DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Seçil Günay Avcı
Seçil Günay Avcı
Giriş Tarihi : 14-06-2016 19:04

KADINLARDA İDRAR KAÇIRMA

  Çocuk gelişiminin temelleri arasında tuvalet terbiyesinin verilmesi vardır. Tuvalet eğitimi sırasında çocuğa kendi güdülerini kontrol edebilmesi öğretilir. İdrarı geldiği anda uygun bir ortam yoksa idrarını tutmayı ve daha uygun olan zaman ve yerde idrarını yapmayı öğretmek amaçlanır.     Kadınlarda son zamanlarda giderek artarak duymaya devam ettiğimiz sorunların başında tutulması istenmesine rağmen idrarın kaçırılması ve tutulamaması veya ani idrar hissi ile sıkışma yaşanması gelmektedir. Sosyal yaşamın her alanında yer alan kadınlarımızı oldukça zor durumda bırakan bu sorunlarla mücadele edebilmek için öncelikle bazı tedbirler alınabilinir.

   İdrar vücutta biriken maddelerin atılması için bir yoldur. Normal insanlarda idrar tutulduğu zaman böbreklere geri kaçış yaşanmaz. O yüzden ''idrarını tutma geldiği anda yap'' demenin bir temeli yoktur. İstenilen süreye kadar tutabilmek de bir eğitim gerektirir. Çay, kahve gibi içecekler doku aralarındaki sıvıyı çekerek su içmemenize rağmen idrar oluşturabilir. O yüzden akşam içilen çay- kahve-meyve suyu gibi içeceklerin veya yemekten sonra yenen karpuz, portakal, mandalina gibi sulu meyvelerin çocuklarda gece alt ıslatmalarını arttırdığı bilinir. İdrar kaçırma sorunu olanların bu tür gıdaları dikkatli tüketmelerinde fayda olacaktır.

   İdrar kaçırdığınızı düşünüyorsanız, öncelikle neyin kaçırmayı tetiklediğini net olarak ortaya koyun. İyice idrara sıkışık durumdayken öksürdüğünüzde idrarınız kaçıyorsa bu durum normal olabilir. Ancak tuvaletten yeni çıkmanıza rağmen öksürdüğünüzde idrarınız kaçıyorsa bu durumda bir terslik vardır. Öksürmek, hapşırmak gibi istemsiz eylemler mi? Zıplamak, hoplamak gibi durumlar mı? Su sesi duymak  mı?

   Diüretik denen sık idrara çıkartarak vücudunuzdaki kan basıncını ayarlayan tansiyon hapları kullanıyorsanız veya bu tarzda idrar üzerine etkili olabilecek bazı ilaçlar alıyorsanız mutlaka doktorunuza durumu bildirin.

    Sarkma, fıtık, ele gelen şişlik gibi durumlarda kadın doğum doktorunuza danışarak idrar yapma durumunuzu da iletin. Sarkmalar mesane dediğimiz idrar torbasının düzgün boşalmasını bozduğu için geride idrar birikmesine sebep olur. Rahmin olması gereken yerinden aşağıya inmesi demek olan rahim sarkmasında idrar torbasına olan baskı artabilir. Bu durum bazen gereğinden sık tuvalete çıkıp yeterince idrar boşaltamamaya sebep olabilir. Kabızlık da kas zaafiyetinin eşlik eden durumlarından olabilir. O yüzden idrarla ilgili bir şikayetinizi değerlendirirken dışkılama alışkanlıklarınız, jinekolojik muayeneniz, idrar yolu enfeksiyonunuz veya idrar yolları anatominiz de önemlidir.

    Kadınlarda dönüm noktası hamileliktir Bir kadın gebeliğinde gereğinden fazla kiloyla yük taşımak zorunda kalırsa daha sonra kilolarını verse dahi, kaslarını yeterince kuvvetlendirmemişse karın bölgesinde aşağıya doğru gevşeme ve sarkmalarla karşılaşabilir. Eskiden, daha zor doğumların varlığı ve sezaryen güçlüğü nedeniyle rahim sarkmaları hep doğum güçlükleri ve ıkınmayla ilişkilendirilmişse de şimdilerde sezaryen olmuş ve hiç ıkınmamış kadınlarda da varolan sarkma ve idrar kaçırmaları, bu durumun sadece doğum denen son 1-2 saatlik ıkınmayla değil dokuz ay boyunca kadının kendi organlarına yüklediği yüke bağlanmıştır. Yapılan çalışmalar uzun vadede bu bölgedeki sinirlere giden kanlanmanın azaldığını ve kadının hamileliği boyunca oluşan hasarın doğum sonrası belirginleştiğini ortaya koymuştur.

   Batı devletlerinde özellikle normal doğum yapmış kadınlara yönelik devlet tarafından desteklenen doğum sonrası PELVİK REHABİLİTASYONLAR kadında daha sonra idrar kaçırma, gaz tutamama, kabızlık ve sarkma gibi ileri evrelerinde ameliyat gerektirebilecek durumlarla karşılaşmayı önler.

   Az kilo almak, kiloyu koruyarak yaşamak, hamilelikte düzenli egzersiz yapmak, menopoz öncesinde ve sırasında düzenli görüş ve danışmanlık almak, bir çeşit fıtıklaşma olan mesane sarkmalarına bağlı idrar kaçırmalarını engellemek için atılacak adımlardandır.

   Kadın sağlığında her tür sorunun öncelikle temeline inmek ve ayrıntılı bir şekilde çözmek zaman alabilir. Bazen ameliyat olup kurtulmak daha kısa ve kolay yol gibi gözükse de beklentilerinizi ve ameliyat sonrası gerçekleri net olarak anladığınızdan emin olmak gerekir.

Kalın sağlıcakla.

                                                                                                           Op. Dr. Seçil Günay Avcı

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA