Siyaset
Giriş Tarihi : 24-11-2016 10:35   Güncelleme : 24-11-2016 10:35
Abone ol

Mehmet Gökdağ: ''Yoksullara, güçsüzlere hak arama yolları kapatılmamalı''

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, yargının hızlanması gerekçesiyle Yargıtay’a gidecek dosyalara sınırlama getirilmesini eleştirerek, “Adalet herkese gerek ama en çok da yoksullara gerek, güçsüzlere gerek. Bu nedenle yargının hızlanması için hak arama hürriyetinin önüne geçecek düzenlemeler yapmak yerine, hakim ve savcı sayısı arttırılmalı” dedi.

Mehmet Gökdağ: ''Yoksullara, güçsüzlere hak arama yolları kapatılmamalı''

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Adalet Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerine katıldı. Gökdağ’ın yaptığı konuşma şöyle:    

“Adalet kavramının önemi bütün konuşmacılar tarafından ifade ediliyor, gerçekten doğrudur da. Çünkü adaletin olmadığı yerde hiçbir şeyden söz etmek mümkün değil. Her şeyimizi adalete teslim ediyoruz; malımızı, canımızı, namusumuzu, özgürlüğümüzü, her şeyimizi. Olmazsa olmaz, bir veciz sözle ifade edilmiş: “Adalet mülkün temeli, devletin temeli.” Yani, adalette bir bozulma olursa devlette bozulma başlar. Yani, bu noktada adalet bu ülkenin tuzudur. He r şey kokarsa tuzlarsınız ama tuz kokarsa gerçekten hepimizin düşünerek önlem alması gereken bir durumla karşı karşıya geliriz. Bu nedenle hızlı, etkin, tarafsız bir yargının hepimizin, herkesin ortak dileği olması gerekir. Yargıya güvenin tarih boyunca en az olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Hiçbir zaman yargıya güven bu kadar aşağı noktalarda olmamıştı çünkü hiçbir zaman yargı bu kadar yanlı olmamıştı. Hele, özellikle son kanun hükmünde kararnamelerle savunmaya getirilen kısıtlamalarla da bu güven duygusu çok aşağılara inmiştir. Öte yandan, hak arama hürriyeti adalet duygusunun oluşmasındaki en önemli insan haklarındandır. Yargının hızlanması için belirli parasal sınırlar getirerek hak arama hürriyetine sınırlar getiriyorsunuz. Bugün Mecliste görüşülmesi muhtemel olan yasada şöyle bir şey yaptınız: 40 bin liranın altında olan davalara Yargıtay yolunu kapadınız. Yargıtay yoluna başvuracak önemde görmüyorsunuz çünkü o miktarları. Komisyonda da söyledim gelir dağılımının bu kadar adaletsiz olduğu, milyonlarca işsizin olduğu, milyonlarca 1.300 liraya yani açlık sınırının altında ücretle çalışan asgari ücretlinin olduğu, milyonlarca insanın sosyal yardımlarla geçinmek zorunda olduğu bu ülkede, ülkemizde bu 30, 40 bin liranın ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek var mı bilmiyorum. Bu miktarlar sözünü ettiğim bu çok büyük kesim için bir servet ve ulaşması mümkün olmayan bir rakamdır, hiçbir zaman da sahip olamayacakları bir rakamdır.

“OĞUZELİ VE YAVUZELİ ADLİYELERİ YENİDEN AÇILSIN”

Adalet herkese gerek ama en çok da yoksullara gerek, güçsüzlere gerek. Bu nedenle yargının hızlanması için hak arama hürriyetinin önüne geçecek düzenlemeler yerine, hâkim savcı kadrosunun artırılmasından başlayarak önlemlerin alınmasının daha doğru olduğunu, adaletin gerçekleşmesinde daha önemli olduğunu düşünüyorum. Öte yandan Oğuzeli ve Yavuzeli ilçelerimizin adliyesi kapandı. Oğuzeli ve Yavuzeli ilçelerimizin adliyelerinin kapanması Gaziantep adliyelerinin yükünü artırarak hızlı bir yargının gerçekleşmesini önlediği gibi o yöre yurttaşlarımızın da mağduriyetine yol açmaktadır. Bu nedenle, kapanan Oğuzeli ve Yavuzeli adliyelerinin yeniden açılmasını da o yöre halkı, o yurttaşlarımız adına talep ediyorum. Bütçemizin hayırlı olmasını diliyorum.”