DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Av. Yıldız Kaya
Av. Yıldız Kaya
Giriş Tarihi : 13-05-2019 21:01

YSK Düğümü !

İptal edilecek, edilmeyecek derken YSK İstanbul’daki seçimlerin iptaline ve 23 Haziran 2019 tarihinde seçimin tekrarlanmasına karar verdi. Ama vermiş olduğu kararın gerekçesini günlerce açıklamadı. Çünkü içtihatlarla kendisinin oluşturduğu hukuka aykırı bir karara hukuki gerekçe yazmak kolay değil.

 

Sonrasında “bir kısım sandık kurullarının, ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususunda seçim sonucuna müessir olması nedeniyle, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine…” şeklinde gerekçe gösterildi.

 

YSK, vermiş olduğu bu karar ile Türkiye’nin en güvenilmez kurumu sıralamasında yargıyı uzak ara ilk sıraya taşımıştır. Neden mi?

 

YSK, günler süren bu tartışmalar neticesinde almış olduğu karar ile 6539 tane sandıkta seçim sonucunu etkileyecek bir usulsüzlük var demiş oldu. Yani sandık kurullarının teşekkülündeki usulsüzlük. Bu usulsüzlük ise; kanun maddesine tam uygunsuzluk olarak gösterildi. Bir hukukçu olarak konuyu değerlendirirken emsal kararları göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmanın doğru olacağını söyleyebilirim. Nisan 2017’de Ak Parti, yasal olarak mühürsüz oylar geçersiz olamaz, seçmen oy kullanmış ve bu oyları geçersiz saymak seçmen iradesine aykırıdır demişti. Bu şekilde mühürsüz olduğu halde, kanuna tam aykırı şekilde 2,5 milyon oy geçerli kabul edildi. Bu süreci hepimiz yakından takip etmiştik. Yani YSK burada yasa maddesine rağmen seçmen iradesinin sakatlanıp sakatlanmadığına, bu durumun seçim sonuçlarını etkileyip etkilemediğine bakarım dedi. Bu kez ise; kanun metni sabit olmasına rağmen “seçim sonuçlarını etkileyebilir” varsayımıyla seçimi iptal etti. Yani daha önceki emsal kararına rağmen tam tersi bir karar verdi. 2,5 milyon mühürsüz oyu kabul ederken var olan yasayı yok saymış kendini yasa koyucu yerine koymuştu. Bugün de yasayı ve kendi içtihatlarını yok sayıp yine yasa koyucu görevini üstlenmiştir.

 

Yine başka bir YSK kararı gereğince; sandık başında seçimi siyasi partilerin yaptığının kabulü gerekir. 7 kişilik sandık kurulunun 5’i siyasi partilerin belirlediği isimlerden oluşmaktadır. Seçimlerin Temel Hükümlerinin yer aldığı kanunun 112.maddesine göre şikayet ve itiraz hakkı var olmakla beraber itirazların gerekçeli ve delilli olacak şekilde yazılılık esasına dayanarak yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Yani şaibeli bir durum var ise, parti temsilcileri bunu tutanağa şerh etmek zorundadır. Dolayısıyla YSK bugüne kadar ki uygulamalarında hep şunu dedi: Sandık kurulunda itiraz etmediysen varsayımla da itiraz edemezsin ! O halde şuanda ne değişmiş olabilir?

 

YSK’nın verdiği karardaki bir diğer vahim nokta ise; kamu görevlisi olmayan sandık başkanlarının varlığının Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimi için kanuna aykırılık teşkil edeceği; ama ilçe belediye başkanlığı, meclis üyeliği ve muhtarlığı için kanuna aykırılık teşkil etmeyeceği yönündedir. Böyle hukuk olabilir mi? Sandık başkanları ve sandık kurulu bu çerçeve içindeyse onların görev yaptığı bütün sandıklardaki bütün seçimi yapılan kısımların geçersiz sayılması gerekir. Verilen karar, her anlamda hukuka ve demokrasiye yapılmış bir ihanettir ! Bu haksız karar ile, adeta hem aday hem de seçmen cezalandırılmıştır.

 

Bugün hukuk, Anayasa, kanun, hukukun üstünlüğü diyenler dün de aynı şeyleri söylemiş olsalardı ne kadar saygıdeğer olurlardı. Öyle değil mi? Sadece başımız dara düştüğünde hukuk demek olmaz! Keyfimiz yerindeyken de, yiyip içip yatarken de hukuk diyeceğiz ki, bir anlamı olsun.

 

YSK'nın hukuka attığı bu düğümü 23 Haziran'da hep birlikte çözmeliyiz. Nitekim HerŞeyÇokGüzelOlacak !!!

 

NELER SÖYLENDİ?
@
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
ABD'nin yeni başkanı Donald Trump oldu: İşte sosyal medyadan gülümseten paylaşımlar
ARŞİV ARAMA
Mp3 indir dur