DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Fatih Mangal
Fatih Mangal
Giriş Tarihi : 28-07-2020 00:49
Güncelleme : 29-07-2020 11:19

CHP Kurultay'ında Gençlerin Mücadelesi!

Şubat ayında yapılacak olan CHP 37. Olağan Kurultayı pandemiden dolayı önceki gün Ankara Bilkent Odeon’da gerçekleşti.

Bizde her kurultay da olduğu gibi günler öncesinden düştük yollara. Siyasetle ilgilenenlere kurultaylar tatil gibi gelir. Çok yorulursun ama zevkli geçer. CHP Kongre ve Kurultayının vazgeçilmezi otel lobileridir. Tüm delegeler konaklayacakları otellere yerleştirilir ve Parti Meclisi adayları otel otel gezerek delegeleri ikna etmeye çalışırlar. “Ankara’da oteller dolu, kulisler tam gaz” tam da bu şekildeydi. Her gece belirli kişilerin telefonları çalar. Sabahlara kadar uyumazlar. Herkes kendi adayını anahtar listelere sokmaya çalışır. Delege olanlarda seçildikleri andan itibaren kurultay bitene kadar deyim yerindeyse “krallar” gibi yaşatılırlar. Bu Pazar günü yapılacak Parti Meclisi seçiminin başladığı ana kadar da böyle oldu.

CHP Kurultayında Pazar günü yapılan Parti Meclisine 220 kişi adaylık başvurusu yapmıştı. Bir kısmı sırf ismini duyurmak için başvuru yapsa da bir kısmı da gerçekten inandığı için adaylık başvurusu yapıyor. Bir kısımda Genel Başkanın anahtar listesinde adını göremezse adaylıktan çekiliyor. Genel Başkanın anahtar listesi ve numaralar yayınlandıktan sonra salonda hummalı bir çalışma başladı. Ama bu kurultay da önceki kurultaylara göre anahtar listede bir değişiklik vardı. Genelde Genel Başkan 52 kişilik bir anahtar liste yayınlar ve delegede o anahtar listeye çoğunlukla uyar. Ama bu sefer Kılıçdaroğlu 80 kişilik bir anahtar liste yayınladı. Ve liste şampiyonlar ligi gibiydi desek yeridir.

Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat’tan tutunda Eski Genel Sekreterlerden Gürsel Tekin’e kadar bir çok isim 80 kişilik anahtar listede yer alıyordu. Aslında Kılıçdaroğlu en kolay listesini yapmıştı belki de. Örgütte bazı isimler vardır popüler ama sivrilmiş, delegede çok karşılığı olmayan. Bir çok ismi anahtar listesine aldı ve örgüte karar sizin dedi. Ben bu 80 kişiyle çalışabilirim ama siz bana 52 kişi seçin dedi.

Anahtar listeye girmesine kesin gözüyle baktığım birisi vardı. Çoğu zaman anlaşamasakta sempatik kişiliğiyle bir çok kişi tarafından sevilen İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil. Listede görmediğimde şaşırmıştım 3 dönem PM üyeliği yapmıştı. Bu dönemde anahtar listede olacağına kesin gözle bakıyordum. O sırada elinde broşürlerle gördüm kendisini. Elindekilere baktığımda aday olan bir çok kadının broşürünü gördüm. Özellikle genç kadınların. "Kadınlar olmalı Fatih, gençler olmalı" dedi. Sera Kadıgil ile bir sefer daha gurur duydum aslında.

Genç adayların ortak bir özelliği var. Aslında inatçılığı var diyeyim. Siyasetten tanınmış bir çok isim genel başkanın anahtar listesinde olmazlarsa adaylıktan çekiliyor. Ama gençler anahtar listede olmasalar da inadına aday olmaktan ve çalışmaktan vazgeçmiyorlar. PM seçiminden bir gün önce  karşılaştığım Pınar Uzun bunlardan birisi. Anahtar listede olmasa da aday olacağını söyledi. Pınar’ı Kadıköy Gençlik kolları başkanlığından tanırım. Çalışkan yapısını da oradan bilirim. Ekibi de kendisi gibi genç ve çalışkan. Gece gündüz uyumadan çalışan genç bir ekibi var. Nitekim Pınar Genel başkanın anahtar listesinde yer aldı ama sandıklar kapanana kadar da çalışmaktan vazgeçmedi.

Bir diğer genç isim Erbil Aydınlık. Oda yaklaşık bir ay öncesinde yaptığım bir telefon görüşmesinde anahtar listede olmasa da aday olacağını söylemişti. Erbil’in mücadeleci tarafını da 2018 Milletvekiliği seçiminde Urfa’dan bilirim. Urfa’da kadınları örgütleyerek ve kapı kapı gezerek seçim çalışması yürütmüştü. Anahtar liste de yer almadı ama çalışmasıyla ve azmiyle tekrardan PM üyeliğine seçildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun iptal edilen seçiminin ardından CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından kurulan Hukuk Komisyonu’nun gece gündüz yaptığı mücadeleyi daha önceki yazılarımda kaleme almıştım. Oradan çalışmalarını yakından takip ettiğim bir isim var.  Genç, sessiz, sakin ve azimli birisi. Av. Bengisu Kadı. Genel Başkanın anahtar listesinde yer alsa da yeterli oyu alamadığı için seçilemedi. Elinde kart aday numarası yazılı kartvizitleri ile neredeyse delegenin tamamına tek tek ulaşmaya çalıştı. Bu sefer seçilemedi belki ama Av. Bengisu Kadı ismini unutmamanızı tavsiye ederim.  Yakın gelecekte Bengisu'nun ismini çokça duyacağız gibi.

CHP Tarihinin en geç MYK Üyesi Gökçe Gökçen. Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi Hukuk mezunu olan Gökçen’de Genel başkanın anahtar listesinde yer alan isimlerdendi. Başarılı CV’si ve yaklaşık bir yıldır yürüttüğü İnsan Hakları Genel Başkan Yardımcılığı görevinde yaptığı çalışmalar ile adından sıkça söz ettirdi. Yeni dönemde de PM’ye seçilen isimler arasında.

Bir diğer isim Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz. Belki de uzun süredir Genel Başkanlıktan Parti Meclisine, Genel Başkanın anahtar listesine girmeyi başaran nadir isimlerden biri Emre Yılmaz. En az Emre Yılmaz kadar MYK Üyeleri Didar Şimşek, Arslan Ceylan, Ahmet Korkmaz, Cenk Erdöl, Yusuf Baştuğ ve Kemal Güneri’de günler öncesinden Yılmaz için çalışmalara başlamıştı. Genel Başkanlarına duydukları sevgi ve saygı bir yana aslında en çok istedikleri şey Gençlik Kolları Genel Başkanlık Makamının temsiliyetiydi. Arkadan yetişen gençlere örnek göstermek istiyorlardı. Bakın Gençlik Kollarının temsiliyeti var diyebilmelilerdi. Ama ne yazık ki Emre Yılmaz cinsiyet kotasına takıldığı için asil yönetime giremedi ve Parti Meclisi Yedek yöneticisi oldu.

Dün aday olduğunda TV’lerde ve sosyal medyada “Türbanlı” olduğu için gündemden düşmeyen Av. Sevgi Kılıç mesela. Yanında Beykoz ilçe başkanı ile beraber salonu kaç sefer dolaştı. Delegelere tek tek kartlarını verdi. Evet kim ne derse desin çalışarak kazandı.

Muğla’dan Av. Gizem Özcan’ı şahsen tanıma fırsatım olmadı ama Genel Başkan’ın anahtar listesinde yer aldı. Bodrum ve Marmaris’ten bir çok arkadaşım gecenin ilerleyen saatlerinde beni en az 10 sefer aramışlardır seçildi mi diye. Özcan’da Genç kotasından Parti Meclisine seçildi.

Ve Parti Meclisine giren son isim Av. Hasan Efe Uyar’ı da şahsen tanımasam da Ankara’da günlerce onun için çalışan sayısı az ama genç bir ekip vardı. Hem otellerde hem de Kurultay salonunda ki çekirdek ekibi delegeleri tek tek gezerek Uyar’a oy istediler.

Aslında anlatmak istediğim kurultay salonunda aday olan genç adayların kimseleri olmamasıydı. Siyasetten bir abileri, bir büyükleri yoktu, onlar için liste mücadelesi verecek. Milletvekili de tanımıyorlardı onlar için kulis yapsın, telefon trafiği yapsın. Hepsi kendi başına, genç arkadaşlarıyla yapabildikleri en iyi çalışmaları yaptılar.  Onların broşürleri, pankartları günler öncesinden asılamadı ne yazık ki. Hatta kurultay günü bile pankartları olmadı. Kendi kartvizitlerini kendileri dağıttılar. Her çıkan anahtar listeye acaba beni de yazmışlar mı diye uzaktan uzağa baktılar. Günlerce acaba kaç oy alırım, seçilebilir miyim stresini yaşadılar. Bir çoğu sandık sonuçlarını bekleyemeden yola çıktı. Ertesi gün sabah işe gitmek zorundaydı çünkü. Yukarıda bahsettiğim isimlerin hepsi genç ve kadın kotasından dolayı parti meclisine girdiler. Genç ve kadınların kotalar olmadan Parti Meclisine girdikleri günleri görmek dileğiyle.

Buradan Parti Meclisine seçilen yada seçilemeyen tüm genç ve kadın adaylar adına İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil’e teşekkür etmek istiyorum. Aslında önemli olanın koltuk değil temsiliyet olduğunu gösterdiği için. İlk seçildiği zaman yaşadığı zorlukları unutmadığı için. Kendisi aday olmamasına rağmen oturmadan tek tek delegeleri gezen, ulaşabildiği delegelere, Milletvekillerine, İl Başkanlarına lütfen gençlere ve kadınlara oy verin diye mücadele veren Sera Kadıgil’e tüm CHP gençleri ve kadınları adına teşekkür ediyorum.

Son olarak dün salonda dikkatimi çeken birisinden bahsetmek istiyorum. İlk gördüğümde kendisinin Milletvekili olduğunu düşünmemiştim. Oda düz parti üyesi adaylar gibi delegeleri tek tek gezerek oy istiyordu. Onun için çalışan bir ekip yoktu. Tek başına mücadele veriyordu. Ve hem kendine hem de genç ve kadın adaylara destek istiyordu. Aynı masada oturduktan sonra kendisinin CHP’nin en genç milletvekili Aysu Bankoğlu olduğunu öğrendim. Bankoğlu’na da gençler ve kadınlar için verdiği için mücadele için teşekkür ederim.

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA