Siyaset
Giriş Tarihi : 25-10-2016 13:45   Güncelleme : 25-10-2016 13:45
Abone ol

Kritik seçim öncesi CHP'li Milletvekilleri ABD'de

CHP İstanbul Milletvekilleri Selina Doğan ile Gamze Akkuş İlgezdi, kritik başkanlık seçimi öncesinde ABD’de incelemelerde bulundu. Doğan’a göre seçimleri büyük bir sürpriz olmazsa seçimi Hillary Clinton’ın kazanacağını belirtirken İlgezdi, Türkiye’nin ABD’deki dostlarının azaldığı tespitinde bulundu.

Kritik seçim öncesi CHP'li Milletvekilleri ABD'de

Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla kurulan Turkish Coalition of America’nın (TCA) davetlisi olarak Türkiye’den bir grup kadın siyasetçi ABD’ye gitti. Heyette CHP İstanbul Milletvekilleri Selina Doğan ile Gamze Akkuş İlgezdi, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu Demir, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Jane Louıse Kandur, KADER Genel sekreteri Mine Kılıç, KADER Danışma Kurulu üyesi Çiğdem Aydın yer aldı.

Heyet, ABD programında kıdemli kongre üyeleri, seçim kampanyasını izleyen gazeteciler ve siyasi danışmanlarla görüştü. Görüşmelerde ABD seçimleri, seçim kampanyasının detayları ve ABD başkanlık sistemiyle ilgili bilgi alan heyet ayrıca ABD’deki Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya geldi. Heyet ayrıca Türkiye’nin ABD Büyükelçiliğini de ziyaret etti.

ABD ziyareti hakkında bilgi veren CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, ABD’de alışılagelmiş seçim kampanyalarından farklı bir sürecin yaşandığını belirterek “Trump’ın ırkçı, cinsiyetçi ve kaba retoriği toplumda ciddi kutuplaşmaya yol açmış durumda. Clinton kadınlık üzerinden bir siyasi kampanya yürütmezken Trump onun için cinsiyetine sürekli vurgu yaparak ‘hiç başkan gibi gözükmüyor’ ifadelerini kullanıyor. Bu kaba dil bazı seçmenler üzerinde etkili olsa da son süreçte bir sürpriz olmazsa Hillary Clinton’un seçimi kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Biz de bunu gözlemledik. Seçimleri kazanması durumunda Clinton’u ekonomi ve kutuplaşmış toplumu toparlaması bakımından zor bir dönem bekliyor” dedi.

Başkanlık sistemi hakkında da bilgi aldıklarını belirten Doğan, “Kuvvetler ayrılığı ABD başkanlık sisteminin en belirleyici özelliği durumunda” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN DOSTLARI AZALIYOR

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gamze Akkuş İlgezdi de yaptığı açıklamada, Amerika siyasi tarihinin en düzeysiz seçim kampanyasının yaşandığını belirterek, "Tüm otoriteler, halk nezdinde sevilmeyen iki aday arasında kadın olması nedeniyle Clinton’un şanslı olduğu konusunda birleşiyorlar. Kampanyayı izleyen deneyimli gazeteci ve siyasetçiler ayrıca, Türkiye’nin Amerika’daki dostlarının azaldığını ve seçimi kim kazanırsa kazansın ikili ilişkilerin geleceğinin parlak olmadığını düşünüyorlar. Bu ziyaretin bir diğer önemli yanı da kadınların sistemde temsiliyet oranının düşüklüğüne de şahit olmamız. ABD’de seçmenlerin yarısından fazlasını oluşturan kadınların Kongre’de temsil oranının yüzde 19’da kalması, Amerika’nın kadın erkek eşitliği bakımından geri kaldığının önemli bir göstergesi. Yani Başkanlık sisteminde kadınlara parlamenter demokrasiden daha fazla yaşam alanı sağlandığını söylemek de mümkün görünmüyor” dedi.