DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Cebrail AKIN
Cebrail AKIN
Giriş Tarihi : 20-09-2019 11:08
Güncelleme : 20-09-2019 11:57

DİN VE BİLİM İLİŞKİSİ

Günümüzde çok tartışılan konular arasında olan “Din-Bilim İlişkisi” tartışmalarına alanımız olması hasebiyle bize de birkaç kelam etme hakkı doğurdu. Biz de bu konuda bir katkıda bulunmak adına bu yazıyı kaleme almaya karar verdik. Peki nedir bu ilişki, nasıldır ve ne şekilde olmalıdır? sorularına cevap bulmaya çalışalım.

Din ve bilim ilişkisinin ele almamız için öncelikle her iki alanın da konularını, yöntemlerini ve bize ne söylediklerini bilmemiz gerekiyor. Bir defa şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; her iki alanın da bir diğer alandan, konu, yöntem ve vardıkları sonuçlar itibarıyla birbiriyle kıyaslanamayacak kadar farklı.

Peki nedir bu farklar; bir defa dinin hitap ettiği alan “metafizik/görünmeyen alem/duyular ötesi alemdir. Konusu ise; başta iman/teslimiyettir. Yani iyi anlamda iman etmek ve inanmak dogmatik bir yapıya sahiptir. Bu metafiziğe olan iman/inanç insanoğlu var olduğu günden beri varlığını devam ettirmiş, insanlık varlığını devam ettirdikçe de var olmaya devam edecektir.

Bilime gelecek olursak; bilimin alanı fiziktir. Yani görünen/somut alandır. Konusu alem, doğa/madde ve canlı/insandır. Kullandığı yöntem deney ve gözlemdir. Yani en nihayetinde bir yargıda bulunmaksızın vardığı sonucu analitik eder. Somut veriler sunarak kesin ve net yargılarda bulunur.

Her iki alanın konusunu, yöntemini ve ne söylediklerini belirginleştirdiğimize göre şimdi ikisi arasındaki ilişki nedir ve nasıl olmalıdır sorularını cevaplamaya geçelim.

Din; bize göre insanın hayatta anlam arayışının ve anlamlandırma ihtiyacına cevaptır. İnsanın sorduğu sorulara en tatmin edici, kendi içinde tutarlı cevaplar veren bir yapıya sahiptir. İnsana umut vadeder, korkularından, üzüntülerinden emin kılarak hayatı anlamlı, düzenli ve istikrarlı yaşamasını sağlar. Yani insana anlam katarak onun anlam dünyasını geliştirir ve zenginleştirir. Bu yönüyle din/inanç; insan için olmazsa olmazdır adeta. Bir diğer yönüyle din; insana toplum kurduran, bir arada yaşamanın kurallarını belirleyen, insanı doğası gereği olan toplumsallığı hayata geçiren, kültür ve medeniyetler var eden bir yapıya sahiptir.

Bilim; insana gerçeği/hakikati ve evrenselliği verir. Her ne kadar değişken yapıya sahip olabilse de, insan hayatını kolaylaştırmak, kendisine gelecekle ilgili öngörüler de bulunma imkânı veren ve yaşadığı hayatta olayların neden sonuçlarını somut verilerle sunan, tüm bu bilgileri analitik şekilde ortaya koyan bir disiplindir. Bu yönüyle bilim insana yaşadığı evrenle ilgili gerçeği/hakikati verir; din ise insana başı sonu belli bir amaca dayalı hayatı nasıl yaşaması gerektiğine dair rehberlik eder.

Çok daha somut ve anlaşılır bir örnek verecek olursak; bilim insana ‘nerde ve nasıl’ bir bina yapması gerektiğinin verilerini sunar; din/inanç ise; bina bittikten sonra binada yaşayacak insanların binada nasıl mutlu, huzurlu ve barış içinde yaşamaları için onların uymaları gereken kuralları hatırlatır…

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA