DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Av. Yıldız Kaya
Av. Yıldız Kaya
Giriş Tarihi : 26-04-2019 18:29

Cinsel İstismara Seyirci Olma !

Yaşanan bazı olaylar vardır ki ne tartışmaya açıktır ne de hafifletici bir sebeple gerekçelendirilebilir. Çocuk ya da yetişkine tecavüzün herhangi bir açıklaması, ama’sı, fakat’ı ya da tacizin savunulması, bir çocuğun istismar edilmesinin makul bir yanı olabilir mi? Sanırım olmayacağı ile ilgili hepimiz hem fikirizdir. Peki ama kadınlara özellikle de çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında neden son zamanlarda ciddi şekilde artış var?

 

Hepimiz, son birkaç günde İstanbul Küçükçekmece’de yaşanan olayı konuşuyoruz. 5 yaşında bir kız çocuğu, evinin önünde oyun oynarken kimliği belirsiz bir kişi tarafından karşı apartmanın boşluğuna götürülerek cinsel istismara maruz kalıyor. Akabinde, olay çocuğun ailesinin ve mahallelinin tepkisi sonucu ortaya çıkıyor. Tabi bu arada sosyal medyadan da herkes tarafından durmadan olayı kınadıklarına dair paylaşımlar, hatta #ÇocukSusarSenSUSMA hastagli yorumlar da yapılıp farkındalık arttırılarak olayın ses getirmesi sağlanıyor. Buraya kadar da bir sorun yok. Ama kesin çözümler getirmek gerekmez mi? Nihayetinde bu tip olaylar bitmek bilmeden artıyorsa bu durum maalesef devamının da geleceğine işarettir.

 

Devletin görevi, çocukları her türlü istismardan korumak için önleyici tedbirler almaktır ve bu bir Anayasal haktır. Oysa ki; Çocuk Hakları Sözleşmesi imzalanalı 30 yıl, meclisten geçmesinin üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen, sözleşme prensipleri maalesef yeterince uygulanmamaktadır.

 

Suç ve Şiddetle Mücadele, Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği’nin birlikte yapmış olduğu araştırmalar sonucunda tespit edilen rakamlarda bu duruma ne kadar yüzeysel yaklaşıldığının kanıtıdır. 2018 yılında yayınlanmış olan Türkiye’de Çocuk İstismarı Raporu 2’ye göre;

 

“Çocuk mağdur sayısı 2014’te 74.064 iken 2016’da 83.552’ye yükselmiştir.

 

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne göre; Çocuk cinsel istismar hükümlülerinin yüzdesi % 42,5 iken (2006 yılında) % 58,8’e (2016'da) yükselmiştir.

 

Cinsel suç mağduru olan çocukların yüzdesi 2014'ten 2016'ya %33 artmıştır.”

 

Peki caydırıcı cezalar ile istismarın önüne geçebilir miyiz?

 

Elbette ki geçebiliriz. Çocuk Hakları Sözleşmesini uygulayan İngiltere’de; 13 yaşından küçük bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğunuzda ömür boyu hapis cezası ile, Almanya’da 14 yaşından küçük bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğunuzda 6 aydan-10 yıla kadar hapis cezası ile, Fransa’da 15 yaşından küçük bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğunuzda 5 yıl hapis cezası ve 75.000 Euro para cezası ile, ABD’de her eyalet kendi yerel düzenlemesine göre ceza vermekle beraber hapis cezaları 15-30 yıl arası değişmektedir.

 

Bizdeki cezalar maalesef son derece az. Türk Ceza Kanunumuzun 103. Maddesinde cinsel istismarın sarkıntılık düzeyinde kalması halinde cezalar 3-8 yıl arasında değişiyor. Cinsel istismar zorla cinsel ilişki şeklinde gerçekleşiyorsa en az 15 yıllık bir hapis cezası, bu istismar sonucunda çocuğun bitkisel hayata girmesiyle ve hayatını kaybetmesi ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmedileceği şeklinde hükümler mevcuttur. Ama gündemde olan kaç davada bu cezalar tam anlamıyla uygulanmıştır? Taciz, tecavüz, istismar davalarında bırakın en üst sınırdan ceza verilmesini hafifletici nedenler bulmak için ekstra çaba harcanıyor sanki. Düşünün adam mahkemeye çıkıyor “RIZASI VARDI” diyor ! Takım elbise giyip, kravatta takıyor. Vee duruşmada sergilediği saygın tutum nedeniyle indirim alıyor. Ya da tutuksuz yargılanabiliyor. İşte o anlarda insanın “Bu hakimlerin nesi var?” diye sormaması adına Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin gereklerinin tam anlamıyla uygulanması zaruridir.

 

Çocuğun sesi olmak zorundayız !

 

Burada önemle üzerinde durmamız gereken bir mevzu da, yaşanan bu olaya karşı bir çocuğun çıkaramadığı ses olmak zorunda olduğumuz gerçeğidir. Çocuk istismarın da ailelerin, özellikle annelerin durumu bilip bazen çaresizlik, bazen korku bazen de “yok canım o öyle şey yapmaz” dediğine tanık oluyoruz. Oysa ki; verilere göre Türkiye’de her 3 çocuktan biri cinsel istismara maruz kalmakta ve ülkemizdeki cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işlenmektedir. Üstelik istismar yüzde 75 oranında çocuğun veya ailenin tanıdığı biri tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

Bu tip suçlarda öncelikle ebeveynin bu durumu kabul ederek çocuğuna sahip çıkması ve bu suçu ortaya çıkarması gerekmektedir. O yüzden özellikle ailelere bu konuda büyük iş düşmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında durumdan utanmak, durumu gizlemek yerine cesurca ortaya çıkarmak ilk adımdır.

 

Çocuk değil, öncelikle biz susmayalım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
ABD'nin yeni başkanı Donald Trump oldu: İşte sosyal medyadan gülümseten paylaşımlar
ARŞİV ARAMA
Mp3 indir dur