DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Yunus Kılıç
Yunus Kılıç
Giriş Tarihi : 16-09-2019 11:06

HAKSIZ OLAN HAKLILAR

 

         Her zamanki gibi okulda derslere girmeye devam ediyordum. Dersimizin Konusu “din ve bilim ilişkisi” idi. Dersi eğlenceli bir şekilde işlerken çocukların daha iyi anlamaları için diğer disiplinlerden de her zamanki gibi örnekler veriyordum.

Verdiğim örnek:

2x+6=24

2X=24-6

2x=18

X=9

          Bu örneği tahtaya yazarken öğrencilerimin teker teker sustuklarını fark ettim. Ben örneği detaylı anlatıp bitirdiğimde sınıfta resmen çıt çıkmıyordu. Bir an şöyle kalakaldım! Aradan birkaç saniye geçmişti ki sınıfta bir alkış koptu. Verdiğim örnek 7. sınıflarda matematik dersinde işlenen ve çok da zor olmayan bir problemdi ama ben çözerken alkış alıyordum, tezahürat topluyordum. Çocukların alkışlarıyla, ıslıklarıyla büyüyor gibi gözüksem de aslında içten içe küçülüyordum. Çünkü çocukların zihinlerindeki “din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri”nin matematik, fen, sosyal, müzik vb. derslerle ilgili bir birikiminin olmadığı algısı beni yıkmaya yetmişti. Aslında din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri de üniversiteye kadar matematik, fen, sosyal, müzik gibi dersleri diğer branş öğretmenleri gibi gördüler. Peki bu algı neden? Bu öğrenciler böyle düşünmekte haksız mı? Buna sadece bir ön yargı deyip geçecek miyiz?

          Aslında bu algı bugünün algısı değil, tarihi ve kökeni çok eskiye dayanan bir algı. Öz eleştiri yapmak gerekirse bu konuda karnemizde çok kırık var. Yıllarca neyi nerede öğrendiği belli olmayan; dünyevi istek ve arzular peşinde koşup insanları hem maddî hem manevî olarak dolandıran; kendilerine aydın, âlim, şeyh gibi sıfatlarla toplumda yer bulmaya çalışan ve toplumda derin yaralar açan sözde dindarlara meydanı bıraktık. İnsanların önünde iki rekât namaz kılıp onların zekât ve fitresine ambargo koyanlar, bedenen buradayım ama şuan Kâbe’de namaz kılıyorum diyenler, yanmaz kefen diye insanlara eşinin dostunun ürettiği kumaşı satanlar, ürettiği terliği satmak için bulunduğu evde yangın çıkmaz - deprem olmaz gibi akla, hayale gelmez yalanlar uyduranlar… İşte toplumdaki bu algıyı yaratanlar! Ve bize bu mirası bırakanlar!

          Bu hurafelerle dolu bilgileri adeta insanların damarlarına enjekte ettiler. Daha onlarca örnek verebilirim. Hatta bu yazıyı okurken aklınıza daha da ilginç örnek ve uygulamalar geliyor olabilir. Aslında bu tür insanlar sadece İslam’ın sorunu değil, diğer dinlerde de örnekleri olan ve yaşadıkları toplumlarda derin yaralar bırakan insanlar. Örneğin geçtiğimiz günlerde bulunduğu ülkenin ünlü bir rahibi çıkıp ‘’Kilolu kadınlar cennete giremez!’’ dedi. Dedi ve bir kadın tarafından uçurularak aşağı indirildi.J Bu tür insanlar genelde hoca, şeyh, papaz, rahip, haham olarak bilinse de aslında İsmail Saymaz’ın da dediği gibi birer ‘’CEO’’dur. Çoğunun kendi adlarına olmasa da milyarlara varan servetleri vardır. Onlarca derneğe, holdinge sahiplerdir. Bu yüzden bunlar CEO’ dur. Biz bu zihniyetin kafasına balyoz gibi inmeli ve bir daha yeşertmemek üzere kökten bir temizlik yapmalıyız. Günümüz Türkiye’sinde zor gözükse de imkansız değil. Yapmamız gereken sadece insanların kulaklarına eğilip ‘’artık uyanın’’ demek.

Çözüm: Bilim! Bilim! Bilim!

NELER SÖYLENDİ?
@
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
ABD'nin yeni başkanı Donald Trump oldu: İşte sosyal medyadan gülümseten paylaşımlar
ARŞİV ARAMA
Mp3 indir dur