Röportajlar
Giriş Tarihi : 16-01-2017 16:05   Güncelleme : 17-01-2017 00:10

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı: Daha Yapacak Çok İşimiz Var

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, başkanı olduğu belediyenin kapılarını Omedyam için açtı. “Daha yapacak çok işimiz var” dedi

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı: Daha Yapacak Çok İşimiz Var

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, başkanı olduğu belediyenin kapılarını Omedyam için açtı. “Daha yapacak çok işimiz var” dedi

Fatih Mangal/fatihmangal@omedyam.com 

Özer Kayalı Kimdir?

1960 yılında Kuşadası’nda doğdum. Yedi Eylül İlkokulu ve Kaya Aldoğan Lisesi’ndeki eğitimimden sonra ODTÜ- Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdim. İş hayatına 1984 yılında özel bir firmanın Cidde- Medine Mekanik Tesisat Şantiye Şefliği ve sonrasında Bölge Müdürlüğü görevi ile başladım. Kuşadası’ndaki iş yaşamıma ise, 1987 yılında MET Mekanik Şirketi’nin ortağı ve genel müdürü olarak katıldım. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde görevler yaptım.    Gaziantep Oto Kiralama

Siyasete 1989 yılında SHP’den Belediye Meclis Üyesi Adaylığı ile adım attım. 2004 ve 2009 Yerel seçimlerinde CHP Kuşadası Belediye Başkan Aday Adayı oldum. 2004 ve 2005 yılları arasında İlçe saymanlığı ve 2005 –2008 yılları arasında İlçe sekreterliği görevi yaptım.

 

33 aydır Kuşadası Belediye Başkanlığı görevini yürütüyorsunuz... Göreve geldiğinizden bu yana Kuşadası'nda hangi faaliyetleri hayata geçirdiniz?

Ülke gündeminin olumsuz etkisi elbette ki bize de yansıyor fakat bunlara rağmen çalışma arkadaşlarımızla birlikte moral ve motivasyonumuzu yitirmeden çalışmaya devam ediyoruz. Yapacak daha çok işimiz var. Belediyemizin başlıca politikası önce insandır. Bu kapsam da sosyal, kültürel, tarihi, çevreyi ve kenti yaşanabilir hale getiren projelerimize başladık ve birçoğunu bitirdik.   Gaziantep Oto Kiralama

Kuşadası tarihi dokusu ve restorasyon çalışmalarımızın en önemlisi Güvercin Ada projemizi bitirdik. Kadıkalesi tarihi kazılarına destek veriyoruz. Hedefimiz daha yeşil bir Kuşadası. Bu kapsamda beş ayda beş yeni parkı bitirdik. Mevcut parklarımızın da çevre düzenlemelerini yaptık. Alt yapı ve yol çalışmaları kapsamında son altı ayda belediyemizin sorumluluk alanında bulunan 310 bin metre karelik yol çalışması yaptık.  Tiyatro ve Drama da pek çok etkinlik yaptık. Engellilere drama eğitim kursu, çocuk ve gençlik tiyatro kursu açıldı. Bunun yanı sıra engellilere ve kadınlara spor kursları açtık.

Kuşadası’nda ki trafoları estetik bir görünüme kavuşturduk. 3 bin aileye kömür 750 öğrenciye de eğitim yardımı yapıyoruz.

Hayko Çepkin - Kuşadası Belediyesi

Kuşadası’nın yollarında, kaldırımlarında ve parklarında bulunan zeytin turunç gibi bitkilerimizi toplayıp işliyoruz. Elde edilen ürünleri de ihtiyaç sahibi halka ücretsiz dağıtıyoruz. Ayrıca bu ağaçlarımızın bakımlarından elde edilen odunları da gene ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz dağıtıyoruz.

Jeotermal enerjinin Turizm’de kullanılması için çalışma başlattık. Güneş enerjisinden yararlanmak içinde güneş panelleri kurduk. Yurttaşlarımızın taleplerini ve şikayetlerini etkin çözüme kavuşturabilmek için Güvercin Masayı kuruyoruz. Ve bunun yanı sıra hazırlığını yaptığımız pek çok projemiz var.

