27 OCAK 2020 Pazartesi 06:40
Gündem
Giriş Tarihi : 05-07-2019 12:36

Meclis'e Robot Güvenlikçi Geliyor!

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın soru önergesine cevap veren TBMM Başkanlığı, Meclis güvenliği için robotlardan yararlanılacağının sinyalini verdi.

Meclis'e Robot Güvenlikçi Geliyor!

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın, AKP’nin iktidara geldiği 2002 tarihinden bu yana Meclis yerleşkesine girişte silah, kesici ve delici aletlerle yakalanan şahıslara ilişkin verdiği soru önergesine TBMM Başkanlığı tarafından cevap verildi.

12 KİŞİ SİLAHLA YAKALANDI 
TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in imzasını taşıyan yazıda, “Belirtilen tarih aralığında TBMM yerleşkesine silah, kesici, delici veya yaralayıcı alet, cisim veya maddeyle girilmesi ya da girme teşebbüsünde bulunulması sebebiyle 12 adli evrak düzenlenerek ilgili birimlerce işlem yapıldığı” belirtildi. 

CHP’li Tanal’ın Meclis yerleşkesine girip, burada kendisine zarar veren, öldürme, yaralama veya darp eyleminin gerçekleşmesine sebebiyet veren şahısların olup olmadığına ilişkin sorusuna ise “TBMM’de 4 adet adli vaka meydana gelmiş olup vakalar hakkında tutulan tutanaklar ile ilgili birimler tarafından tahkikat yapılmaktadır. Bu kapsamda TBMM Ziyaretçi Kabul Salonunda 14 Mayıs 2019 tarihinde yaşanan olay dışındaki diğer vakalar, kişilerin kesici aletle kendilerine zarar vermeleri ya da bu yönde girişimde bulunmaları şeklinde gerçekleşmiştir” yanıtı verildi. 

 

“HANGİ PARTİYE ÜYELER?” SORUSU YANITSIZ KALDI 
Tanal’ın üzerinde silah, kesici, delici, yaralayıcı alet, cisim veya maddeyle yakalanan kişilerin hangi siyasi partiye, sendikaya derneğe üye olduklarına dair sorusu da “Konuyla ilgili olarak herhangi bir bilgi ve istatistik tutulmamaktadır” şeklinde cevaplandırıldı.

 

EN YENİ TEKNOLOJİK CİHAZLAR GETİRİLECEK 
TBMM Başkanlığı’nın CHP’li vekil Mahmut Tanal’a gönderdiği cevabi yazıda ayrıca, Meclis güvenliği için en yeni teknolojik imkanlardan, cihazlardan istifade edileceğinin altı çizildi. “TBMM güvenlik konsepti yeniden ele alınarak modern teknolojiye uygun güvenlik sistem ve cihazları konusunda daha etkin ve verimli bir sistem ortaya konulmasına ilişkin çalışmalar devam etmektedir” denildi. 

ROBOT GÜVENLİK GÖREVLİSİ DÖNEMİ 
TBMM Başkanlığı’nın söz konusu açıklaması, “Robot güvenlik görevlileri mi geliyor” sorusunu akıllara getirdi. ABD ve Çin gibi ülkelerde kurumların güvenliği için robotlardan da yararlanılıyor.  Çin’de yapay zekayla donatılmış Anbot isimli robot, Shenzhen Havalimanı'nda güvenliği sağlıyor. Anbot isimli robotun en büyük özelliği gelişmiş bir yüz tanıma teknolojisine sahip olması. Anbot, dört adet 
yüksek çözünürlüklü kameraya sahip ve devriyesi boyunca tüm havalimanı misafirlerinin yüz fotoğraflarını çekiyor. Polis veritabanı üzerinde tarama yapan robot, şüpheli bir durumla karşılaştığında, iş arkadaşlarını yani havalimanındaki güvenlik güçlerini uyarıyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA