DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Fatih Mangal
Fatih Mangal
Giriş Tarihi : 23-04-2019 00:08

Doğru Tercih Buna Denir!

31 Mart seçimleri 23 gün önce sona erdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da mazbatasını almasıyla göreve başlamayan belediye başkanı kalmadı.

Ekrem İmamoğlu gibi bir çok ilçede de atanan belediye başkanları tartışma konusu olmuştu. CHP’de gelenek haline gelen bir şey var. Aday adaylıklarından sonra atanan belediye başkanı birilerinin istemediği aday olduğu için her zaman ki gibi homurdanmalar başladı. Bu dönemde böyle oldu. Ama her zaman ki gibi bir kaç gün sonra o hiç istemeyen insanlar belediye başkan adayının yanından ayrılmadı. 

Öyle ya da böyle, yanlış ya da doğru adaylar atandı. Bunların tartışma süreci de geride kaldı. Çünkü seçimler sona erdi. Şimdi İstanbul’da CHP’nin belediye başkan adaylarının kampanya süreçlerini bildiğim kadarı ile sizlere anlatmaya çalışacağım. Atanan adayların doğru ya da yanlış olduğunu söylemek benim haddim değil. Zaten ilçelerdeki oy oranları bu kararın nasıl bir karar olduğunu fazlasıyla gösterdi. 


İlk olarak Ataşehir ilçesinden bahsetmek istiyorum. Ataşehir’in mevcut Belediye Başkanı Battal İlgezdi 16 ay önce görevinden uzaklaştırılmıştı. Genel Merkez'de bir kaç tane çatlak ses çıkmış olsa da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu kendi insiyatifini kullanarak Parti Meclisine Battal İlgezdi’nin ismini sundu. O süreçte görüştüğüm bir MYK üyesi, Battal İlgezdi’nin atanması halinde Ataşehir’in kaybedileceğini ve bu durumun seçim sürecini sıkıntıya sokacağını söylemişti. Kendince atanmaması için sebepleri vardı. Belki de kendince haklıydı. Ama seçim sonuçları gösteriyor ki o MYK üyesi çok da haklı değilmiş. 

Battal İlgezdi atandığı günden itibaren sokak sokak gezdi. Bu sefer karşısındaki ekip biraz daha güçlüydü. 2 dönemdir aday olduğunda karşısındaki adaylar hiç belediye başkanlığı yapmamıştı. Ama bu sefer rakibi 2 dönemdir belediye başkanı olan birisiydi. Ama Battal İlgezdi bir kez daha Ataşehir’e kendisinin neden aday olması gerektiğini seçim sonuçları ile fazlasıyla göstermiş oldu. Hem kendisi hem meclis üyeleri seçim süreci boyunca dokunmadık vatandaş bırakmadı desek yeridir. 

Bunun sonucunda da 31 Mart gecesi 3.Dönem Ataşehir Belediye Başkanı seçilerek tüm çalışmalarının meyvelerini toplamış oldu. 

Battal İlgezdi’ye başarılarının devamını diliyorum. Ataşehir halkı kendisinden 5 sene daha hizmet bekliyor.

*****

Gelelim Kartal Belediye Başkanı seçilen Gökhan Yüksel’e. 
Gökhan Yüksel’i İzmir siyasetinden ve Kartal Belediye Başkan Yardımcılığından az çok ismen tanırım. 

İmza sürecinde Kartal’da 11 delege içerisinde imza vermeyen tek isimdir kendisi. İlk aday aday olacağını duyduğumda şaşırmıştım aslında. Çünkü genel olarak yaşı itibari ile parti tarafından aday gösterilmeye çokta uygun değil gibiydi. CHP bu zamana kadar o yaşta aday adaylarını çok fazla önemsemezdi. 

Gökhan Yüksel aday adaylığını açıkladıktan sonra elinde tablet sürekli Kartal’ı nasıl kazanacağını veriler üzerinde çalıştı. 

