DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Erkan Başboğa
Erkan Başboğa
Giriş Tarihi : 18-07-2016 15:24

DARBOŞTAN GERİYE AKLIMA TAKILAN SORULAR

İlk başta şunu belirtmeliyim ki darbenin her türlüsüne karşıyım. Allah bizi her türlü darbelerden ve her türlü darbecilerden korusun!

Fettullah Gülen ve yandaşlarına bugüne kadar kim yardım ettiyse, güçlenmesine kim neden olduysa da hepsinin Allah belasını versin!

Şimdi 15 Temmuz’da yaşadığımız darbe girişimi adıyla bile nitelendirilemeyecek Darboşun, Darbişin ya da Darbeciğin ardından aklıma takılan sorulara geçelim.

1 – Bugüne kadar “Türk Milleti” sözünü ağzına almayan “Bu Millet” diye hitap eden, Devletin kurumlarında Türk ibaresini kaldıran hatta “Türk Kızılay’ında bile Türk ibaresini kaldıran Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar ne oldu da darbe sabahı bir anda Türk Milleti demeye başladılar. Bu hitap şekli önceden planlanmış mıydı? Yeni bir politika değişikliğinin habercisi mi?

Benim anladığım Kürt açılımının tümüyle reddedildiğinin bir göstergesi ve son dönemlerde pasifize edilen MHP’nin tabanının ele geçirilmesi ve desteğinin sağlanması.

2 –  POAŞ’tan yargılanan, Erdoğan ve yandaş medyasına düşman olan Aydın Doğan ne oldu da ilk andan itibaren darbe karşıtı oldu? Aydın Doğan gibi bir adam net bir bilgi almadan bir anda darbe karşıtı kesilmez. Çünkü darbe gerçekleşse emin olun bütün medya şimdi Askeri kutsayacaktı!

3 – TRT’yi ve CNN TÜRK’ü ele geçirmek için gönderilen askerlerin sadece 1, 2 tanesinin düşük rütbeli olup geri kalanlarının 20’lik Er’lerden oluşması.

4 – Erdoğan’a karşı yapılan darbe de hiçbir yandaş kanala dokunulmaması ve hiçbir bakanın milletvekilinin, valinin, kaymakamın, belediye başkanının gözaltına alınmaması.Hepsinin özgürce propaganda yapmasına izin verilmesi.

5 – Bu darbe Erdoğan’a karşı yapıldıysa nasıl oluyor da havada o kadar F-16 varken, Havalimanına iniş izni verilmezken Erdoğan Dalaman’dan İstanbul’a uçakla gelebiliyor. Üstelik gölge CIA olarak nitelendirilen Amerikan düşünce kuruluşu STRATFOR 4, 5 kere Erdoğan’ın uçağının o anda nerede olduğunu internet sitesinden bir de harita ile paylaşıyor. Ve bizim medyada sürekli Erdoğan’ın uçağının havalimanı üzerinde şu anda tur attığının bir süre sonra ineceğini söylüyor.

6 -  Cumhurbaşkanı'nın halkı sokağa çağırdığı anlarda Amerika'nın gölge CIA'i olarak bulunan STRATFOR düşünce kuruluşu Türkiye saati ile gece 3'te darbe başarısız oluyor diye makale yayınlıyor. Bu makale ne zaman hazırlandı da gece 3'te daha hiç bir şey net değilken yayına sokuldu? Yoksa her şey önceden belli miydi?

7 – Darbe yapılabilmesi için ilk önce Erdoğan karşıtlarının kışkırtılması Erdoğan karşıtı propaganda yapılması gerekmiyor muydu mantıken? En azından milletin bir kısmının desteği gerektiğini herkes idrak edebilir. İlk andan itibaren hiçbir medya kuruluşunda muhaliflerinkinde bile Erdoğan hakkında kışkırtıcı yayın yapılmadı? Darbeciler basın yayının önemini bilemeyecek kadar cahil olamazlar değil mi?

8 – Ömürleri tatbikatlarla, pkk ile savaşla geçmiş generaller nasıl olurda 20 tank, 3 – 5 uçak 3- 5 helikopter ve bir avuç 20’lik Er’ler ile darbe yapabileceklerini hesaplarlar? Sizce de garip değil mi?

9 – Yakalanan Darboşcuların surat ifadelerine bakın. Hepsi şaşkın ördek yavrusu gibi sus pus ne olduğunu anlayamamış bir tedirginlik şaşkınlık var suratlarında. Normalde şövenist nutuklar çekip en azından Erdoğan karşıtlarının desteğini alacak açıklamalar yapmaları gerekirken şaşkın ördek yavrusu gibiler. Yoksa oynanan büyük bir oyunun piyonu olduklarını anladılar da böyle sus puslar.

