DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Av. Yıldız Kaya
Av. Yıldız Kaya
Giriş Tarihi : 02-05-2019 15:11

MUSTAFA KEMAL’E BORCUMUZDUR !

Gün geçmesin ki; ülkemizin kaderini kökten değiştiren, tüm dünyada saygı ile anılan Ulu Önderimize dil uzatılmamış olsun !

Boğaziçi İslam Araştırmaları Topluluğu tarafından düzenlenen bir organizasyona katılan Yunan Asıllı İngiliz şahıs Hamza Andreas Tzortzis konuşmasında,

İslam’ı bu ülkeden kaldırmak istediler. Bu, bu kadar basit. Eğer kendi tarihinizi okursanız, bu şahsın ve diğerlerinin bu ülkeden, memleketinizde İslam’ı kaldırmak istediğini anlarsınız. Beni de onun bu memlekette ne kadar çok resmi olduğu ilgilendirmez. Sonuçta dininizi ortadan kaldırmak için bir uğraş verdiler. Örtünmeyi kaldırdılar, ezanı kaldırdılar, Arapça'yı kaldırdılar, İslami eğitimi kaldırdılar. Bu Allah’ın dostu mudur yoksa şeytanın dostu mudur?

demiş ve ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ve diğer Milli Mücadele Kahramanlarına açıkça hakaretlerde bulunmuştur. Bu durumun bir diğer içler acısı yanı ise; sözde yazarın bu ( hadsiz ! ) konuşmayı yapmasının ardından özellikle de tüm katılımcıların hep bir ağızdan Mustafa Kemal Atatürk’ü kastederek “ŞEYTAN” demesi ve gülmesidir.

Bu durumda ben de hukukçu kimliğimin yanı sıra bir birey olarak, bu topluluk içindekilere sormak isterim: “Siz kim oluyorsunuz da; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin İlk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına, topluma malolmuş manevi şahsiyetine hakaret etme cürretini kendinizde buluyorsunuz?”

Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik gittikçe yoğunlaşan bu tip saldırılar bulunduğumuz dönemde ahlaksız ve pervasız davranışlara dönüşmüştür. Atatürk, Cumhuriyet Türkiyesi’nin bir simgesidir ve bunun içindir ki, Atatürk’e yöneltilen saldırılar dolaylı olarak Cumhuriyet Türkiyesi’ne ve onun temel ilkelerine yöneliktir. Zira bu sebeplerle; Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırası alenen edilen hakaret, küfür, tahkir ve tezyif içeren söz ve söylemlere karşı 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun ile özel koruma altına alınmıştır. Bu kanunda; Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden kimseler hapis cezası ile cezalandırılmakta hatta söz konusu suçların iki veya daha fazla kişi tarafından toplu olarak veya umuma açık mahallerde işlenmesi halinde ceza arttırımı söz konusu olmaktadır.

Ceza kanunları; kişi hak ve hürriyetlerinin korunması, kamu düzeninin gözetilmesi ve kamu barışının sağlanması amaçlarına hizmet eder. Bu amaçlara ulaşmanın yolu ise, doğru dürüst ceza kanunları çıkarmak ve bunları istisnasız uygulamaktan geçer. Yani keyfi çıkarılan veya çıkarılıp da gereği gibi tatbik edilmeyen kanun, toplumun hukuka olan inancını zedeler. Somut olayda ceza kanunu delik deşik edildiğine göre Sayın Cumhuriyet Savcılarımız RE’SEN soruşturma açmak için neyi beklemekteler ???

Yine günümüzde Cumhurbaşkanını eleştiren kişilere karşı (hakaret içerikli olmasa dahi!) hemen soruşturma açılırken Atatürk’e alenen hakaret eden kişiler hakkında neden sessiz kalınmaktadır?

Türk toplumunun duygularına ve ortak değerlerine zarar verip kamuoyunda tepki toplayan bu tür eylemlere karşı özel cezalandırma tercih edildiğine göre; uygulamada da samimi hareket edilmelidir. Suça göz yummak, seyirci kalmak olmaz. Toplum düzeninin esası hukuk olup, en önemli kaynak olan kanunların lafzında ve tatbikinde hukukun evrensel ilke ve esaslarından vazgeçilemez. Aksi halde; olduğu ileri sürülen düzen, sübjektif ve keyfi nitelikler taşır.

Ve hepimiz öncelikle Atatürk’ün çocukları olarak sorumluluk bilinciyle hareket etmeli, ona ve onun değerlerine sonuna kadar sahip çıkmalıyız. Nitekim bunu ona borçluyuz !  

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
ABD'nin yeni başkanı Donald Trump oldu: İşte sosyal medyadan gülümseten paylaşımlar
ARŞİV ARAMA
Mp3 indir dur