DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Seçil Günay Avcı
Seçil Günay Avcı
Giriş Tarihi : 15-07-2016 06:04

SICAKLARDA HAMİLELİK

Sevgili okuyucu,

oldukça uzun süreli  oruç tutulan bir Ramazan ayını ve bayramı daha geçirdik. Sıcak bir yaz bizi bekliyor. Sıcaklığın hamileliğe etkileri ve başetme yöntemleri nelerdir? Sıcaklık artışları annelere zarar verebilir mi? Nasıl yönetmek oluşabilecek kötü etkileri azaltmayı sağlar.

   İnsan vücudu 37 derece sıcaklığa sahiptir. Eğer dış ortam sıcaklığı 37 dereceyi aşarsa vücut soğutma ihtiyacını belirgin olarak yaşar. Soğutmanın en bilinen yolu ise terlemedir. Terleme cildimizdeki kıl köklerinin altında bulunan ter bezleriyle yapılan sıvının kıl köklerine bağlı deliklerden dışarıya deriye doğru yapılan bir tür salgidır.

   Ter içinde mineraller ve tuz (klorit) bulundurur. Yapı olarak asidik bir madde olmakla birlikte terlenen yüzeydeki bakteriler ve mikroorganizmalarla amonyağa dönüştürülerek bazik hale gelir. Bazen terde vücuttaki üre ve şeker de fazla ise atılır. Üre tere koku verir.

   Hamilelerin artmış metabolizma hızları nedeniyle vücutlarındaki bazal ısıları zaten yüksektir. Kışın bile yanarlar. Yaz sıcaklarında bu durum çekilmez olur. O yüzden hamilelerin öncelikle pamuklu ve kendilerini serin tutan giyecekler tercih etmeleri aşırı ısınmalarını önleyecektir. Artan ısınma ve terlemenin getirdiği sıvı kaybı kısır bir döngü ile vücudun daha da ısınmasına sebep olur. Bu durumda alınması gereken bir diğer tedbir de yanımızda sürekli su şişesi ile dolaşmak olacaktır. Su içmekten sıkılanlar için bir diğer seçenek ise aromasız sade maden sularıdır. Mineralli doğal içecek olan maden suları terle kaybettiğimiz sıvının bileşimine en yakın içeriğe sahiptir. Mineral kaybı aşırı olduğunda sıvı kaybına bağlı oluşabilecek tansiyon düşüklüklükleri ve bayılma ataklarının yaşanmasını azaltan içerik mineralli sularla daha iyi giderilir.

    Aşırı sıcağa maruz kalmak, aşırı terlemeyi, aşırı terlemek sıvı ve mineral kaybına bağlı tansiyon düşüklüğünü, tansiyon düşüklüğü halsizlik, uyku hali ve ileri seviyede bayılma ataklarını getirebilir. Aşırı düşük tansiyonlar sürekli ayakta kalmak zorunda olan hmilelerde bebeğin amniyos suyunun yapımında azalmalara ve bebeğe giden kan akımındaki azalmalara bağlı ileri vadede anne karnında gelişme geriliklerine dek varabilir.

   Aşırı ısınan vücutta genleşme sonucu halihazırda artmış amniyos suyu veya enfeksiyon zemini olan gebelerin sularının gelme olasılığı artar. Bu durum zamanından önce başlayan bir doğum eylemini tetikleyeblir ve sürekli yatmayı gerektirebilir. Elektrikli aletler, bilgisayar ve ütü kullanımı gibi vücudun statik elektriğini arttırarak beden ısısını yavaş yavaş yükseltebilir. Sıcak havalarda bu tür kullanımları aralıklı yaparak vücut ısısının normale dönmesini sağlamak daha doğru olur. Aralarda alınan serin molalar bu tür ısı arttırıcı etkinliklerin zararını azaltır.

   Ayakların gebelerde ayrı bir önemi vardır. Vücudun tüm yükünü artmış olarak gebelikte taşıyan iskelet sisteminin en kilit noktası olan ayaklarda, oluşan şikinlikler dolaşımın bozulmasının bir göstergesidir. Bu durumda geri dönülmez varisler oluşabilir. O yüzden sıcak havalarda akşam eve gelince ayakları sofra tuzu konmuş ılık veya serin suda bekletip nemlendiricilerle tabandan baldıra doğru masaj yaparak kalp seviyesinin yukarısına kaldırmak veya bu şekilde uyumaya alışmak gün boyunca oluşabilecek şişkinlikleri azaltacak ve ayak numaranızın gebelik sonrası büyümesini engelleyecektir.

   Kullanılan terlik ve ayakkabıların da hem serin tutan hem de mantar riskini arttırmayan nitelikte olması önemlidir. Çünkü hamilelikte artan terleme ve artan şekerli yeme isteği ile terimizde de şeker miktarı yükselebilir. Bazı kadınlarda isiliği bu yüzden daha sık görürüz. Meme altları ve kasıklar gibi kıvrımlı bölgelerde uzun süreli kalan ter bu duruma daha sık yol açar. Böyle durumlarda doktorumuza danışarak mantar kremleri kullanmak yayılmayı önleyecektir.

   Sıcak havalarda güneşle tetiklenen gebelik lekeleri de özellikle yanaklar ve üst dudak bölgesinde belirir. Kalıcı olabilecek gebelik maskesi denen bu lekeleri önlemek için güneşe çıkmadan yarım saat kadar önce yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinin bu bölgelere uygulanması, şapka ve güneş gözlüğü ile direkt güneş ışınlarının engellenmesi önemlidir.

    Hamilelikte deniz ve havuzun doğru kullanılması halinde hem bebeğin gelişimine hem de kolay bir doğuma çok önemli katkıları olacaktır. Bu konuyu detaylıca ele almak gerekir. Başka bir yazımızda da etraflıca su sporları ve hamilelik olarak incelemek üzere kalın sağlıcakla....

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA