Siyaset
Giriş Tarihi : 08-09-2017 13:29   Güncelleme : 08-09-2017 13:29

'Mahkumları artık ring araçlarında askerler mi traş edecektir?'

CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Gamze AKKUŞ İLGEZDİ'den önerge: "Mahkumları artık ring araçlarında askerler mi traş edecektir?"

'Mahkumları artık ring araçlarında askerler mi traş edecektir?'

CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi Tarsus Kadın Kapalı Cezaevine 15 Ağustos 2017 tarihinde sevk edilen bir kadın mahkumun, ring aracında görevli askerler tarafından saçlarının kör bir bıçakla kesildiği iddiaları ile önerge verdi. İlgezdi, Mahkumları artık ring araçlarında askerle mi traş edecektir? diye sordu.

İşte İlgezdi'nin o soru önergesi:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit GÜL tarafından Anayasanın 98’inci ve Meclis İçtüzüğün 96’ncı maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.08.09.2017

 

 

Gamze AKKUŞ İLGEZDİ

CHP İstanbul Milletvekili

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi 

 

Ağır olan cezaevi koşulları, OHAL sonrası daha da ağırlaşmıştır. Her gün farklı bir cezaevinden farklı ihlaller ve şiddet haberleri gelmektedir. Bunlardan biri de Mersin Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevidir. 

Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’ndekikadın mahkumlar; koğuşlarında buzdolabı, vantilatör, televizyon gibi ihtiyaçlarının karşılanmadığını bildirmişlerdir. Ayrıca maddi olanakları olmadığı için temel ihtiyaçlarını kantinden edinemeyen kadınların; beraber kaldıkları 0-6 yaş gurubu çocuklarının tükettiği gıdaların buzdolabı olmadığı için bozulduğunu, bebekler için alınan sütlerin ekşidiğini,aşırı sıcak ve neme rağmen soğuk içme suyu dahi verilmediğini aktarmışlardır.

Yine Tarsus Kadın Kapalı Cezaevine 15 Ağustos 2017 tarihinde sevk edilen bir kadın mahkumun, ring aracında görevli askerler tarafından saçlarının kör bir bıçakla kesildiği bilgisi de medyada yer almıştır.

Bu çerçevede,

  1. Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki kadın mahkumların koğuşlarına buzdolabı ve televizyon verilmediği iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise gerekçesi nedir?
  2. Mersin’in sıcak ve nemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Buna rağmen mahkumlara buzdolabı yanı sıra da soğuk içme suyu dahi verilmediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise mahkumlara soğuk suyu bile çok mu görüyorsunuz?
  3. Mahkumların kullanması için koğuşlara buzdolabı verilmediği ve bu nedenle birlikte kaldıkları çocukların sütü ve gıdalarının bozulduğunu bile bile neden bu uygulamaya devam edilmektedir? Buzdolabı vermenin hapishane için sakıncası veya tehlikesi nedir?
  4. 15 Ağustos 2017 tarihinde Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen kadın mahkûmun saçlarının ring aracında askerler tarafından bir “bıçakla” kesildiği iddiaları doğru mudur? Bu konu ile ilgili bir soruşturma açılmış mıdır? Hakkında işlem yapılan var mıdır?
  5. Kadın mahkumun ring aracında saçının “bıçakla kesilmesi” yeni OHAL uygulaması mıdır?
  6. Mahkumları artık ring araçlarında askerler mi traş edecektir?