DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Erkan Başboğa
Erkan Başboğa
Giriş Tarihi : 11-07-2016 20:39

İSPARK - İSTİLACI PARKÇILAR

Arabayla giderken bakıyorum da yol kenarlarına, yolun solu park, sağı park bir de sağ tarafa iki araba yan yana çekmiş nasıl izin veriyorlar diyorum bir bakıyorum bir tabela İSPARK! “İSTİLACI PARKÇILAR” İSPARK'IN açılımı öyledir herhalde yani yoksa bütün sokakları caddeleri hatta park etmenin yasak olduğu trafiğin yoğun olduğu aracınızın çekildiği yerleri bile İSPARK adı altında gasp etmezlerdi. Belediye başkanı diyor ki dünyada eşi yok bu projenin, projeymiş bir de onu da öğreniyoruz. Yol kenarına park eden araçtan nasıl para alınır projesi herhalde! Dükkanınız var arabanızda tabii, her gün dükkana gelmek artık benzin artı 6 TL benzin ucuz ya ondan heralde bir de dükkanınızın önüne park etmek içinde 6 TL veriyorsunuz.

İstilacıların genel müdürü diyor ki (Bir de kurumsallaşmışlar organizasyon şemaları bile var) İstanbul’da haraç gibi park parası alan sokakları sahiplenen değnekçileri bitirdik. Bu zaten devletin bir görevidir. Hem bitirdiniz de yerine yenisini türettiniz hem de resmiyete koydunuz. Ne fark etti ki vergi dairesine gidiyorum işim var bir de bakıyorum ara sokaklar bile İSPARK! Uyanıklık yapıp ara sokağa park ederler diye ara sokaklara da bir tabela bir de üniformalı değnekçi tamam işte artık kaçış yok! Şirinevler’e gidiyorum yolun solu ve sağı İSPARK trafik çok az ya orda ondan heralde sağlı sollu İSPARK yapmışlar. Bankaların yoğun olduğu yerler hepsi ispark! Mecbur tabi vatandaş gelecek bankaya değil mi nasıl da uyanıklar! bari o bitirdiğiniz değnekçiler sadece ara sokaklara park edenlerden para alıyorlardı. Bunlar bütün resmi kurumların önünü, trafiğin yoğun olduğu caddeleri, sokakları gasp etmişler.

Yol kenarına park etmek için en az 6 TL veriyorsunuz. Yerine göre de İSPARK park ücretleri 14 TL’ye kadar çıkabiliyor. Zeytinburnu’ nda gidiyorsunuz yolun sağında park edilmez tabelası ama yol kenarı araç dolu bu ne şimdi diyorsunuz bir bakıyorsunuz 3 metre ileriye İSPARK tabelası bir de görevlisi anca bu kadar olur diyorsunuz ki bir de bakıyorsunuz otobüs durağının yanı İSPARK Zeytinburnu’ nda otobüs durakta duramıyor yol üstünde duruyor. Dünyanın neresinde “YOL BOYUNCA PARK EDİLMEZ” tabelasının olduğu yerde “0-2 saat 6 TL PARK YAPILABİLİR” yazar. Tabi sonrasında buna da çözüm buluyorlar. “YOL BOYUNCA PARK EDİLMEZ” tabelasını büyükşehir kararıyla kaldırıyorlar.

 İSPARK trafiği rahatlatmak, araçların düzenli park edilmesi için kurulmuştu ya herhalde ondan otobüs durağının yanına araç park ettirip otobüsü durağın önünde değilde yolun ortasında durmasına neden olup trafiği tıkatıyor. Sadece Zeytinburnu değil birçok yerde böyle. Her bina yapılırken otopark parası diye bir ücret alıyor zaten belediye peki bu neyin ücreti! Genel Müdür açıklıyor İSPARK’ın günlük cirosu 500 bin TL aylık 1 milyon 500 bin TL.  8 yılda ise 1.5 MİLYAR TL para kazanmış İSPARK. Ve gelirinin yüzde 85'inden fazlası yol kenarlarına park eden araçlardan aldığı ücretlerden oluşuyor. Bir de büyümeyi düşündükleri alan düşündürücü kapalı otopark yapmayı düşünmüyorlar ama yol kenarlarını gasp etme projelerini geliştireceklerini söylüyorlar. Yani daha çok cadde ve sokağı İSPARK’a çevirecekler. Yatırım yapmadan para kazanacaklar.

Artık buna dur demeliyiz! İspark’ı protesto etmeliyiz! Evimizin önüne, dükkanımızın önüne sokaklarımıza, caddelerimize park ettiğimiz için ücret ödememeliyiz! Bu üniformalı değnekçilere karşı çıkmalıyız. Bir dahaki belediye seçimlerinde bunun hesabını oylarımızla sormalıyız. Günde 500.000 TL paramız buraya gidiyor peki karşılığında ne aldık? Trafik mi azaldı? Ulaşım mı ucuzladı? İspark, zaten geçim derdine düşmüş vatandaştan aldığı trilyonları ne için kullandı?

Ne için kullandı demişken bir de İspark ihaleleri var. İspark’ta çalışanlar açılan ihaleleri kazanan taşeron firmaların çalışanları. Nedense hep aynı bir kaç firma kazanıyor ihaleleri! Zamanında AKP’ nin meclis üyesinin oğlu ve akrabalarının ortak olduğu UCS Hizmet Yönetim A.Ş alıyor yine en son açılan ihaleyi. 14 firma girmesine rağmen yine aynı firma 15.472.326.65 TL’ye alıyor. En azından şimdi biliyoruz paranın önemli bir kısmının nereye gittiğini! Siz park edin gidin verdiğiniz paranın nereye gittiğini sormayın! İspark’ın resmi sitesinde bütün başlıklarda bilgi verilmiş bir tek “İHALE” başlığına tıkladığınızda karşınıza boş bir sayfa çıkıyor neden acaba? Siz park edin gidin en iyisi bugüne kadar yaptığınız gibi… 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA