DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Hazal Mintaş
Hazal Mintaş
Giriş Tarihi : 12-04-2019 17:33

YEREL SEÇİMLERDE VE İSTANBUL’DA NELER OLUYOR?

Bu yerel seçim her yerel seçimin aksine çokça olaylı geçmeye devam ediyor. En iyi ve en güvenli seçim sistemi bizde söylemlerinden, seçime hile karıştırıldı söylemlerine doğru geçilen bu günlerde gerek siyasal parti temsilci, üyeleri gerekse halk bu keşmekeşten oldukça yorulmuş durumda.

Peki neler oluyor? Evet ilk günden beri her kafadan bir ses çıkmakta, bilgi kirliliği aldı başını gitti… İnternet haberleri, whatsapp grupları, ana akım medya haberleri derken insanlar neye inanacaklarını gerçekten şaşırdı. Aslında durum en yalın haliyle şöyle cereyan etti: İlk etapta CHP ve AKP adayı arasındaki oy farkı, birleştirme tutanaklarındaki maddi hataların giderilmesi ise son halini aldı. Yani oylar sayılmaya başlandı ve oy farkı bir anda nasıl da düştü ama gibi bir durum zaten söz konusu olmadı. Bunun akabinde AKP ilçelerde öncelikle oyların tümünün sayılması, bunun kabul edilmemesi halinde ise geçersiz oyların tümünün sayılması talebiyle itiraz dilekçelerini verdi. Bazı ilçe seçim kurulları bu talepleri kabul ederken bazıları ise reddetti ve nihayetinde kamuoyunun da bildiği üzere ağırlıklı olarak AKP’nin yapmış olduğu itirazlar neticesinde geçersiz oyların sayılması yönünde karar verildi. Sayımlar başladı ancak CHP temsilcilerinin vermiş olduğu itiraz dilekçeleri neticesinde ise İstanbul İl Seçim Kurulu 02.04.2019 tarih 2019/02-99 karar ile sekiz farklı ilçe seçim kurulunda sayımları tedbir amacıyla durdurup, kısa bir zaman içinde kararı kaldırarak sayımların devam etmesine karar verdi. Bu süre zarfında ise yine siyasal parti temsilcileri itirazlarına çeşitli yönlerde devam ettiler. Akabinde ise AKP YSK’ya 31 ilçede sandıkların tümünün sayılması yönünde itirazda bulundu. YSK AKP’nin bu talebini reddederek 21 ilçede 51 sandıkta tüm oyların sayımına karar verdi ve Büyükçekmece İlçesi ile ilgili itirazı sonraya bıraktı. Halen daha Büyükçekmece’ye ilişkin itirazların değerlendirilmesi sonraya bırakılmakta.

Büyükçekmece’ye ilişkin handikap ise şuradadır: Her seçim dönemi YSK tarafından açıklanan takvimde seçmen listeleri askıya çıkar. Siyasal partiler de halk da ilgili adreslerde oturmayanlarla ilgili tespit ve itirazlarını sunar. Bu seçimde de aynı şekilde yürüyen süreçte "Büyükçekmece İlçe seçim kurulu 19.01.2019'da Emniyet tarafından yapılan araştırmalar neticesinde ilgili adreslerde oturmayanlar hakkında diğer tüm ilçelerde olduğu gibi seçmen kayıtların dondurdu. Ancak iddia bu tarihten sonra da bir seçmen taşındığı ve bunların da seçmen kütüğüne kaydettirilerek oy kullandığı yönünde.

Şu an hukuki olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına Ekrem İmamoğlu’nun seçildiğine dair iddialar sürmektedir. Nitekim İstanbul İl Seçim Kurulu, Büyükşehir Belediye Başkanı Seçim İl Birleştirme Tutanak Özeti’ni 01.04.2019 tarihinde açıklamıştır. Söz konusu tutanakta 2972 sayılı Kanunun madde 22’ye atıf yapılmıştır. M.22 içeriği ise şöyledir: “Büyük şehir belediye başkanı seçimlerine ilişkin ilçe birleştirme tutanakları ilçelerden il seçim kuruluna gönderilir. İl seçim kurulu tarafından bu tutanaklar birleştirilerek en çok oy alan aday, büyük şehir belediye başkanlığına seçilmiş olur.” Söz konusu madde uyarınca Ekrem İmamoğlu’nun başkan olarak seçildiğine hukukçular tarafından da kanaat getirmiştir. Bunun için CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu 08.04.2019 tarihinde mazbatanın İmamoğlu’na verilmesi için İstanbul İl Seçim Kurulu’na başvurdu. Fakat halen bir yanıt alınamamış durumda. Kulislerde ise ağırlıklı olarak seçimin yenileneceği ve 2 Haziran 2019 tarihi dillendirilmeye başlanmış durumda.

Bir de KHKlılara mazbata verilmemesi durumu söz konusu oldu. Yani mazbatalar KHKlı olanlara değil 2.ye veriliyor. İşte burada sorgulanması gereken iki temel husus var. Bunlardan birincisi, KHKlı olup Belediye Başkanlığı görevini ifa edemeyecek durumdaki kişinin neden YSK tarafından seçilebilir olarak nitelendirilerek yarışa sokulduğu, ikincisi ise birinci çıkan parti ve adaya oy veren seçmenin iradesine aykırı hareket edilmesidir. Her ne kadar YSK tüm ilçelere ilişkin karar vermese de, sadece bazı ilçeler yönünden verdiği kararın tüm KHK’lar için emsal olacak olması açıktır. Ayrıca YSK KHK'lı Meclis üyesi ve il genel meclisi üyeliğine seçilenlere mazbata verilmeyeceği, ilgili kanun gereğince aynı parti listesinde bulunan ve mazbata verilmeyecek kişilerden sonra gelen üyesine mazbata verileceğine karar verdi. Bu kararın seçim öncesinde aynı muhtarlar gibi verilerek bildirilmesi gerekmektedir. Nitekim burada seçmen iradesinin sakatlanması durumu söz konusu olmaktadır. Seçim sonrası verilen bu kararın ise seçim yenilenmesine sebep olması gerekmektedir.

NELER SÖYLENDİ?
@
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
ABD'nin yeni başkanı Donald Trump oldu: İşte sosyal medyadan gülümseten paylaşımlar
ARŞİV ARAMA
Mp3 indir dur