Dünya
Giriş Tarihi : 14-05-2021 14:50   Güncelleme : 14-05-2021 14:50
Abone ol

Macron'dan Ermenistan'a destek

Fransa lideri, Facebook hesabından Azerbaycan'ın ''sınır bölgelerinden askerlerini çekmesini'' istedi.

Macron'dan Ermenistan'a destek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Erivan yönetiminin ''Azerbaycan'ın işgali altında olduğu'' söylemine destek vererek, Azerbaycan'ın Ermenistan'ın sınır bölgelerinden askerlerini derhal çekmesini talep etti.

Macron,  Facebook paylaşımında,  "Azerbaycan silahlı kuvvetleri Ermeni topraklarını işgal etti. Derhal geri çekilmeleri gerekiyor" diye yazdı. Macron, ayrıca Ermenice bir yazıda, "Ermeni halkına bir kez daha söylüyorum: Fransa dayanışma içinde ve öyle kalacak" dedi.

Macron'un, Ermenistan'ın Başbakan Vekili Nikol Paşinyan ile telefonda görüştükten sonra, Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki açmaz hakkında yorum yaptığına dikkat çekiliyor.

Macron ofisinden yapılan açıklamada ise "Cumhurbaşkanı Fransa'nın Ermenistan'ın toprak bütünlüğüne olan bağlılığını hatırlattı ve Azerbaycan askerlerinin Ermenistan topraklarından derhal çekilmesi gereğini vurguladı" denildi.

Paşinyan ve Macron arasındaki telefon görüşmesinde Paşinyan'ın  Macron'a Ermenistan'a karşı "dostane tavrı" için teşekkür ettiği belirtildi.  

Ajans Bizim