Siyaset
Giriş Tarihi : 19-03-2022 21:10

Kulis: CHP'de Kurultay Hareketlenmesi

CHP Kaynaklarından alınan bilgiye göre CHP Genel Merkezi kurultay hazırlıklarına başladı.

Kulis: CHP'de Kurultay Hareketlenmesi

Cumhuriyet Halk Partisi'nin tüzük gereği 38. kurultayını 2022 yazında yapması gerekirken parti yönetimi olası erken seçim ya da zamanında yapılsa bile Haziran 2023'te yapılacak seçimler gerekçesiyle kurultayı, 15 Ocak’ta Kurultay takvimi gündemiyle toplanan Parti Meclisi’nde, MYK'nın aldığı, kongrelerin ertelenmesine ilişkin karar bilgi olarak sunulmuştu. Ve CHP’de ilçe ve il kongreleri, dolayısıyla büyük kurultay bir yıl ertelenmişti. Kılıçdaroğlu toplantıda, Eylül ayında seçim beklediğini belirterek, "O yüzden parti kendi içine kapanmasın, enerjisini içine tüketmesin. O yüzden bir yıl erteliyoruz" değerlendirmesinde bulunmuştu.

CHP Kulislerinden edindiğimiz bilgiye göre 15 Ocak’ta Parti Meclisi’nde alınan 1 yıl erteleme kararının hukuki açıdan problem çıkartabileceği ve bu yüzden YSK'dan görüş beklendiği, YSK'dan gelecek görüş üzerine de kongre takviminin açıklanacağı belirtiliyor. 

Genel Merkez tarafından kongre takvimi açıklanmamış olsa bile İl ve İlçe örgütlerinde çalışmaların başladığı adayların çalışmalarını hızlandırdığı belirtiliyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurmaylarının bir kısmının kongrelerin yapılmasını istediği bir kısmınında yapılmamasını istediği yönünde fikir beyan ettikleri konuşulanlar arasında. 

 

AdminAdmin