Dünya
Giriş Tarihi : 04-03-2016 21:50   Güncelleme : 04-03-2016 21:50

Kotzias: Mülteci krizi bütün Avrupa'yı ilgilendiren bir konu

ATİNA - Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, mülteci krizinin bütün Avrupa'yı ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi

Kotzias: Mülteci krizi bütün Avrupa'yı ilgilendiren bir konu
ATİNA - Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, mülteci krizinin bütün Avrupa'yı ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Atina'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde Dışişleri Bakanı Kotzias ile görüştü. Heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Yunan Bakan, Çavuşoğlu ile mülteci krizinin Türkiye ya da Yunanistan'ın sorunu olmadığı konusunda mutabakat sağladıklarını ve Türk Yunan ilişkileri bağlamında da sınırlandırılamayacağını söyledi. Mülteci konusunun tüm Avrupa'yı ilgilendiren bir konu olduğunu belirten Kotzias, Yunanistan'ın Türk-Yunan ilişkilerindeki çok fazla zorluğa rağmen iyi komşuluk ve uluslararası hukuk temelinde ilişkileri geliştirme yanlısı olduğunu kaydetti.

Kotzias, iki ülkenin sorunlarını çözebildikleri ölçüde bölgede güçlü bir istikrar unsuru olabileceklerini kaydetti. Kıbrıs konusuna Yunanistan'ın çözüm bulunmasını istediğini belirtti ve Kıbrıs'ta çözümün Türk-Yunan ilişkilerine de katkısının olacağını ifade etti.

Öte yandan Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Ege'de mülteci kurtarılması operasyonlarında "o ada senin bu ada benim şeklinde bir mesele olamayacağı" şeklindeki ifadeleri Yunan Dışişleri Bakanı nazikçe reddetti.

TAP ve TANAP gibi enerji projeleri bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, "En gerçekçi proje TANAP projesidir. Ve bunun devamı olan TAP projesidir. Azerbaycan ile TANAP'ı belirlenen tarihten önce bitirme konusunda çalışmaları hızlandırdık." dedi.

Görüşmede ikili işbirliği konuları da ele alındı. 8 Mart'ta İzmir'de yapılacak Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey toplantısına ilişkin hazırlıklar da gözden geçirildi.Cihan [gallery ids="22680,22681"]
AdminAdmin