Yaşam
Giriş Tarihi : 13-07-2021 13:33   Güncelleme : 13-07-2021 13:33

Kurbanlıklarda alıcı da satıcı da mutsuz

Kurban bayramı öncesi kurbanlık satışlarında alıcı ve satıcının mutsuz olduğu belirtildi. Burdur Ticaret Borsası (BTB) Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp ile Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yıldız, Kurban Bayramı öncesi Çavdır Belediyesi Hayvan Pazarını ziyaret etti.

Kurbanlıklarda alıcı da satıcı da mutsuz

Satıcılardan geçen yıla göre kurbanlık hayvan satışlarının hem daha yavaş hem de fiyatların düşük seyrettiği bilgisini aldıklarını belirten Gündüzalp, ‘’Temennimiz kurbanlıklara talebin artması, beklentilerin karşılanmasıdır” dedi. Gündüzalp, şöyle devam etti.

‘’Yem fiyatlarındaki artışın, hayvansal üretimi ve fiyatlarını ciddi anlamda etkilemesine rağmen, kurbanlık fiyatları geçen yıla göre düşük tutuldu. Ama buna rağmen vatandaşlarımızdan çok fazla talep gelmediğini gördük. Yemdeki yüksek fiyat artışları, üreticileri büyük oranda mağdur etti. Girdi maliyetlerindeki artışlar, kurbanlık fiyatlarını etkilemiştir. Ama bu artışlar, pazar fiyatlarına yeterince yansıtılmamıştır. Üreticimiz emeğinin karşılığını alamıyor, vatandaşımızda kurbanlık almakta zorlanıyor. Temennimiz, kurbanlıkların yerli üreticiden alınarak, hayvan pazarlarındaki canlılığın sağlanması ve hayvan satışlarında beklentilerin karşılanmasıdır.’’

Kurbanlıkları üreticiden alın

Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yıldız, vatandaşların kurbanlık hayvanları, özellikle küçükbaş hayvanları yerli üreticiden ve hayvan pazarlarından almalarını istedi. Yıldız, ‘’Vatandaşlarımızdan marketlerden kurbanlık alınmaması yönünde özellikle ricada buluyorum. Kurbanlıklarını görerek almasında fayda var. İçinde bulunduğumuz dönemde, kurbanlıklarımızı üreticimizden alarak hem onlara hem de il ekonomisine destek olmuş olacağız” diye konuştu. 

Ajans Bizim

AdminAdmin