Siyaset
Giriş Tarihi : 10-09-2018 14:23   Güncelleme : 10-09-2018 14:47
Abone ol

'Lobiler büyütüyor, şarbondan ölen var mı?'

Eski gıda, tarım ve hayvancılık bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ‘şarbon’la ilgili yeni bakandan açıklama istedi: “Olayın büyütülmesinde, et fiyatlarını artırmak isteyen fırsatçı lobiler de var.”

'Lobiler büyütüyor, şarbondan ölen var mı?'

Et ve Süt Kurumu’nun Brezilya’dan kurbanlık olarak getirip Ankara Gölbaşı’daki özel bir çiftliğe bıraktığı yaklaşık 4 bin büyükbaş hayvandan 50’si şarbon hastalığı nedeniyle ölmüştü. Bunun ardından İstanbul ve Sivas’ta da şarbon vakalarının görüldüğü açıklanmış, Bitlis’teki şarbon vakasındaysa 10 günde 100’den fazla büyükbaş hayvanın öldüğü bildirilmişti.

 

Son olarak, Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan bir besi çiftliğindeki hayvanlarda şarbon tespit edilmiş ve üç köy karantina altına alınmıştı.

‘Fırsatçı lobiler’

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’e konuşan Fakıbaba, “Bizim dönemimizde alınan hayvanlar, uluslararası standartlara uygundu ve hepsi ari ülkelerden getirildi. Biz insanımızın sağlığı konusunda en ufak bir risk almadık” dedi.

Şarbon vakasında kaç kişiye teşhis konulduğu ve can kaybı olup olmadığı konusunda yetkililerin halkı aydınlatmasını isteyen eski bakan, “Olayın büyütülmesinde, et fiyatlarını artırmak isteyen fırsatçı lobiler de var” dedi.

Fakıbaba sözlerini şöyle bitirdi: “Şu soruların cevaplanması gerekir. Kaç kişi hastalandı? Kaç kişiye teşhis konuldu? Konulan teşhis nedir? Şarbondan dolayı yaşamını yitiren var mı? Sayın bakanın (Bekir Pakdemirli) ve yetkililerimizin, bu fırsatçılara meydan vermeden, toplumumuzu rahatlatacak açıklamaları yapacağına inanıyorum. Benim için insan sağlığı, her şeyden önemlidir.”

‘Benim eşim 29-31 liradan kırmızı et alıyor’

Fakıbaba bakanlığı döneminde, ‘ucuz et’ satan üç market zinciriyle piyasayı regüle ettiklerini belirterek, “Benim eşim 29-31 liradan kırmızı et alıyor, 70 liraya et alıyorsan o senin problemin” demişti.

Eski bakan ayrıca, Türkiye’nin 2011-2012 yıllarında Polonya’dan ithal ettiği sığır etinde ‘deli dana’ hastalığına rastlandığına yönelik iddia için “Dar gelirli kardeşlerim o eti almasın diye hastalık bahane ediyorlar. Etleri ben yiyorum, o etleri alıyorum”diye konuşmuştu.