DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Av. Yıldız Kaya
Av. Yıldız Kaya
Giriş Tarihi : 28-05-2019 22:10

Gerekçeli Karara da, Gerekçe Gerek

YSK, seçimlerin iptal edilmesinin üstünden tam 17 gün geçtikten sonra gerekçeli kararını açıklayabildi. Günlerce ayrıntılı gerekçe yazılıyor, o nedenle gecikildi denildi. Oysa ki; 16 milyon insanın iradesinin iptaline ilişkin gerekçe, sadece 12 sayfadan oluşuyor. Bu da demek oluyor ki; sürüncemede bırakılan süreçte zahmet edilip günde 1 sayfa bile yazılmamış.

 

Bu durumda 250 sayfalık sözde gerekçeli kararın okuma klavuzunu: “Kararın, 1-13. sayfaları arasında 31 Mart’ta seçimi Ekrem İmamoğlu’nun kazandığına ve Ak Parti’nin seçimin iptalini istediğine, 13-200. sayfaları arasında İlçe Seçim Kurullarının bir usulsüzlük olmadığını bildirdiğine, 200-212. sayfaları arasında YSK’nın 7 üyesinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını gasp ettiklerine, 212-250. sayfaları arasında da YSK’nın 4 üyesince gasp edilen başkanlığın hukuk dışı olduğunu anlatımları” şekilde tanımlamak yanlış olmayacaktır.

 

Verilen kararı okuduğumuzda YSK’nın seçmenle resmen dalga geçtiğini fark etmemek mümkün değil. Niye mi?

 

Öncelikle YSK, 754 sandıkta sandık kurulu başkanının kanuna aykırı olarak belirlenmesi ve bu şekilde oluşan sandık kurullarının yaptıkları seçim iş ve işlemlerine itibar edilemeyecek olmasını, müessir olay ve haller kapsamında değerlendirilerek seçimin neticesine müessir görmüştür. Peki 754 sandık başkanının, seçim sonucuna etki ettiğine dair tek bir somut tespit var mıdır? Bu sandıklarda usulsüzlük mü yapılmıştır? Gerekçeli karara göre cevap, hayır !

 

Yine gerekçeli kararda YSK; hem sandık kurulu listesini muhalefetteki siyasi partilere talebe rağmen vermiyor, hem de verilmemesini iktidar partisinin başvurusunda siyasi partiler etkili itiraz yolunu kullanamadı diyerek iptal gerekçesi yapıyor. Durum şu ki; sandık kurulu listesini oluşturan YSK, sandık kurulu listesini talebe rağmen vermeyen YSK. Ve yine 754 sandık kurulu başkanını kanuna aykırı oluştu, bu listeler partilere verilmedi o nedenle etkili itiraz kullanamadılar gerekçesiyle seçimi iptal eden de aynı YSK. Bu haliyle, 7 YSK üyesi resmen seçmen iradesine tuzak kurmuştur. Bir hukuk devletinde kendi kişisel kusuru nedeniyle seçimin iptal edilmesine neden olanlar, bunun hukuki ve mali sonuçlarına katlanırken, biz de seçimin iptaline neden olanlar, bırakın hesap vermeyi, seçimin yenilenmesine karar veriyorlar.

 

Ayrıca sözde kararda, sayım döküm cetvelleri ve tutanaklardaki usulsüzlükler de bir iptal sebebi olarak belirtilmiştir. Oysa 6 Mayıstaki kısa kararında bu gerekçe yoktur. Dahası karşı oy yazısından müzakereler sırasında bu durumun bir iptal sebebi olarak belirlendiğini öğreniyoruz. Yani YSK; kısa kararında olmayan, müzakere sırasında tartışıp bir iptal gerekçesi olarak görmediği bir durumu gerekçeli kararında iptal nedeni olarak belirtmiştir. Bu durum da ne yazık ki, YSK üye çoğunluğunun hukuksal niteliklerine dair bizlere yeterli ipucu veriyor. Oysa ki; biz hukukçular çok net bir şekilde kısa kararda yer almayan bir gerekçenin, gerekçeli kararda da yer alamayacağını biliriz. Demek ki neymiş, bir metnin sadece hakimler tarafından imzalanması onu “hukuka uygun karar” yapmıyor.

 

Sözde gerekçeli kararın en vahim yanı ise; YSK’nın yeni içtihadı uyarınca, seçimin sonucuna tesir edip etmediğine bakılmaksızın sandık kurulu başkanı atamasındaki usulsüzlüğün, seçimin iptal edilmesine gerekçe olabileceğidir. Yani bundan sonra bürokrasiyi yöneten iktidar partisi, sonucunu beğenmediği her seçimi iptal edebilecek.

 

Tüm bu yaşanan hukuksuz tablo neticesinde; YSK, gerekçeli kararında seçimin iptali için tek bir hukuksal gerekçe sunamamış ancak memleketin en güvenilmez kurumu olmayı garantilemiştir.

Neyse ki ülkemiz hukuk cinayeti işleyen sahte hakimlerden ibaret değil. Bu nedenle hırsıza hırsız olduğunu unutturmadan daha inançlı ve kararlı mücadelemize devam etmeli ve sandıkta bir kez daha kazanmalıyız. 

NELER SÖYLENDİ?
@
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
ABD'nin yeni başkanı Donald Trump oldu: İşte sosyal medyadan gülümseten paylaşımlar
ARŞİV ARAMA
Mp3 indir dur