Kuşadası Belediyesinde imtiyazla ve ayrıcalıkla hiçbir iş olmaz. Olacak olan herkes için olur, olmayacak olan kimse için olmaz. En önemli şey, kuralı net belirlemektir. Eğer kuralı herkese eşit uygularsanız başarılı olursunuz.

 

Çalışmalarınızı hayata geçirirken mevcut Büyükşehir Yasası sizleri nasıl etkiledi?

Büyükşehir yasası varken, ilçe belediye başkanlık seçimine gerek yok çünkü bütün yetkiler, yani ilçenin planlanması, kentleşmesi, düzenlenmesiyle ilgili bütün yetkiler büyükşehirde. Partiler arası, kişiler arası çekişmelerden dolayı halka hizmet aksıyor. Bu yasa böyle gitmemeli, bu yasa yerel yönetim yasasına ters. Gelirler de ayrıldı %40 diyorlar ama öyle değil. İlçe belediyesi olsaydık sadece daha fazla bütçemiz olacaktı.

Yıllardan beri yağmur durumu Kuşadası’nda tam bir komedi. Çözümü bizde değil büyükşehirde. Mesela dereler var, dere taştı az daha üç vatandaşımız hayatını kaybedecekti. Bunlar hep Büyükşehir’in görevi. Sel oldu evleri aştı. Yağmur başladığı an araçlarla gittik. Büyükşehir’e, AFAT’a ve DSİ’ye haber verdik. Bütün gece biz uğraştık. Sürekli iletişime geçmeye çalıştık  ama dönüş alamadık. Kurumları kurarken görevleri de net belirlemek lazım. Büyükşehir’in görevlerinin arasında bunlar var. DSİ’nin de görevi. Şimdiye kadar hep DSİ yaptı diye Büyükşehir işi DSİ’ye atıyor. Bu sene yine öyle yağmur olsa ölüm olurdu, ama peşini bırakacak değiliz, önlem aldık bunun için para harcadık. Sonra bize diyorlar ki sizin göreviniz değil neden para verdiniz. Ne yapalım, vatandaş ölsün mü? Bunun için de dava açıyorlar, zimmet çıkarıyorlar. Ne için ilaçlama için böcek üreten dereler var, ilaçlıyoruz. Kamuyu zarara uğratıyorsunuz, bu Büyükşehir’in görevi diyorlar savcılık soruşturma açıyor. Yağmur sorunu çözmek aslında çok basit ama yapmıyorlar.

Fatih Mangal - Özer Kayalı

Bir de alt geçit var sorunu var, battı çıktı, insanlar nasıl karşıya geçiyor, iki tarafında da okul var üstelik?

Bilmiyorum. Cambazlık yapıyorlar, tellerin üstünde falan. Bunun için de bir sürü dilekçe yazdık. Büyükşehir el atmadan önce orası işleyen bir kavşaktı. Genelde tam tersi olur, işliyordu şimdi işlemiyor.

 

Yol da çok dar, araba bile sığmaz.

Sığmıyor evet. Biri bir bekleme yapsa, mal bıraksa, bir araç arıza yapsa yol tamamen tıkanıyor. Altgeçitten kamyon giremez yazısı var. Orası yatırım değil. Oraya harcanan parayla, daha önemli sorunlar çözülebilirdi. 2014’te trafik planı yayınladık. Kuşadası’nda trafik kışın bile tıkanır durumda ve yazın daha kötü oluyor. Bunun için üniversite desteğiyle sunumlar yaparak Büyükşehir’e teklifte bulunduk. Hazırlıyoruz diyorlar ama şimdilik bir faaliyet yok. Aslında ana arter rahatlasa, gerisinde trafik rahatlar.

