Siyaset
Giriş Tarihi : 26-09-2018 12:36   Güncelleme : 26-09-2018 14:01

'Krizi Aşmak İçin CHP'nin Önerilerine Kulak Verin'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarını ziyaret ederek, ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve krize karşı partisi tarafından belirlenen çözüm önerilerini anlattı.

'Krizi Aşmak İçin CHP'nin Önerilerine Kulak Verin'

 

CHP Milletvekili Gürer, il başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, Bor ve Çiftlik ilçe Başkanları, Yıldıztepe Belediye Başkanı Metin Akgümüş, Aktaş Belediye Başkanı Yaşar Çamur ile birlikte ilk olarak Niğde Eczacılar Odası Başkanlığına ziyaret gerçekleştirdi. Oda Başkanı Nihat Öztürk ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Ömer Fethi Gürer, ülkemizde son zamanlarda etkisini şiddetli bir şekilde göstermeye başlayan ekonomik krizle ilgili değerlendirmelerle bulundu. Gürer, döviz kurları ve enflasyondaki artışın vatandaşların alım gücünü düşürdüğünü söyledi. Ekonomik krizle ilgili olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13 maddelik çözüm önerilerini de sıralayan Gürer, “Ekonomi için en çok ihtiyaç duyulan güven ortamı sağlanmalıdır. Güven olmadan krizin üstesinden gelinemez” dedi. 

 

 Eczacılar Odası Başkanı Nihat Öztürk ise CHP Milletvekili Gürer ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Nihat Öztürk, ekonomik krizin ilaç sektöründe de sorunlara yol açtığını belirterek, “İlaç firmaları eczanelerin ödeme dönemini bir ay erkene aldı. Biz de Eczacılar olarak, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, eczanelere yaptığı ödemeleri bir ay öne almasını talep ediyoruz” dedi. Nihat Öztürk, ilaçlarda reklam uygulamasının sonlandırılması gerektiğini de vurguladı. 

 

NESOB ZİYARET 

 CHP Milletvekili Gürer ve CHP heyeti daha sonra Niğde Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (NESOB) Başkanlığını ve Şoförler Odası Başkanlığını ziyaret etti. Ömer Fethi Gürer, burada NESOB Başkanı Âlim Yeşil ve yönetim kurulu üyeleri ve  Oda Başkanları ile Şoförler Odası Başkanı Halil İbrahim Kızıltan  ile bir araya geldi. Dolar artışının her kesimi etkilediğini  ifade eden Gürer, “İktidar gerçekçi bir çözüm bulmak yerine dış  güçler kavramı ile beceriksiz ve yetersiz yönetimini gizlemeye çalışıyor. Algı ile sorumlu üretmekle sorunlar aşılamaz. Cari açığı dış güçler mi artırdı? İthale dayalı tarımı, hayvancılığı dış güçler mi yaptırdı? SEKA kâğıt fabrikasını yok edip kâğıtta dışa bağımlılığı dış güçler mi sağladı? Onlarca fabrika ve limanı dış güçler mi sattı? AKP Genel başkanının tek adamlık  anayasa değişikliğini dış güçler mi sağladı? Hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını dış güçler mi tartışılır kıldı? Ekonomide uygulanan yanlış politikaları, kayırmacılığı, kaynak israfını, yolsuzluk algısının hat safhaya ulaşmasını, denetim kurumlarının etkisiz hale getirilmesini dış güçler mi sağladı? Ekonomiyi içinden çıkılmaz bir hale getirmesi dış güçlerin işimi?” diye konuştu. 

 

ESNAF VE SANATKÂRLAR KREDİ KEFALET KOOPERATİFİ 

 Gürer ve beraberindeki heyet NESOB’un ardından Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığına ziyaret gerçekleştirdi. Ömer Fethi Gürer, Kooperatif Başkanı Fahri Eker ve yönetim kurulu üyelerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hazırlanan 13 maddelik çözüm önerilerini anlattı. Gürer, Devlette liyakat sisteminin yeniden inşa edilmesi, demokrasiye geçilip hukukun üstünlüğünün sağlanması, Merkez Bankası’nın bağımsız hale getirilmesi, akılcı bir sıcak para yönetimine geçilmesi, ihalelerde Türk Lirasına dönülmesi, kamu ihale yasasının değiştirilmesi, Sayıştay’ın uluslararası standartlarda denetim yapabilmesinin sağlanması, kontrolsüz borçlanmadan kaçınılması, vergi politikasının düzeltilmesi, üretime yönelik politika izlenmesi ve israftan uzak durulması gibi önerilerini sıraladı. 

NESOB başkanı Fahir Eker de esnaf ve sanatkârların yaşadığı sorunlarla ilgili bir değerlendirme yaptı. 

 

ZİYARETLER DEVAM EDECEK

 Bu arada CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve CHP heyetinin Niğde’deki esnaf ve sanatkârlar, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik ziyaretlerinin devam edeceği bildirildi

AdminAdmin