Dünya
Giriş Tarihi : 17-02-2022 11:50

Krizi tırmandıracak "Ukrayna, Luhansk'a havan toplarıyla saldırdı" iddiası

Luhansk bölgesindeki Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin Perşembe günü 02.30'da dört bölgeye havan topları ve el bombaları ateşlediğini bildirdi. Bu iddiaların ardından Ukrayna da, ayrılıkçı güçlerin bir köye ateş açtığını öne sürdü.

Krizi tırmandıracak

Sputnik,  Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin Perşembe günü 02.30'da Luhansk'taki Rus yanlısı ayrılıkçıların bulunduğu dört bölgeye havan topları ve el bombaları ile saldırdığını duyurdu.

Reuters'ın haberine göre Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Perşembe günü Ukrayna hükümet güçlerini kendilerine ateş açmakla suçladı. 

Ayrılıkçı grupların iddiasına göre Ukrayna'dan son 24 saat içinde dört bölgeye dört kez ateş açıldı. Olayda ölü veya yaralı olup olmadığı açıklanmadı.

UKRAYNA'DAN YANIT

Ayrılıkçıların iddiasının ardından Ukrayna da, ayrılıkçı güçlerin bir köye ateş açtığını öne sürdü.

Rusya - Ukrayna gerilimi son sekiz yılda birçok kez meydana gelse de sonuncusu Rusya'nın daha fazla yığılması nedeniyle NATO üyeleri arasında endişe ile takip ediliyor. Rusya destekli ayrılıkçıların  bölgede geniş bir bölgeyi kontrol etmesi de endişeleri artırıyor.

Batı, Moskova'yı olası saldırıya karşı yeni yaptırımlarla tehdit ederken, Rusya NATO'dan Kiev'i üye olarak kabul etmeyeceğine dair garanti istiyor.

Rusya bu hafta bazı askerlerini geri çekeceğini söylese de Kiev ve ABD bu duruma dair hiçbir kanıt görmediğini ifade etti. 

ABD ayrıca Moskova'nın aslında varlığını artırdığından şüphelenildiğini ve 7.000 kadar asker eklendiğini tahmin ettiklerini ifade e

 

AdminAdmin