DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Naciye ÇAT
Naciye ÇAT
Giriş Tarihi : 17-10-2020 20:49

Büyük Rüyalar

 İngilizce bilmeyen bir Türk olarak artık İngiltere’deyim. Burada tutunma çabaları yirmi dokuz gündür tam gaz devam ediyor. Ev bulmak, oğlumu okula kaydettirmek, polis ve sağlık kaydı yaptırmak gibi tüm yapılması zorunlu şeyleri eşimin sayesinde hallettik. Kendisi İngilizce biliyor, konuşma cesareti de var, konuşuyor da tüm bu donanımlara rağmen o da karşısında Ege ağzıyla konuşan bir çiftçi varmışçasına söylenilenleri anlayayamayabiliyor. Allah’tan buranın insanları Egeliler kadar sempatik ve yardımcı olmaya hazırlar. Bu yaklaşımları henüz buranın marketlerinde bulamamış olsak da yüreğimize buzlu ayran serpiveriyor. Kocamın bu çabasına kayıtsız kalamayarak içimdeki gelincilik coşkusuyla: İyi ki kocam vaaaaarrrr, iyi ki evliyiiiiiimmmm, diyerekten bir oyun havası uydurup oynamamak için zor tutuyorum kendimi.
  Kiraladığımız eve henüz geçmedik. Eski kiracının sözleşme süresinin dolmasını bekliyoruz. Neredeyse bir ay oldu oteldeyiz. Haliyle bunaldık. Eve geçince diyorum ki ben de internet fenomeni olayım. Yemek videoları çekip İngilizlere sağlıklı Türk yemekleri yedirmek amacıyla bu mecraya gireyim. Zaten kocaya ve çocuğa her gün yemek yapmayacak mıyım? Biraz daha allar pullar, fotoğrafını veya videosunu çeker, atıveririm sayfama. Belki influencer olup ilerde para da kazanabilirim, ne dersiniz? (Kahkahaaaa...) Bu işten ciddi şekilde para kazananların olmasıyla beraber benim yapabileceğime dair güvenim yok denecek kadar az.

  Konu buralara gelmişken Y kuşağı insanı olarak soruyorum: N’aptınız bize? Ne öğrettiniz de özgüvensizlik ve çaresizliği çok iyi biliyoruz. Kabuğu kıramıyor, risk alamıyoruz. Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya adlı kitabındaki gibi uykuda eğitim verip mi aşıladınız bunları? Kitapta mutluluk hapı içirilirken bizim payımıza özgüvensizlik ve çaresizlik hapı mı düştü? Üniversite mezunuyum, her yıl teorik olarak İngilizce dersi alıp pratikte kem kümden öteye gidemememin açıklaması İngilizlerin kelimeleri yuvarlıyor ya da yutuyor olmaları olamaz değil mi?  Bu bahaneyle avutulamayacak kadar akıllıyım çok şükür. Derdimizi anlatacak kadar bile konuşamadık. Bu çaresizliği fark ettikçe de kendimizi ezdikçe ezdik. Yirmi dokuz gündür kendimi taşla ezip duruyorum. Eşim yardımcı olmak için hadi benimle konuş, ilerleme kaydedersin diyor. Daha da küçülüyorum, büzüştüğümü hissediyorum. Üstüme gelme diye fırçalıyorum bir de.

  Turist olarak birçok ülkeye gitme lüksüne nail olduğum senelerde bu kadar canımı acıtmamıştı İngilizce bilmemek. Neticede sınırlı bir zaman dilimi oradaydım ve taşını, toprağını görmeye gitmiştim. Şimdi öyle mi!!!

Şşşştt... Z kuşağı, sen ne durumdasın bakayım? Özel okullarda bilmem kaç saat ders gören, native speakerlar eşliğinde konuşanları kastetmiyorum. Devlet okulunda okuyan öğrencilerin durumu nedir? Bana yapılanların aynısına mı maruz kalıyor yoksa internet oyunlarıyla dil gelişimine katkıda mı bulunuyorlar?

  Zzzz Kuşağı; uyuma, harekete geç.

NELER SÖYLENDİ?
@
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
ABD'nin yeni başkanı Donald Trump oldu: İşte sosyal medyadan gülümseten paylaşımlar
ARŞİV ARAMA
Mp3 indir dur