Siyaset
Giriş Tarihi : 17-12-2019 12:53
Abone ol

Meclisin Denetim Sistemi Çöktü!

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, bakanların karnelerini açıkladı.

Meclisin Denetim Sistemi Çöktü!

“Milletvekilleri bulundukları illerindeki vatandaşların sorunlarını gündeme getirmek ve çözüm üretmek adına ilgili bakanlıklara yazılı soru önergesi vererek konuyla ilgili bir çözüm bulmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemiyle birlikte dışardan atanan bakanların meclisten ve siyasetten kopuk olması yüzünden yazılı soru önergelerine cevap verme oranları çok düştü” diyen Yılmazkaya, 16 bakan ve bir Cumhurbaşkanı Yardımcısının soru önergeleriyle ilgili istatistiğini açıkladı. 

 

Yılmazkay; “Milletvekilleri olarak, ilimizde, bölgemizde ve ülke genelinde vatandaşın karşılaştığı ve yaşadığı sorunları gündeme getiremeye çalıyoruz. Çözüm üretmesi için soru önergeleriyle konuyu bakanlara iletiyoruz. Ama görüyoruz ki bakanlar milletin seçtiği Meclisi dikkate almıyor” ifadelerini kullandı.  

 

“Sağlık Bakanına 27. Dönemde cevaplaması için milletvekilleri tarafından 1493 soru önergesi verilmiş olmasına karşın Sağlık Bakanı sadece 14 soru önergesine süresi içinde cevap vermiş” diyen Yılmazkaya, “Sağlık Bakanlığının ve diğer bakanların milletvekillerinin soru önergelerine cevap vermemesi ciddiyetsiz ve disiplinsiz bir harekettir” dedi. 

Süresi içinde cevaplanan sorularında dalga geçer gibi cevaplarla geçiştirildiğini vurgulayan Yılmazkaya, ‘süresi geçtikten sonra cevaplandırıldı’ ibaresinin de aslında sorulan sorunun cevabının verilmediği anlamına geldiğinin altını da özellikle çizmek isterim” dedi.