DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Fatih Mangal
Fatih Mangal
Giriş Tarihi : 22-08-2021 15:02

Hazırlanın gençler seçim var!

2020 yılının Mart ayından itibaren tüm dünyayı saran Covid-19 salgını, ülkemizde yaşanan orman yangınları ve sel felaketleri derken, gençlik siyasetinden uzun süre uzak kaldık.

Bugün sizlere en son 28 Ocak 2018’te yapılan CHP Gençlik Kolları Genel Başkanlık seçiminden bugüne kadar yaşananları aktaracağım. 

CHP Gençlik Kolları seçimi en son 28 Ocak 2018’te Ankara Yenimahalle Nazım Hikmet Kongre Merkezinde yapıldı.  Mevcut başkan Emre Yılmaz ve Kenan Otlu’nun aday olduğu seçimi 291 oyla Emre Yılmaz kazanmıştı. 
Normal seçim takvimine göre Ocak/Şubat 2020 yılında Gençlik Kurultayı'nın yapılması gerekiyordu. Ama en başta da söylediğim gibi Covid-19 salgınından dolayı tüm dünyada hayat durma noktasına geldiği için kongreler de ileri bir tarihe ertelendi. 
Şubat 2020 yılında yapılması gereken CHP 37. Olağan Kurultayı 25 Temmuz 2020’de, Kadın Kolları Kurultayı’da 9 Ağustos 2020’de yapıldı. Ve 37. Olağan Kurultayda Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz Parti Meclisi listesine yedek 1. sıradan seçildi.
Yılmaz, PM Üyesi Gaye Usluer’in 5 Mayıs 2021 tarihinde partisinden istifa etmesinin ardından PM üyeliğene geldi.
Buraya kadar bir sorun yok. 
Büyük Kurultay ve Kadın Kolları Kurultayı yapılmasına rağmen 2020 yılında Gençlik Kolları Kurultayı nedense yapılmadı. 
CHP kaynaklarından aldığımız bilgiye göre 2020 yılı Haziran ayında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun MYK toplantısında Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz’a "1 ay içerisinde Gençlik Kolları Kurultayını yapın" talimatını verdiği. Bu talimatın üzerinden 14 ay geçmesine rağmen hala Gençlik Kurultayı yapılmış değil. 
Gençlik Kolları Genel Başkan adaylarına ve MYK üyelerine seçim ne zaman olacak sorusunu yönelttiğimiz de tarih ile ilgili bir açıklamanın ısrarla yapılmadığı ve Genel Merkezden bir açıklama beklediklerini söylüyorlar.
Evet hala daha seçim tarihi belli değil. Beklentimiz Eylül ayının son haftasında Gençlik Kolları Kurultayının yapılması yönünde. 
Bu kurultayda önceki kurultaylara göre biraz farklı olacak gibi ( tabi yapılırsa). Herkesin bildiği üzere yıllardır Gençlik Kolları Kurultayında delege ağaları MYK listelerini belirlerdi ve seçilen yönetimde çok etkin olmazdı. Ama bu seçim öyle olmayacak gibi. 
Neden derseniz, Genel Başkan Adayları Ozan Işık, Utku Caner Çaykara, Genç Osman Killik, Ahmet Korkmaz ve Kenan Otlu hem partinin yakından tanıdığı örgüt ile iç içe olan insanlar hemde her aday oldukları şehirde oturup delege ağalarını aramak yerine, 81 ili tek tek gezerek İl Başkanları ve delegelerle görüştü ve görüşmeye devam ediyorlar. 
Umarız aday arkadaşlarda seçildikten sonra gittikleri yerleri unutmazlar ve tekrar tekrar o illere giderler. Kurultay salonunda hangi belediyenin hangi adayı desteklediği değilde CHP Gençliğine yakışır bir şekilde memleket meselelerinin konuşulduğu bir kurultay olur. 
Seçimin bugüne kadar olmamasından kaynaklı CHP Örgütü içerisinde atama yapılacağı konusuda gündemi meşgul eden diğer bir konu. Kendi fikrim olarak CHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığına atama yapılmayacağını yapılsa bile bugüne kadar demokrasiyi ve ön seçimi savunan aday arkadaşlarımızın bunu kabul etmeyeceğini düşünüyorum. 
Gençlik Kolları Genel Başkan Adayları Ozan Işık, Utku Caner Çaykara, Ahmet Korkmaz, Genç Osman Killik ve Kenan Otlu’ya çıktıkları bu onurlu yolda tekrar başarılar diliyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA