18 AĞUSTOS 2019 Pazar 15:54
Meltem Erdinç
Meltem Erdinç
Giriş Tarihi : 19-09-2018 18:44

Bu Belediye Olmuş mu?

Öncelikle şu konuya açıklık getireyim. CHP’yi neden eleştiriyorum, ya da neden en sert eleştirilerimi CHP’ye yöneltiyorum? Açıkçası geleceğe olan umudunu ülkenin kurucu partisi olmasının da etkisiyle ve demokrasi ve Cumhuriyet aşığı olarak CHP’ye bağlamış olmamın bu konuda etkisi yüksektir. Eleştirmek için eleştirmiyor, bir şeyler değişsin, düzelsin, parti toplumsallaşsın diye yazıyorum. İktidar partisini eleştirmek zaten oldukça kolay. Bilineni tekrar tekrar söylemek yerine düzeltilsin diye yanlışları göstermek gerek.

Gelelim konumuza;

Genel seçimlerde yaşanan hezimetin ardından CHP’de gözler yerel seçimlere çevrildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı şöyle kazanacağız, böyle kazanacağız tartışmaları sürerken belediyecilik konusunda nasıl da sınıfta kalındığı yine görmezden gelinen gerçekler arasında yerini alıyor.

Nasıl sınıfta kalındığına gelirsek çok uzak zamanlara gitmeyecek Aydın ve İzmir’den birkaç örnekle konuyu kapatacağım. Ama tüm CHP’lilere özellikle hatırlatmak istediğim şey, belediye bir iş bulma kurumu ya da rant kapısı değil halka hizmet vermenin temel taşlarındandır. Belki de bizim esas hatırlamamız gereken şey de budur.

17 Eylül bilindiği üzere Adnan Menderes’in ölüm yıldönümü idi. Kısaca Adnan Menderes’ten bahsetmek gerekirse her ne kadar siyasete CHP içinden katılmış olsa da (malum tek partili dönem) Menderes kurduğu DP ile iktidar serüveninde ellerini kana bulamış Meclis kararı olmadan askerlerimizi Kore’ye savaşa göndermiştir. Bu savaşta 741 şehit verdik.

Aynı Menderes CHP’nin bütün mal varlığına el koydurduğu gibi o dönemler CHP Yayın Organı olarak tanımlanan Ulus Gazetesi’ni de kapattırmıştır.

Şimdi nerden geldi konu Menderes’e? Menderes’in ölüm yıldönümünde CHP’li Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun 2. defa Menderes heykeli diktiğini bunu da büyük bir başarı olarak gördüğünü belirtmek isterim. Aynı Belediye Başkanı iş güvenliği tam sağlanmadığı için Kuşadası’nda indirildikleri kanalizasyonda metan gazı zehirlenmesinden ölen iki ASKİ işçisinden de hiç bahsetmez. Ancak Özlem Çerçioğlu işçi haklarını ve iş cinayetlerini görmezden gelirken 2016 yılının Aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile döviz bürosuna gidip aklınca mesaj vererek 1071 dolar bozdururken yerel ve ulusal basına açıklamalar yapmayı kendisine yakıştırmakta da sakınca görmez.

İlgili video linki aşağıdadır;

https://www.youtube.com/watch?v=2tpcxT9Sk2g

Gelelim CHP’nin dokunulmaz adamı Aziz Kocaoğlu’na. Genel Başkanlık tartışmalarından önce ne bir partilinin ne de partide yetkili kişilerin konuşmaktan dahi sakındıkları Aziz Kocaoğlu’nun İzmir’e çektirdikleri saymakla bitmeyecektir. Ama son günlerde CHP Genel Merkezi’ne giden varsa Genel Merkez önünde oturma eylemi yapan işçi arkadaşımızı da görmüş olmalı. ‘’İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kadro davası açtığı için çeşitli gerekçelerle işten çıkarılan 258 işçiden biri olan Mahir Kılıç’ın 13 Kasım 2017 tarihinde işe geri dönme talebiyle başlattığı açlık grevi eylemi, 183’üncü gününde talebinin kabul edilmesiyle sonuçlanmıştı.

Ancak Mahir Kılıç, imzaladığı işe dönüş protokolünün aradan 78 gün geçmesine rağmen uygulanmadığını söyleyerek Ankara’da bulunan CHP Genel Merkezi binası önünde oturma eylemine başlamıştı. CHP Genel Merkezi önündeki eyleminin 40’ıncı gününde olan Kılıç, 12 Eylül tarihinde ise yeniden açlık grevine başladığını duyurdu.’’1

CHP’li bir belediye çalışanının hak gaspına uğraması mı, bu hak gaspına hiçbir parti yetkilisi tarafından hiçbir şekilde müdahale edilmemesi mi, bu işçinin genel merkez önünde yaptığı eylem mi, başladığı açlık grevi mi?

Bunlardan hangisi her gün CHP Genel Merkezi’ne giren milletvekillerine, üyelere, danışmanlara, çalışanlara yetmiyor da hala konuyla ilgili bir şey yapılmıyor?

Yüksel Caddesi’nde işini geri isteyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek veren CHP’li Milletvekilleri konu kendi partisinin belediye başkanlığı olunca neden kör, sağır ve dilsiz?

Çerçioğlu ve Kocaoğlu iki örnek. CHP’ne soruyorum bu belediyeler olmuş mu? Olmuş mu da bizler demokrasi ile, sosyal belediyecilik anlayışı ile yöneteceğiz diyerek diğer illerin belediye başkanlıklarına aday oluyorlar?

Sanırım belediyeciliği öğretecek olan belediye başkanı, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’ndan başkası değil. Kendisine saygı ve sevgilerimi iletiyorum. Umarım örnek çalışmalarıyla diğer belediye başkanlarına da yol gösterici olmaya devam eder.

Kaynakça;

 1. http://gazetekarinca.com/2018/09/yeniden-aclik-grevinde-mahir-kilictan-chpye-isci-kiyimlarini-durdurun-cagrisi/
NELER SÖYLENDİ?
@
Meltem Erdinç

Meltem Erdinç

DİĞER YAZILARI Bu Belediye Olmuş mu? 19-09-2018 18:44
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 2 Çaykur Rizespor 3 1
 • 3 Alanyaspor 0 0
 • 4 Antalyaspor 0 0
 • 5 Beşiktaş 0 0
 • 6 Fenerbahçe 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep 0 0
 • 8 Göztepe 0 0
 • 9 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 10 Kasımpaşa 0 0
 • 11 Kayserispor 0 0
 • 12 Konyaspor 0 0
 • 13 MKE Ankaragücü 0 0
 • 14 Sivasspor 0 0
 • 15 Trabzonspor 0 0
 • 16 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 17 Gençlerbirliği 0 1
 • 18 Galatasaray 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA