Siyaset
Giriş Tarihi : 30-11-2021 10:17   Güncelleme : 30-11-2021 10:17
Abone ol

Mehmet Metiner 'dış güçleri' buldu: '15 Temmuz'da başarılı olamadılar, sıra sandığa geldi'

İktidara yakın Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Metiner, bugünkü yazısında Türkiye'nin düşmanlarının olduğunu, saldırılara dikkat çektiklerinde "Dış güçler de kim?" şeklindeki sorular yöneltildiğini söyledi.

Mehmet Metiner 'dış güçleri' buldu: '15 Temmuz'da başarılı olamadılar, sıra sandığa geldi'

Mehmet Metiner, "Türkiye’nin düşmanları yok mu? Var elbette. Ama her nedense düşmanların düşmanca saldırılarına ne vakit dikkat çeksek, anında “Dış güçler de kim?” diye bize çemkirmeyi marifet bilen bir güruh var. Asıl üzücü olan da bu." ifadelerini kullandı.

"DOLARIN YÜKSELMESİNİN NEDENİ BUDUR..."

Metiner, "Salgınla birlikte dünya ekonomileri çok daha derin bir krizin sarmalı içine girmiştir. Türkiye’nin bu krizden etkilenmemesi mümkün mü? Bu tür kriz dönemlerinde sıcak paracılar, küresel ekonomik baronlar, onların elinde tuttuğu küresel şirketler ve onlarla iş birliği içinde olan yerli şirketler faizin yükseltilmesini beklerler. Çünkü sıcak paracılar veya başka bir deyişle faizci/tefeci lobiler paralarını yatırdıkları Hazine bonoları üzerinden oturdukları yerde servetlerine servet katarlar. Yatırım ve istihdama yönelmeden elde edilen bu tatlı kârlar onların iştahlarını kabarttıkça kabartır. O yüzden faizin düşürülmesi ve üretim ekonomisine dönük ekonomik modeller onları rahatsız eder. Kendi kurulu düzenlerini sürdürmek için ülkelerin ekonomilerine yönelik saldırılarda bulunurlar. Doların birden bire yükselmesinin sebebi budur. Güvensizlik ve kaygı oluşturarak kurulu düzenlerini bozmaya yönelik hamleleri boşa çıkartmaya çalışırlar. Türkiye gibi bir ülke söz konusu olduğunda durum biraz daha farklı bir siyasi boyut arz eder. Türkiye’nin ABD’nin başını çektiği ve Fransa ve Almanya gibi kimi Avrupa başkentlerinin desteklediği hasmâne politikalarla karşı karşıya kaldığı dönemlerde ekonomik silah bu sürecin bir parçası olarak etkili bir biçimde devreye alınır. Trump’ın dolar üzerinden ekonomik sistemimizi çökerteceğini ifade eden sözleri bu gerçekliğin yalın bir ifadesidir. Başka bir belgeye ihtiyaç yoktur." diye yazdı.

"AMAÇ ERDOĞAN'I NE PAHASINA OLURSA OLSUN ALAŞAĞI ETMEK"

Metiner, Erdoğan'ı 15 Temmuz darbe girişimiyle deviremeyenlerin 2023 seçimlerinde sandık yoluyla 'devirmeye' çalışacağını söyledi. Metiner, "2023 seçimine gidilirken amaç bellidir: Boyun eğmeyen Erdoğan’ı ne pahasına olursa olsun alaşağı etmek. Gezi’yle başlattıkları ve sonrasında değişik kılıflarla sürdürdükleri sokak oyunları üzerinden deviremedikleri Erdoğan’ı 15 Temmuz’da asker kılıklı elemanları üzerinden devirmeye çalıştılar. Başarılı olamadılar. Şimdi sıra sandığa geldi. 2023 seçimi bu anlamda nihai bir hesaplaşma olacak. 15 Temmuz bitmedi. Devam ediyor. Salgınla beraber dünya ekonomilerinde baş gösteren kriz daha da derinleştirilerek Türkiye’nin içine taşınmak isteniyor. Gerçek bu." diye yazdı. 

"DIŞ SALDIRILARI GÖRMEZDEN GELMEYELİM"

Metiner, yazısını  şöyle noktalandırdı:

"Ekonomi yönetimindeki eksikliklerimizi, hatalarımızı ve yanlışlarımızı konuşalım/tartışalım elbet. Ama bunu yaparken ekonomimize yönelik dışsal saldırıları görmezlikten gelirsek asıl yanlışlığı yapmış oluruz. Her şeyi dış güçlere bağlamayalım, kendi hatalarımızı da görelim eyvallah. Lakin ülkemize yönelik sözünü ettiğim küresel saldırıları inkâr edersek, dış güçlerin saldırısı yok dersek işte o vakit ya siyaseten körüz ya da o güçlerin içerdeki uzantılarıyız demektir."

GERÇEK GÜNDEM