Dünya
Giriş Tarihi : 29-06-2021 09:30   Güncelleme : 29-06-2021 09:30
Abone ol

Kuzey Kore lideri zayıfladı ve bütün ulus üzüldü

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u zayılamış halini gösteren görüntülere üzülen ulusun "gönlünü kırdı".

Kuzey Kore lideri zayıfladı ve bütün ulus üzüldü

Liderin sağlık durumu hakkında her türlü açıklamanın yasak olduğu Kuzey Kore’de devlet televizyonunda hiç de alışılmadık bir biçimde Kim Jong-un zayıflamasına dikkat çeken bir yorum yayınlandı.

Siyasî analistler, televizyonda bu tür bir yorum yayınlanmasının, yetkililerin liderin zayıflamasından yola çıkarak zorluklarla boğuşan rejime halkın sadakatinin güçlendirmeyi amaçladığını belirtiyor.

Askerî ve nükleer programına misilleme olarak uygulanan uluslararası ambargolar nedeniyle ekonomisi iyice batan Kuzey Kore, koronavirusun yayılmasını engellemek için sınırları kapatmasından sonra her zamankinden daha fazla kapalı hale geldi.

Kim Jong-un, haziran ortasında, ülkenin gıda krizi içinde olduğunu kabul etmiş ve böylece alarm zillerini çalmıştı. Ülkede tarım sektörü büyük sorunlarla karşı karşıya bulunuyor.

Liderin sağlık durumu, uluslararası düzlemde yakından izleniyor ve Kim’in aniden ortadan kaybolmasının, yerini kimin alacağı ve rejimin istikrarı hakkında sorunlara yol açacağı düşünülüyor.

Sıkı bir sigara tiryakisi olan Kim, son zamanlarda obeziteden sıkıntı çekiyor ve devamlı kilo alıyor. Ancak Kim, yakın zamanlarda Kuzey Kore haber ajansı KCNA tarafından yayımlanan fotoğraflarda ve devlet televizyonunun görüntülerinde daha zayıf görülüyor.

“Ulusun gönlü kırık…”

Kim’in özel hayatı, Kuzey Kore medyası için tabu bir konu, ancak devlet televizyonu KCTV, geçen hafta, başkentte oturan bir vatandaşın liderin “zayıflamış” hali karşı karşısında bütün ulusun “gönlünün kırık” olduğunu söylediği konuşmasından kısa bir bölüm yayınladı.

Bu “gönlü kırık” vatandaş, “Saygı duyulası genel Sekreterimizi bir deri bir kemik halde görmek, halkımızın gönlünü kıran en önemli şeydir” diyor.

Siyasî analizcilere göre, Pyongyang, Kim’in dış görünüşünü kullanarak, liderin “ne kadar çalışkan ve kendini adamış olduğunu” göstermeyi ve onu yüceltmeyi çalışıyor ama ülke gıda kriziyle baş başa bulunuyor.

Kuzey Kore, Ocak 2020’de sınırlarını kapattı ve başlıca ekonomik ve diplomatik desteği olan Çin ile ticareti iyice azaldı.

Kuzey Kore’den kaçan ve Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan Kuzey Kore Araştırmaları Enstitüsünde çalışmaya başlayan Ahn Chan-il, “Pyongyang’ın iletmek istediği mesajın, Kim’in, yemek yemeyi unutacak ve bu nedenle kilo kaybedecek kadar halkı için çok çalışan bir lider olduğunu göstermektir” dedi. 

Kim, geçen yıl üç hafta ortalıkta görülmeyince sağlık durumu üzerine spekülasyonlar yapılmıştı.

Kim’in özellikle 15 Nisan 2020’de ortalıkta olmaması çok dikkat çekmişti. 15 Nisan tarihi, Kuzey Kore siyasî takviminde önemli bir güne karşılık geliyor ve bütün ülke Kim’in dedesi ve rejimin kurucusu Kim Il-sung’un doğum gününü kutluyor.

Ajans Bizim