Gündem
Giriş Tarihi : 21-11-2016 18:25   Güncelleme : 26-07-2019 14:56
Abone ol

Meclis'te 'tecavüze hayır' tişörtü gerginliği

AKP’nin getirdiği tecavüz önergesine tepki göstermek için “her türlü çocuk tecavüzlerine hayır” tişörtüyle TBMM’ye gelen kadınlar polis engeliyle karşılaştı. Tişörtle dilekçelerini vermek için TBMM Dikmen Kapısı’na gelen kadınlara CHP milletvekilleri Candan Yüceer ve Necati Yılmaz destek verdi.

Meclis'te 'tecavüze hayır' tişörtü gerginliği

AKP’nin Ceza Muhakemesi Kanun Tasarısı görüşmelerinde getirdiği ve kamuoyunun büyük tepkisine neden olan tecavüz önergesine tepki için “her türlü çocuk tecavüzlerine hayır” tişörtüyle TBMM’ye gelen kadınlar polis engeliyle karşılaştı. Önergeyle ilgili itirazlarını dile getirmek ve dilekçe vermek için TBMM’ye gelen kadınlardan polis üstlerini çıkarmalarını istedi.  Kadınlara CHP’li Milletvekilleri Candan Yüceer ve Necati Yılmaz destek verdi. CHP’li Yılmaz, polislere “İğrenç bir yasa geçiyor. Bu Meclis kirletiliyor. Herkes görüşünü söyleyecek, tepkisini koyacak. Bizden değil, bundan rahatsız olun” diyerek tepki gösterdi. DİLEKÇELERİNİ VEKİLLERE VERDİLER

Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı ve İlerici Kadınlar Derneği temsilcileri, AKP’nin Ceza Muhakemesi Kanun Tasarısı görüşmelerinde getirdiği tecavüze uğramış çocuğun tecavüzcüsüyle evlendirilmesi durumunda cezanın ertelenmesi önergesine tepki göstermek için TBMM Dikmen Kapısı’na geldi. Dilekçelerini vermek için CHP’li Yüceer ve Yılmaz’la bir araya gelen kadınlar, TBMM’den ayrılırken polislerin engeliyle karşılaştı. Polis kadınlardan üzerlerindeki tişörtleri çıkarmalarını istedi.

Polislere tepki gösteren CHP’li Yılmaz ve Yüceer, kadınların üstlerinin çıkarılmasına engel oldu. Yılmaz, “İğrenç bir yasa geçiyor. Bu Meclis kirletiliyor. Herkes görüşünü söyleyecek, tepkisini koyacak. Bizden değil, bundan rahatsız olun” diye konuştu. CHP’li Candan Yüceer ise polislere tepki göstererek, “Siz insanların ne giyeceğine, önünü açıp kapatacağına karar veremezsiniz” dedi.