Gündem
Giriş Tarihi : 07-10-2016 18:55   Güncelleme : 07-10-2016 18:55
Abone ol

Küçük Birgül artık yürüyor

Serebral palsi (Beynin oksijensiz kalması) teşhisiyle gördüğü tedavi sonucu yürüyebilen 3 yaşındaki Birgül Avcı, artık yaşıtlarıyla oynayabilecek.

Küçük Birgül artık yürüyor

Adana Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Kozan Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Emre Öğüt, "Birgül bebek hastanemize geldiğinde kas tonusu eksikliği vardı. Önce kas sistemini destekleyici tedavi uyguladık sonra hareket kabiliyetini geliştirmeye yönelik fizik tedavi çalışmaları yaptık. Birgül geldiğinde yürüyemezken şimdi hareket edebiliyor, baş-boyun ve oturma dengesini sağlıyor, evde kendine ait walker yürüteç ile yürüyebiliyor" dedi.

Serebral palside erken teşhisin önemi

Fizyoterapist Öğüt, erken teşhisin önemine değinerek, "Serebral palsi, beynin oksijensiz kalması sonucu olabileceği düşünülen diğer adıyla beyin felcidir. Doğum öncesinde, sırasında veya sonrasında merkezi sinir sisteminin hareket işlev alanlarının hasar görmesinden dolayı oluşan tablodur. Teşhis ne kadar erken konur ve tedavi ne kadar erken başlarsa kişinin yaşam kalitesi o kadar artar" diye konuştu.

Öğüt, kamu hastanelerinde artık, dünyada çıkan en modern ve gelişmiş fizik tedavi teçhizatlarının kullanılıp, güncel yöntemler uygulandığını kaydetti.

“Bugünleri yaşayacağımı hayal edemezdim”

28 yaşındaki anne Aysun Avcı ise, "Çocuğuma doğumdan kısa süre sonra serebral palsi teşhisi kondu, hareket edemiyor ve sürekli yatıyordu. Doktorların ilerde yürüyemez ve görme bozuklukları olabilir dedikleri kızım, devlet hastanesinde gördüğü ilgili ve yoğun tedaviyle hareket edip yürüyebiliyor, bu günleri göreceğimi hayal edemezdim" şeklinde konuştu.
Evdeki yürüteciyle arkadaşlarıyla bile oynayabildiğini söyleyen anne Avcı, "Bu mutluluğu bana yaşatan Kozan Devlet Hastanesi’ndeki doktorlardan ve fizyoterapistlerimizden Allah razı olsun, hepsine kızımı yürüttükleri için tekrar teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

 
iha