Büyükşehir belediyesi yeni, biz de yeniyiz o yüzden bu konuda çok bir şey diyemem ama biz bir sürü yatırım, icraat yaptık. Aslında, Büyükşehir’in bunları görmemesi sadece onun suçu değil. Onun da bir yerlere ulaşması lazım. Ne tecrübe var ne teçhizat. Bir sabah yasa gereği, Büyükşehir belediyesi ortaya çıktı, bütün Aydın’a hizmet eden bir kurum oluştu. Ama hep ilçe belediyeleri çalıştı. Ama Büyükşehir’in de suçu yok, dediğim gibi. Yöre tanınmıyor teçhizat yok tecrübe yok. Onlar ne yapsın?

Fatih Mangal - Özer Kayalı - Kuşadası Belediyesi

 2016’da turizm Türkiye’de zor günler geçirdi, Kuşadası nasıl etkilendi, esnafın tepkisi ne oldu?

 Tüm Türkiye’den bağımsız düşünülemez ama Türkiye’ye göre daha az etkilendi. Kuşadası’nda turizm yelpazesi çok çeşitli. Avrupa’nın birçok ülkesinden ziyaretçi geliyor. 2016 yılında Cruise gemilerinin rezervasyon yapanlarının çoğu gelmişti. Önceden rezervasyon yaptıkları için, iptal etmek istememişlerdi ama bu yıl çok fazla iptal var. Yılbaşına kadar 280 olan gemi rezervasyonu sayısı şu anda 68’e düştü. Böyle giderse 2017 yılında geçen yıldan daha kötü bir turizm potansiyelimiz olacak. Turist şehir ayırt etmiyor, olan her şeye Türkiye olarak bakıyor. Turistik dükkânların çoğu yüksek kiralar yüzünden batmaya başladılar, turizm kötü diye. Gelirinin %80’i turizm olan bir yerde, ciddi sıkıntı oluyor.

 

Belediye olarak turist çekmek için yaptığınız çalışmalar var mı, varsa neler?

Her ay tanıtım için reklam yapıyoruz, fuarlara, organizasyonlara, katılıyoruz, destek oluyoruz, en küçüğünden en büyüğüne. Ama asıl önemli olan, Türkiye imajının düzelmesi. Yeni projeler düşünüyoruz. Gezip gelme değil gerek kültürel gerek iş gerek eğitim için.

 

Önümüzdeki süreçte, son iki yılınız var, Kuşadalıları yeni neler bekliyor?

Belediye binasını, yeni yerine taşıyıp burayı yıkacağız burası kent meydanı olacak. Her turistik yerde vardır bizde yok. Kervansaray ihalelerini çok sıkı takip ediyoruz. Vatandaş aldı ama beceremediler. Kervansaray burası için çok önemli bir yer. Değerlendirmek lazım, müze bile yapılabilir. Kuşadası’nda hiç müze yok.

Nüfusta kayıtlı görünenden daha çok insan var buna uygun kadro da bütçe de yok. Böyle bir sıkıntımız var. Seçimden önce söz verdiğim Gençlik Merkezi için çalışmalarımız sürüyor. Çok yakında onu da hizmete açacağız.

 

Yapılan Anketlere Göre Halk sizi tekrar görmek istiyor.

Evet öyle. Eski siyasetin uzantıları olan insanlar sevmez bizi ama sağduyulu kesim bizi seviyor. Halka çok karışıyorum diye eleştiri de alıyorum. Kurumsallığa ulaştığımız için zorluklara, sıkıntılara dayanıyoruz. Büyükşehir yasasına rağmen icraatlarımıza devam ettik. O yasa olmasa daha çok faaliyette bulunabilirdik bile. Burada çalışan kimse kişisel çıkarlar için çabalamıyor, her şey Kuşadası için. Sık sık toplantılar yapıyoruz. Personel bütçemiz, sınırı geçtiği için yeni eleman alamıyoruz.

 

2019’ da Kuşadasını yönetmeye aday mısınız?

Önceden, gelelim her şeyi oturtalım, hiçbir şey bozulmasın sonra gidelim demiştik ama Büyükşehir yasası her şeyi değiştirdi. Bir sürü seçim yaşadık ülke olarak. Bir anda Türkiye terör olayları arttı, darbe girişimi bile oldu. Yani, demek istediğim şu ki yapmak istediklerimizi yapamadık. Onları yapalım, ondan sonra bırakırız.