Siyaset
Giriş Tarihi : 27-05-2019 09:48   Güncelleme : 27-05-2019 09:51

Mahmut Tanal: 'TBMM'ye giren vekilleri açıklayın'

CHP’li Mahmut Tanal, Meclis Başkanı Şentop’tan TBMM yerleşkesine silahla girenlerin listesini açıklamasını istedi. Tanal ayrıca, üzerinde silah bulunduranların hangi partiye üye olduğunu sordu.

Mahmut Tanal: 'TBMM'ye giren vekilleri açıklayın'

Meclis’te alınan güvenlik tedbirlerinin yeterli olup olmadığı tartışılırken CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, soru önergesi yoluyla, TBMM yerleşkesine silahla giren milletvekili, danışman, personel, gazeteci ve ziyaretçilerin açıklanmasını talep etti. Tanal ayrıca, üzerinde silah bulunduranların hangi siyasi partiye, sendikaya ve derneği üye olduğunu sordu. 

CHP’li Mahmut Tanal’ın TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a yönelttiği sorular şöyle: 

1/ 2002 tarihinden önerge tarihine kadar TBMM yerleşkesine gelip silah, kesici, delici veya yaralayıcı alet, cisim veya maddeyle, 6136 sayılı yasa kapsamında taşınması, bulundurulması yasak olan ve Meclis güvenliği açısından risk teşkil eden silah, kesici, delici, yaralayıcı vs. aletler ile yakalanan ziyaretçi, danışman, gazeteci, personel ve milletvekili var mıdır? Varsa yakalanan (ziyaretçi, danışman, gazeteci, personel, milletvekili) kişi sayısı kaçtır?

 

2/ TBMM yerleşkesinde silah, kesici, delici veya yaralayıcı alet, cisim veya maddeyle yakalananlar hakkında herhangi bir tutanak tutulmuş mudur? Şayet tutanak tutulmamış ise neden tutulmamıştır? Tutanak tutulmuş ise bunlar hakkında ne tür işlem yapılmıştır, konu yargıya intikal ettirilmiş midir?
 

3/ Üzerinde silah, kesici, delici, yaralayıcı alet, cisim veya maddeyle yakalanan kişiler, hangi siyasi partilerin, sendikaların, derneklerin üyesidir, danışmanıdır, personelidir? 

4/ Üzerinde taşıdığı silah, kesici, delici veya yaralayıcı alet, cisim veya maddeyle Meclis yerleşkesine girip, burada kendisine zarar veren, öldürme, yaralama veya darp eyleminin gerçekleşmesine sebebiyet veren şahıslar olmuş mudur? Şayet olmuşsa kaç olay yaşanmıştır? Olayın sonucu ne olmuştur, ne tür işlem yapılmıştır ve bu tür menfur olayların yaşanmaması konusunda ne tür güvenlik tedbirleri alınmıştır?