DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Yunus Kılıç
Yunus Kılıç
Giriş Tarihi : 25-02-2020 14:17

Aklımda deli sorular

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve daha sonra adına Covid-19 denilen koronavirüs (corona virüsü), İngiltere, İran ve İtalya dahil 30'dan fazla ülkeye yayıldı. Virüs, 24 Şubat tarihi itibariyle Çin'de koronavirüs vaka sayısı 77 bini, virüsten ölenlerin sayısı ise 2600'ü aştı.

Sene geçmiyor ki dünya yeni bir salgın hastalıkla çalkalanmasın! Şimdi her şeyi ABD, Siyonizm’e derin güç ve odaklara bağlamak istemiyorum ama bu bana çok da mantıklı gelmiyor açıkçası. Son zamanlarda birçok devletle çok önemli stratejik planlar ve projeler yapan, ABD’nin neredeyse tekerine taş koyan Çin’in bu felaketle neredeyse bütün kazanımlarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalması, dünyada bir anti Çin havası estirilmeye çalışılması, dünyada önde gelen medyanın virüsten çok ‘Çin’ diye haykırması o kadar tepki oluşturdu ki Asya’da yaşayan insanlar önlerine, arkalarına ‘Ben Çin’li değilim’ yazıları yazmaya başladı. Bunu ABD mi yoksa derin güçler mi yaptı bilmem ama kendime şu kritik soruyu sormadan edemiyorum. ‘’ Bu olay kimin işine yaradı’’ bu soru belki bize bir şeyler anlatabilir. Tabi bir de Şeytanın avukatlığını yaparak şu soruda aklıma gelmiyor değil. Acaba Çin yıllardır önüne geçemediği nüfus artışını böyle bir salgınla durdurmaya çalıştı da ipin ucunu mu kaçırdı… Kıymetli bir Tarih hocasıyla yaptığım bir fikir alışverişi sonucunda bu bakış açısının da hiç yabana atılmaması gerektiğini öğrendim. Aklımda deli sorular…

Gece saatlerinde Konya'da deprem!

İran merkezli deprem Van’ın Başkale ilçesindeki bazı köylerde çok sayıda insanımızın can ve mal kaybına neden oldu. Vatandaşlarımızın başı sağ olsun, yakınlarına sabırlar dilerim. Devletimizin bütün kurumlarıyla ilk andan itibaren orada olması çok önemliydi. Son yapılan açıklamalarda altyapılar yapıldıktan hemen sonra konteyner kentler oluşturulup mağdur olan insanlar ivedilikle oralara yerleştirileceği söylendi. Bu arada Manisa’da da deprem oldu ama Konya’da depremin olması benim çok dikkatimi çekti. Bütün eğitim öğretim hayatımızda hepimize Türkiye’de en az risk taşıyan bölge Konya olarak öğretilmişti. Şimdi Konya’da da deprem olunca kimse çıkıp İstanbul da deprem beklenmiyor! Olmaz! demesin. Konya’da oluyorsa her yerde olur. Gelelim önemli soruyu sormaya biz hazır mıyız? Toplanma alanlarımızda siteler, gökdelenler yükselmişken bu sorunun tek cevabı olabilir. Tabi ki de HAYIR!

Bir tarih daha kapandı!

Bir Şubat sabahıydı, güneş bulutların arasında bir farklı doğmuştu… diyerek tarihe efsanevi bir hikaye bırakmak isterdim ama gerçeği söylemek gerekirse sıradan bir pazar sabahıydı. Bu pazarı diğer pazarlardan ayıran bir şey vardı o gün derbi günüydü. Bir zamanlar onlarca ülkenin naklen yayınladığı bir derbimiz vardı GALATASARAY-FENERBAHÇE derbisi. 20 yılın getirdiği Kadıköy de yenilmezlik serisi derbinin kalitesini o kadar düşürdü ki bırakın başka ülkelerin bu derbiyi yayınlamasını kendimiz bile izlemekten zevk alamaz olduk. Fenerbahçeli futbolcuların zaten yeneceğiz, Galatasaraylı futbolcuların ne yaparsak yapalım yenileceğiz diyerek çıktıkları derbilere ‘ne olur artık bitsin de dağılalım’ hissine sevk etti bizleri. Ama 23 Şubat tarihinde tarihe bir not düşüldü. Maçtan ziyade şuna değinmeden edemeyeceğim. Öyle bir pankart açıldı ki ‘Seni de seni seveni de sevmiyoruz’ yazısı yazılmıştı. Tüm kalbimle söylüyorum bu tam bir fecaatti. Gelelim kadroya. Ersun Yanal’ın aylardır oynamayan oyunculardan oluşan bir kadroyla sahaya çıkması daha maç öncesinde herkese ‘bu sene o sene’ dedirtti. Maçın hemen başında Fatih Terim’in ‘Fenerbahçe’den baskı yiyeceğiz bunu biliyoruz’ demesi aslında her zamanki gibi Galatasaray’ında galibiyeti hayal bile etmediğini hissettirdi bana. Ama maçta bırakın baskıyı Muslera yere dakika 84’te uzandı. Muslera çimlerin durumunu öğrenemeden maç bitti. Maç bitti ama yankıları bitmedi. Maç sonunda koltuklar kırıldı, ‘Ersun istifa! Yönetim istifa!‘ sloganları havada uçuştu. Tabiri caizse Kadıköy inledi. ‘Hesap ver başkan!’ diye bağıran seyircilerin yanına Ali Başkan hava yoluyla inmeye çalıştı. Daha birkaç ay önce Fatih Terim’e sokak kabadayısı diyen Ali Koç’un bu hareketi çok tartışıldı. Evet bir tarih kapandı öyle bir kapandı ki Galatasaray’ın yenilmesi durumunda 21 seneye yükselecek olan istatistik şimdi tersine dönmüş oldu. Yeni tarihi istatistik şöyle. ‘Fenerbahçe Kadıköy’de Galatasaray’ı 2016 dan beri yenemiyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
ABD'nin yeni başkanı Donald Trump oldu: İşte sosyal medyadan gülümseten paylaşımlar
ARŞİV ARAMA
Mp3 indir dur