Hatta aday adaylığı sürecinde bir gün kendisiyle oturma fırsatı bulduğumuzda bana da Kartal’ı nasıl kazanacağını veriler üzerinden anlatmıştı. Aslında gerçeği söylemek gerekirse Kartal’ı kazanacağına inancım tamdı ama CHP Genel Merkezinin kendisini aday göstereceğine çok da inancım yoktu.

Bu sefer ben yanılmış oldum. TBMM’de karşılaştığımızda gene elinde aynı tablet bölge milletvekillerine tek tek nasıl kazanacağını veriler üzerinden anlatıyordu. 

En son parti meclisinden 3 gün önce Genel Merkez koridorlarında kendisini gördüğümde hayırlı olsun dileklerimi iletmiştim. Ve dediğim gibi de oldu. Hem Myk’dan hem de Parti Meclisinden gerekli oyu alarak Kartal Belediye Başkan adayı oldu. Örgütün bir çoğu Kartal’da Gökhan Yüksel’in atanarak Kartal’ın kaybedildiğini düşünüyordu. Hatta bir gün Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılarından bir arkadaşım  ile konuşurken Kartal’ı sorduğumda kesin kazanmamız lazım dediğinde neden dedim. Gökhan Yüksel genç bir aday eğer kaybederse bu parti bir daha genç bir aday atamaz. O yüzden gece gündüz çalışıp Kartal’ı kazanmamız gerekiyor ki genç adayların önü açılsın dedi.  Öyle de oldu. Kimse beklemezken ortalıkta bir sürü dedikodu dolaşırken Gökhan Yüksel gece gündüz, Kartal’ı sokak sokak gezerek, dokunmadık vatandaş bırakmayarak Kartal’ı 15 bin gibi bir oy farkla kazandı. Kendisine bu 5 yıllık süreçte başarılar diliyorum.

*****

"Benim Küçükçekmece’nin her sokağında ayak izim var" diyerek başlamıştı sözlerine Kemal Çebi. Sefaköy’de bir iş hanının çatı katındaki ofisinde tanışmıştım kendisiyle. Küçükçekmece CHP açısından aday adaylarının bol olduğu bir ilçeydi. Yanlış hatırlamıyorsam 21 belediye başkan adayı vardı. Eski Milletvekilleri, eski belediye başkanları, eski özel kalem müdürleri. Adaylık yarışının en zor geçtiği ilçelerden birisiydi. Bir gün gazeteci bir abimiz oranın adayı belli dedi. Kim dedim. Bir isim verdi. Nereden biliyorsun dediğimde Genel Başkan söz verdi kendisine dedi. Bende Ercan Kesal’ın Nasipse Adayız kitabını örnek gösterdim. Ve dedim ki abi 21 aday da kesin benim genel başkan bana söz verdi diyor. 

Kemal Çebi, uzun yıllar ilçe başkanlığı yapmış, İlçe yöneticiliği yapmış, bir kaç sefer ön seçimden 1.olarak çıkmış ama sıralama olarak olması gereken yerlerde aday gösterilmemiş, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çekmece’de halka hitap ederken Adam gibi adam diye tanıttığı bir isim. 

Evet ilk tanışmamızda ve ilk sözünde "benim Küçükçekmece'nin her sokağında ayak izim var" demişti. Seçim sonuçlarına baktığımız da gerçekten de Kemal Çebi’nin doğru söylediğini görüyoruz. Uzun süre sonra Küçükçekmece’ye CHP bayrağını dikmiş oldu. 

*****

Engel Tanımayan Başkan

Hayat hikayesine imrenerek bakıyoruz Turan Hançerli’nin. Genç yaşta iki kolunu patos’a kaptırmış. Ardından yılmayarak hukuk okumuş. Ve katıldığı davalarda üstün başarılar elde etmiş bir isim. 2014 yılında Avcılar Belediye Meclis üyesi olarak başladığı siyasi hayatına, hemen akabinde CHP Parti Meclis Üyesi seçiliyor. Ardından 36. Olağan kurultayda tekrar parti meclis üyesi olarak seçiliyor. 24 Haziran seçimlerinde İstanbul 3. Bölgede Milletvekili adayı olarak devam ediyor. Sıralamasından dolayı az bir oy ile milletvekilli seçilemiyor.

31 Mart seçimlerinde Avcılar’dan belediye başkan aday adayı oldu. Kendisiyle bu süreçte bir kaç kez görüşme fırsatım oldu. Mütevazi, insanlarla iletişimi çok iyi birisi. En son genel merkez’de gördüğüm de ne görüyorsun dediğinde hayırlı olsun başkan demiştim. 

MYK’da ismi tartışılsa da Genel Başkanın insiyatifi ile PM’de oylamaya sunuldu. Ve kendisi 60 kişilik PM’de oy birliği ile Avcılar Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. Sözüm ona mevcut belediye başkanı da sırf Avcılar’da AKP kazanmasın diyerek DSP’den aday oldu. Seçim sonucunda 1885 oy aldı.


Turan Hançerli aday olarak atandıktan sonra Avcılar’da bahar havası esti diye bilirim. Öncelik olarak aday adaylarını topladı ve birlikte çalışmak istediğini söyledi. Keza öyle’de oldu. MYK’da ismi geçen Hüseyin Aksu’yu 1.sıradan meclis üyesi gösterdi. 

Avcılar İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun 4 sefer ziyaret ettiği nadir ilçelerden birisi. Seçimlerden bir kaç gün önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da Avcılar’ı ziyaret ettiğinde aslında seçimleri kimin kazandığını o günden tahmin etmek çok da zor değildi. 

Ve öyle de oldu. Turan Hançerli Türkiye'nin ilk engelli belediye başkanı olarak tarihe geçti. 


Gelelim bir başka Genç Belediye Başkanı adayına. 

Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Rıza Akpolat. Ekrem İmamoğlu’ndan sonra ilk olarak Yeni Nesil Belediyecilik cümlesini ondan duymuş olduk. Herkes Beşiktaş garanti yer başkan adayının çalışmasına gerek yok diyordu. Ama unutulan bir şey vardı. Beşiktaş Belediye Başkanı’da Ataşehir Belediye Başkanı ile beraber 16 ay önce görevden uzaklaştırılmıştı. Bana kalırsa başkan adaylarının içerisinde işi en zor olanlardan birisi Rıza Akpolat’tı. Çünkü Beşiktaş CHP’nin kalesi olarak gözüküyordu ve en yüksek oyu almak zorundaydı. Seçim kampanyası boyunca CHP’ye oy vermeyen insanlardan çok partiye küsmüş seçmenlerle uğraşmak zorunda kaldı. Ama öyle bir kampanya yürüttü ki sanki Beşiktaş’ta değilde CHP’nin en az oy aldığı Sultanbeyli’de seçime giriyor gibiydi. 

Hibrit arabalar’dan tutunda,hangi sokaktan ne kadar oy aldığına kadar tek tek çalışmıştı. Adaylık lansmanında farkını bir kere daha ortaya koyarak Türkiye’de artık siyasetin veri üzerine yapıldığını göstermiş oldu.

Ve 31 Mart gecesi İstanbul’da kendisinin ve İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun en çok oy aldığı ilçe olarak çalışmalarını bir kez daha kanıtlamış oldu.

31 Mart’da seçilen belediye başkanlarını ayrı ayrı tebrik ediyorum. Ama Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’yi, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli’yi ve Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ı ayrıca tebrik etmek istiyorum.

 

Çünkü bu belediye başkanları seçildikleri günden sonra Özel Kalem Müdürlüğü görevlerine partiye emek vermiş, liyakat sahibi genç insanları atadılar.

Avcılar Özel Kalem Müdürü Şafak İnan’a, Beşiktaş Özel Kalem Müdürü Alican Abacı’ya ve Küçükçekmece Özel Kalem Müdürü İlyas Dikici’ye yeni görevlerinde başarılar diliyorum.

Umudumuz o Özel Kalem Müdürleri görevine atanan arkadaşların Ülkemize ve Milletimize faydalı olacak işler yapmaladır.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA