DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Seçil Günay Avcı
Seçil Günay Avcı
Giriş Tarihi : 11-07-2016 20:33

ALTERNATİF TIP VE BİTKİ KÜRLERİ NEREYE KADAR?

Sevgili okuyucu, günümüzde maalesef hekimlik kavramı değişime direniyor. Bir doktor arkadaşımın hastasına yaptığı hekimlik tanımı zannederim durumu özetler. ''Hekimlik sizin internetten öğrendiklerinizi bizim çürütmek için harcadığımız mesaidir!!!'' der. Peki neler zorluyor tıbbı? 

  Hergün en az 3-4 doktor gezmiş, halen derdine çözüm bulamamış, bir taraftan da tıbba ve hekimliğe olan güven duygusu sarsıldığı için size de kuşku dolu gözlerle bakan hastalar görüyorum. Niye 3-4 doktor gezmek zorunda kalmış hastalar? Öncelikle sorunlarının ne olduğunu tam olarak bilemeden rastgele branş ve hekim seçiliyor. Hastanın geçmişini, yaşam koşullarını, hayatını, ailesini yakından tanıyan gerçek mahalle hekimliği çooooktan bitti. Hekim hastayı hasta kendini ne kadar ifade edebilirse o kadar tanıyabiliyor. Hastanın tanısı ile gittiği hekimin branşı uymayınca başka bir branşa değil bazen aynı daldan başka bir hekimde hasta ısrar ediyor. Sonra kendi tanısını destekleyecek veya kendi istediği tedaviyi yapacak hekimi bulana kadar dolaşıyor.

   Kısırlık veya vajinismus alanında kendi tanılarıyla gezen çok hasta görüyoruz. Bazen sadece hormonal sorunlara bağlı yaşam tarzı değişikliği ile düzelebilecek durumlarda bile tüp bebek veya girişim ısrarı oluyor. Hekim doğru bildiğinde ısrar ettiğinde hastanın isteğini yapacak hekim bulana kadar doktor doktor gezildiğini görüyoruz. Bunların sonucunda da tüp bebek ikizlerinden birkaç yıl sonra kendiliğinden gebe kalma öyküleri bizleri hiç şaşırtmıyor. Yalnızca ülkemde yapılan gereksiz işlem çokluğu, boşa harcanan paraların daha iyi kullanılabileceği düşüncesi ve bu kadar ilaç ve girişime maruz kalmış kadınların gerek psikolojik ve gerekse de daha sonra karşılaşacakları sorunlar açısından üzülüyorum. 

    Sadece kadın hastalıkları ve doğum hekimliği olarak düşünmezsek branş doktoru hastanın kendi tıbbi bilgisine göre belirlendiğinde, yanlış seçim yapılmışsa sorunlar başlıyor. Her boğaz yanması kulak burun boğazlık değil, reflü de olabilir. O zaman hastaya bizimle değilsin deniyor. Başka bir doktora yönlendiriliyor veya hasta kendisi yine bulup başka birine gidiyor.

Hekimini nasıl bulduğu ayrı bir konu. Tıpta ve hukukta etik olmadığı için reklam yasak. Peki günümüz tıbbı bu sorunu  çözerek hastanelere nasıl potansiyel müşterileri sağlıyor? Para verilerek çıkılan TV programları ile... Peki bu TV programlarının herhangi bir bilimsel denetimi var mı ? Tabii ki hayır. Paranız kadar konuşursunuz.

    Bu durumda çaresiz, kendine ve sağlığa ilgisiz, zaten bilgisiz vatandaş ne yapıyor. Boşver doktoru hastaneyi yaşasın TV'deki sağlık programları ve reçeteler.

      Bir hekim olarak isterdik ki 20 yıllık evli, başından bir sürü ameliyat geçmiş olan hastamız kendi bildiği, anladığı ve dili döndüğünce değil bir başka meslektaşımız tarafından bize tıbbi olarak sunulsun. En azından aile hekimleri ile koordineli çalışılabilsin. Hastanın banka kartı gibi yaptırdığı tüm tahlillerin sistemde olduğu bilgi kartları elinde olsun. Yapılan ameliyatlar, patolojiler burada kayıtlı olsun. Doktor sorduğunda sadece TEMİZ  denmesin çıkan kistin hangi kist olduğu bilinir olsun. Tekrarlayıp tekrarlamayacağı hesaplanabilir olsun. Zaten sistem böyle açıklar içerirken, hastalarımızın kendi anatomi ve vücularının işleyişi hakkındaki bilgileri kendi meraklarıyla sınırlı iken, kafalarındaki hayal ettikleri organlar yerleri, işleyişleri bilim-kurgu romanlarını aşarken hekimlerden mucize beklemek gerekiyor.

    Beklenen mucizeler gerçekleşmediğinde bu boşlukları kimler dolduruyor peki? Her derde deva bitki, masaj, enerji ve taş kürleri. Peki bir hastalık için önerilen bir ot başkasına farklı bana farklı etki hatta yan etkide bulunabilir mi? Tabii ki nasıl aynı antibiyotik sizde allerjik olabilirse otlar da böyle olabilir. Peki önerilen bu otun etkisi varsa yan etkisi yok mudur? Mutlaka vardır. Ama kimde nasıldır, hangi dozda başlar, neye göre oluşur bunların araştırılmış olması gerekir. Tedaviyi veren o tedavide karşılaşılabilecek sorunların da sorumluluğunu üstlenir oysa TV'den olunca yan etki ile kim ilgilenecek?

     Ben ilaca inanmıyorum doğaldan uzaklaştırıyor diyenlere cevabım. Bitkinin ruhundan mı yararlanıyorsunuz. Maalesef bitkiden de aldığınız o bitkinin özündeki kimyasal maddeler. Bu kimyasallar fabrikasyon olduğu için tepki gösteriyor olabilirsiniz ama dikkatli olun yanlış kurgulanan ve işleyen sisteme olan tepkiniz sizi o yanlış işleyen sisteme daha mecbur kılabilir. Hatalı bir bitki kürüyle semptom veren derdinizi düzeltmiş olabilirsiniz ama bir başka organınıza ciddi kalıcı bir hasar da verebilirsiniz. Örnek vermem gerekirse menopozda, şişman, tansiyon ve şeker hastası olan teyze, şiddetli ateş bastması atakları için TV'de önerilen bir otun suyundan içmiş. Evet, ateş basması geçmiş ama teyze kanıyor ve kanaması durmuyor. Çünkü aldığı o otta da bizim ateş basması tedavisinde kullandığımız östrojen var. Ama hangi dozda ne kadar aldığı bilinmiyor. O miktarda alması halinde oluşabilecek yan etki konusunda da bilgisi yok. Aldığı bitkisel östrojeni ilaç olarak vermeden önce yapılması gereken bir sürü test vardı oysa. Bütün testler normal olup bir doktor  teyzeye östrojen içeren bir hap verseydi komşusu veya doktordan çok daha iyi bilen! Biri tarafından meme kanseri yapan ilaçları almış olduğu konusunda da uyarılırdı. Ancak bitkiden ve TV'den alınca böyle bir risk yok varsayılıyor.   

    Sevgili okuyucu, durum ahval böyle. TIPIN ALTERNATİFİ YOKTUR. TAMAMLAYICISI VARDIR. Tamamlayıcı ve destekleyici tedaviler dünyanın her yerinde bilimsellik ışığında eczacılar ve hekimlerin denetiminde kullanılır. Yanlış olan otlar değildir. Yanlış olan hastalık yoktur hasta vardır diyerek onlarca yıllık bir eğitimin üzerine kurulmuş sistemi ayaklar altına alıp sorunları üç-beş reçeteye indirmek ve semptomları halledip günü kurtarmak mantığıdır. Yanlış olan TV'lerden reçete yayınlayıp mucize satıyormuş gibi pazarlayarak insanları aldatmaktır. Önce bizler tepki gösterirsek gerekli makam ve merciler de harekete geçecektir. Bitkileri kullanırken mutlaka bilen birisine danışın.

 

Kalın sağlıcakla.

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA