da hamile kalınabileceğini anlatıyoruz artık. Hangisi daha kötü, tartışılır. Peki neler oluyor da bu sorunlar bu kadar sık yaşanmaya başladı?

   Her kız çocuğu annesinin karnından milyonlarca yumurta geliştirebilecek hücre ile doğar. Ancak ergenliğe gelene kadar bu hücreler planlı olarak yok olur. Yumurtanın atılmasıyla gerçekleşen ilk gerçek adette artık  400 tanesi kalmıştır. Kadınlardaki bu yumurtalar bitince de artık adeti oluşturabilecek yumurtlama gerçekleşemediği için menapoz oluşur. 400 tane yumurta her ay atılan 1 adet yumurtadan  hesaplanırsa, her yıl 12 adet yumurta eder bu durumda ortalama 30-33 yıl yumurta atılabilecek kapasite vardır. Ergenliğin ilk dönemleri ve menapoz dönemlerinde her adet kanaması yumurtanın atılması ile olmayabilir. Örneğin bazı kızlar 12 yaşında bir kez kanadıktan sonra 1-2 yıl hiç adet görmeyebilirler. Hatta 20 li yaşlara kadar düzenli adet olmayan ama bir sağlık sorunu bulunmayan kızlar da vardır. Aynı durum menapoz için de geçerlidir. Menapoza yaklaşırken her kanama yumurtanın atılması sonucu oluşan normal kanamalardan olmayabilir. Son yumurta bitmesine rağmen  bir kaç ay düzensiz farklı şekillerde kanamaların görülmesi de bu yüzdendir. Bu tür durumları saymazsak 15 yaşlarında normal adet görmeye başlayan bir kızın hamilelik ve lohusalıkta yumurtasını kullanmayacağını ve ortalama 2 çocuğu olduğunu varsayarsak, menapoz için olması beklenen yaş 52-54 leri bulur. Gebelik, düşük yapma, emzirme değişiklikleri, doğum kontrol hapları ve genel sağlık sorunları elbette bu süreleri etkiler.

   Peki Türkiye'de ortalama menapoz yaşı ile Avrupa'daki menapoza giriş yaşı ortalaması farklı mıdır? Maalesef evet!

   Türkiye de menapoza giriş yaşı ortalamamız Sağlık Bakanlığı'nın yürüttüğü Türkiye Kadın Sağlığı taramalarına göre 46 dır. Bu durumda Avrupa'lı hemcinslerimize göre en az 6 yıl daha erken menapoza giriyor ve en az 6 yıl daha erken yaşlanıyoruz demektir.

   Menapozun getirdiği aşırı terlemeler, terlemelerin getirdiği uykusuzluklar, uykusuzlukların yol açtığı huzursuzluklar, kemik erimelerine bağlı ağrı ve kırıklar, kilo alımıyla daha da artan metabolik sorunlar da daha erken hayatımıza girmiş olur.

   Peki erken yumurtalık yetmezliği nedir? Son yıllarda tanımlanmaya gereksinim duyulan bu durumda kadınlar hiç beklenmedik bir yaşta bazen 30 lu yaşlardan da önce adetten kesilebilir ve menapoza girebilirler. Bu durum özellikle kariyer planlaması yapan, veya uzun bir eğitim hayatı olan kadınları daha da ilgilendirir. Çünkü zaman içinde döllenmeden harcanan yumurtaları tekrar telafi etme şansı yoktur. Bu durumu tespit etmek üzere kullanılan bazı kan testleri vardır. Yumurtlalıkta kalan yumurta rezervini  değerlendiren AMH testi, bazen  doğru yapılmamasından, veya kanın doğru alınmamasından, ya da sonucun doğru değerlendirilememesinden kaynaklanan hatalar sonucunda yanlışlıkla gebe kalınamayacak bir durum varmış gibi yorumlanır ve istenmeyen gebeliklere yol açabilir.

   Peki bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ? Öncelikle adetlerinizle ilgili sorununuz olmadığından emin olun. Mutlaka bir kadın doğum uzmanıyla annenize ait menapoz bilgilerini paylaşın. Anneniz kaç yaşında adetten kesilmiş, doğal mı ,rahim ve yumurtalıklarının alınmasıyla, cerrahi bir menapoz mu yaşamış vs. Kadın doğum uzmanınız sizden aldığı bilgiler, muayene sonuçlarınız, gerekirse isteyeceği  tahlillerle sizi bilgilendirerek bir yorum yapabilir. Bu yoruma göre eğitim, kariyer ve çocuk planınızı yapabilirsiniz.

   Çok erken yaşta menapoza giren kadınlarda allta yatan romatizmal bir hastalık olabileceği de unutulmamalıdır. Vücudumuzun genel sağlığı kötü ise menapoza giriş süreci de hızlanacaktır. O yüzden beslenme, spor ve genel sağlık kontrollerini düzenlemek önemlidir.

    40 yaşın altında yumurtalık rezervinizin tükendiği söylenmiş olsa bile gebelik istememeniz halinde en az 2 yıl korunmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

     Kalın sağlıcakla.

                                                                                                    Op.Dr. Seçil Günay Avcı.

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA