Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 01-12-2016 17:39   Güncelleme : 01-12-2016 17:39
Abone ol

Maltepe'den 'Duy Beni Memleketim' dediler

Maltepe Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesinde, Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu ile işitme engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla “Duy Beni Memleketim” etkinliğine imza attı.

Maltepe'den 'Duy Beni Memleketim' dediler

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Hayatımda engellilerin sorunlarını çok yakından gördüm. Her şeyden önce toplumsal bir duyarlılık ve empatiyle engelli kardeşlerimizin de topluma katılmasını sağlamalıyız” dedi.

Maltepe Belediyesi ve Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesi anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi. İşitme engellilerin yaşadıkları sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde (TSKM) düzenlenen etkinliğe, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu Başkanı Ercüment Tanrıverdi başta olmak üzere, Fox Tv Çalar Saat programı yapımcısı gazeteci İsmail Küçükkaya, NTV adına Yağız Şenkal, TRT Spor Kanal Koordinatörü Mehmet Buğra Şahin, Beşiktaş Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Hakan Özköse, Kral TV adına Rüya Özdemir, Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, Meclis üyeleri, muhtarlar, çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı. 

SENİN ENGELİN NE?

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından başlayan ve engelli haklarına yönelik duyarlılıklarından ötürü bazı isimlere onur ödüllerinin dağıtıldığı program, Federasyonca hazırlanan “Senin Engelin Ne” ve “Memleketim” adlı kliple başladı. Başkan Ercüment Tanrıverdi, yaptığı açılış konuşmasında, Belediye Başkanı Ali Kılıç’a teşekkür ederek, “Farkındalık yaratmak adına burada bulunuyoruz. Bu anlamda destek veren sizler, hoş geldiniz. Ülkemizde sağır olmak hiç kolay değil. Çünkü dışarıdan bakınca güçlü, herhangi bir bedensel engeli yok gibi görünüyorsunuz. İnsanlar konuştuğunuz işaret dilini anlamıyor. Dünyada 70 milyon sağır yaşıyor ve en önemli sorunumuz iletişimsizlik. Hayata ailemiz ile anlaşamayarak 1-0 yenik başlıyor, okulda öğretmenler ve arkadaşlarımızla anlaşamayıp, dersleri anlamayarak 2-0, iş arama sürecimizde başarısız olarak 3-0 ve sonrasında evlenme noktasındaki sıkıntılarla 4-0 yenik olarak devam ediyoruz. El ele verirsek bu yenilgilerimizi zafere dönüştürebiliriz” dedi.

“HEPİMİZ EMPATİ YAPMALIYIZ”

Tanrıverdi’den sonra söz alan ve belediyenin engellilerle ilgili çalışmalarından da bahseden Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Hayatımda engellilerin sorunlarını çok yakından gördüm. Her şeyden önce toplumsal bir duyarlılık ve empatiyle engelli kardeşlerimizin de topluma katılmasını sağlamalıyız. Seçim öncesi beyaz baston etkinliği düzenlediğimizde, seçim sonrası belediye başkanlığını kazanıp engelli kardeşlerimizle gözlerimizi bağlayıp maç ve tekerlekli sandalyede basketbol oynarken kendimi onların yerine koydum. Hepimiz empati yapmalıyız” şeklinde konuştu.

İnsan odaklı sosyal demokrat belediyelerin halka hizmeti Hakk’a hizmet sayarak toplumun her kesimini kucaklaması gerektiğini ifade ederek konuşmasını sürdüren Başkan Kılıç, şunları söyledi: “Aslında engelliler yok, onların önüne engel koyanlar var. Bu yüzden de Üreten Engelliler Merkezimizi faaliyete açarak, engelli kardeşlerimizin başı dik ve onurlu bir şekilde ekmeğini kazanmalarına katkımız olsun istedik. İşte o yüzden buradan ‘Duy Beni Memleketim’ diyoruz. Bu çığlığa ses verirsek, sorunlarımızı çözüp yolumuzda daha emin adımlarla yürüyeceğiz.”

KÜÇÜKKAYA’DAN “GÖNÜL” VURGUSU

Etkinlikte kısa bir konuşma yapan gazeteci İsmail Küçükkaya da, amacın toplumsal olarak seviyeyi yükseltmek olduğunu belirterek, “Duyarlık olmak için göz, kulak, ağız gerekmez. Duyarlı olmak için gönül gerekiyor. İşte 15 yıldır tanıdığım Başkanımız Ali Kılıç, bunu başarıyor. Biz de programlarımızda işaret diline önem veriyoruz. Engelli kardeşlerimiz ne zaman ki topluma tam anlamıyla karışırsa o zaman çağdaşlaşırız” dedi. 

İŞARET DİLİYLE MEMLEKETİMİ SÖYLEDİLER

Seçil Tanrıverdi’nin işitme engellilerin sorunlarını anlattığı “Sessiz Çığlık” adlı skeç, katılımcılardan büyük alkış alırken, Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu “Onur Ödülleri” Başkan Kılıç ve işitme engelliler tarafından sahiplerine verildi. Beşiktaş Futbol Yatırımları San. Tic. A.Ş., TRT, FOX TV Çalar Saat Haber Programı, NTV, NTVSPOR %100 Futbol programı , Kral TV ödüle layık görüldü. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ödülünü, Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu Başkanı Ercüment Tanrıverdi’nin elinden aldı. Ödül dağıtımı sonrası hep birlikte işaret diliyle, belediye ve federasyon işbirliğiyle hazırlanan video eşliğinde “Memleketim” şarkısı işaret diliyle seslendirildi.