Gündem
Giriş Tarihi : 17-07-2017 11:06   Güncelleme : 17-07-2017 11:06
Abone ol

Kurbanlık hayvan yetiştiricileri endişeli

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hasat döneminde buğday ithalatında gümrük vergisi oranının düşürülmesinin ardından, Kurban bayramına 2 aydan az bir süre kala bu kez dişi hayvan kesiminin yasaklanmasında da geç karar açıklanmasını eleştirdi.

Kurbanlık hayvan yetiştiricileri endişeli

 Gürer, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türkiye’de hayvancılık ve tarımla ilgili planlı bir süreç yaratılamadı" dedi. Yasağın en az altı ay önce duyurulması, hayvan sahiplerinin de buna göre durum Alması gerektiğini ifade etti. Bakanlık bayramın geleceğini bilmiyor olamaz bu durumda yasak kararı geç verilmiş ve hayvan sahipleri için mağduriyet yaratılmıştır" dedi. Bakanlığın bir hafta içinde aldığı 2 kararla, Türkiye’de hayvan yetiştiricileri ve buğday üreticilerinin Mağdur ettiği söyledi.


 

KURBANLIK HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİ ENDİŞELİ 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in TRT’de katıldığı bir programda küçük ve büyükbaş hayvanlarda dişi hayvan kesiminin yasaklanıp hayvan satım merkezlerinde sıkı denetim yapılacağına dikkat çekti.

 

Ömer Fethi Gürer, “Kurbanlık satışı için dişi hayvan besleyen hayvan yetiştiricileri büyük bir mağduriyet yaşayacak. Böyle bir karar duyurulacaksa  bile bu karar Kurban bayramına 2 aydan az bir süre kala değil, çok önceden alınıp yetiştiricilerin de ona göre tedbir almasının sağlanması gerekirdi. Yumurta kapağa gelince alınan bu karar ister istemez hayvan yetiştiricilerini büyük bir sıkıntının içine sokacak” dedi. 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bakan Çelik kurban bayramında dişi hayvanların pazara girişinin yasaklandığını, sıkı denetim yapılacağını ve cezai işlem uygulanacağını söylüyor. Ülkemizde tarım ve hayvancılığı bitiren hükümet doğru bir karar alıyor çünkü hayvan sayısı artması için dişi hayvan sayısında artış gerekli ama bayrama iki ay kala açıklanana karar üreticiyi mağdur ediyor en az altı ay önce karar kamuoyuna yansıtılmalı ve hayvan sahipleri de kendilerini ona göre hazırlamalıydı. Uygulanan yanlış politikaların cezasını neden üreticiler çekiyor “diye konuştu. 

 

Temmuz ayının başında alınan ithal buğdaylarda gümrük vergisinin kaldırılmasına değinen Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin zarar ettiğini ithal ürünlerin fiyatları aynı gün aşağıya çektiğini anımsattı. Gürer “İktidar tarımda büyük yanlışlara imza atmaya devam ediyor. Daha yakın zamana kadar dünyaya buğday ihracatı yapan ülke durumundayken şimdi ithal ürünlere muhtaç duruma düştük. Bunun yanında Anadolu çiftçisi hasat yapmaya bile başlamadan gümrüklerde vergi indirimine gidildi. Çiftçi çok zor durumda. Çünkü daha hasada başlayamadan gümrüklerde yapılan vergi indirimiyle fiyatlar bir anda düştü. Zaten kısıtlı imkânlarla üretim yapan çiftçinin zarar etmesi üretimi olumsuz etkiler. Gümrük vergisi indiriminin bir an önce iptal edilmesi gerekiyor”.