10 – Türkiye’de bir darbe olacaksa bunun mutlaka bir dış bağlantısı olması lazım. Çünkü burası Ortadoğu. Rusya’nın, İran’ın, Fransa’nın, İngiltere’nin, Amerika’nın, İsrail’in ve Almanya’nın cirit attığı bu bölgede mutlaka bir dış bağlantı vardır. Fetöcuların gücü de tek başına yetmez sistem değişikliğine. Siyasette %100 kazanmak diye bir şey yoktur. Bazen kazanmak için eldekilerden bazılarını feda etmek gerekir. Darbeci generallerin bir çoğu zaten YAŞ’ta tasfiye edilecekti. Zaten tasfiye edilecek personel feda edilerek TSK’daki yeni yapılanmada söz sahibi mi olunmak istendi?

11 – BOP projesinde Erdoğan eşbaşkan olduğunu kendisi defalarca söyledi. Erdoğan’ın dış politika ile ilgili bir çok konuda Askeri ikna edemediği bir çok kez basında da yer aldı. Yoksa asıl amaç ikna edilemeyen askerleri tasfiye etmek miydi? Bunun için Fetöcüler feda mı edildi?

12 – Darboş sabahı bir anda 2745 hakim ve savcı, 40 Yargıtay üyesi 2 AYM üyesi bugünde 8.000 polis açığa alındı ya da tutuklandı. Nasıl bu kadar hızlı istihbarat alındı da bir anda tutuklamalar başladı. Daha darboşun etkisini üzerimizden atmadan uykusuz bir sabaha uyanmışken? Bu bütün her şeyin önceden planlandığını listelerin önceden hazırlandığını göstermiyor mu?

13 – Daha önce Balyoz, Ergenekon davalarında o komutanın kasasında darbecilerin listesi çıktı gibi haberleri duymuştuk. Koca komutanlar son derece gizli olan listeleri A4 kağıdına basıp yanında taşıyacak kadar salaklardı! Şimdi de dün gelen haberle bir komutandan darbe yapıldıktan sonra hangi komutanların ve subayların hangi göreve geleceğini gösteren A4 kağıdında bir liste yayımlandı. Aynı Balyoz ve Ergenekon’da olduğu gibi. Şimdi bu listedeki herkes tutuklanacak. Bu şekilde zaten halk desteğini alan Erdoğan’ı hiç kimse sorgulamayacak. Erdoğan’da Fetöcü diye istemediği kim varsa tasfiye etmeye, Başkanlık önündeki tüm engelleri kaldırmaya başlayacak.

Küresel politikada şöyle bir gerçek var. Küresel güçler birkaç yıllık plan yapmaz, strateji belirlemezler. Ve planlarını da bir adam üzerine yapmazlar. Sistem üzerine yaparlar. Erdoğan’ın başkan olma ihtimali yükseldi ama Bana sorarsanız uzlaşma kültürü olmayan, sinirli, fevri bir Erdoğan başkan olsa bile bu çok uzun sürmeyecek.

Küresel güçlerin amacı Erdoğan’ı Başkan yapmak değil. Parlementer sistemde her istediklerini yapamadıklarından bütün yetkilerin bir kişide toplandığı Türk usulü Başkanlık sistemini getirip, daha sonra Erdoğan’dan kurtulup kendilerine uyumlu birini başa getirmek. Çünkü şu anda Erdoğan’dan başka kimse başkanlık sistemini getirebilecek güce sahip değil.

Umarım bu oyunun büyük bir oyun olduğunu burasının Ortadoğu olduğunu Rusların, İranlıların, Fransızların, İngilizlerin Amerikalıların, İsraillilerin ve Almanların cirit attığı, hepsinin hesabının olduğu ve konumu nedeniyle stratejik öneme sahip Türkiye’nin yönetiminde hepsinin söz sahibi olmak istediğini unutmayalım. Darboşu değerlendirirken bu açıdan bakalım. Bugün Erdoğan’a yaradığı gibi görünen bu olay aslında milletimizin istikbali için büyük bir tehlike arz etmektedir.

Askeri darbeye karşı çıktığımız gibi sivil darbeye de karşı çıkalım. Ve parlamenter sistemin devamının milletin egemenliğini devamı olduğunu unutmayalım!

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA